کد مطلب: 

505

خالق زبان برنامه‌نویسی C درگذشت

خالق زبان برنامه‌نویسی C درگذشت

دنیس ریچی، خالق زبان برنامه‌نویسی C و از اعضای سازندگان سیستم عامل یونیکس در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

 

به گزارش سازمان خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (سیتنا) به نقل از وین‌بتا، نوآوری‌های گسترده اوائل انقلاب صنعتی کامپیوتر به واسطه کارهای دنیس ریچی و همکارانش بوده‌است. وی به عنوان تیتان صنعت رایانه شناخته می‌شود.

 

دنیس ریچی در سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی همراه با کسانی همچون Ken Thompson ،Brian Kernighan ، Douglas McIlroy و Joe Ossanna سیستم عامل یونیکس را ساخت.

 

وی در Bell Labs توانست زبان برنامه‌نویسی C را طراحی کند. این زبان برنامه‌نویسی تا کنون از محبوبیت جهانی برخوردار است.

 

بخاطر کارهای دنیس ریچی صنعت برنامه‌نویسی رایانه در آن سال‌ها به سرعت محبوب شد و باعث شد که جنبش‌های نرم‌افزار کد باز و آزاد پدید آیند. نرم‌افزارهای آزاد در آینده باعث شدند که شبکه جهانی اینترنت را به پیش ببرند.

 

به گزارش سیتنا، مرگ دنیس ریچی شاید به اندازه درگذشت استیو جابز (مدیر عامل شرکت اپل) خوراک خبری رسانه‌ها را تشکیل ندهد زیرا که وی به زندگی کاملاً خصوصی و بدور از هیاهو عادت داشت اما دست‌آوردها و کارهای وی برای بشر مطمئناً کمتر از آقای استیو جابز نیست.

 

برای درک بهتر کارهای دنیس ریچی می‌توان به مثال‌‌هایی همچون طراحی زبان C و همکاری در ساخت یونیکس اشاره داشت، اما هنگامی‌که متوجه می‌شویم که کرنل سیستم‌عامل‌های لینوکس و یونیکس، مکینتاش و شاید حتی ویندوز با زبان C نوشته شده‌اند به راستی به واژه نابغه واقعی می‌رسیم.

 

تقریباً همه مرورگر‌های وب با زبان C و یا C++  نوشته شده اند. حتی هنگامی‌که Tim Berners-Lee اولین ساختار شبکه جهانی وب را آزمایش می‌کرد از رایانه NexT استفاده کرد که از سیستم‌عامل یونیکس بهره می‌برد و زبان برنامه نویسی‌اش C بود.

 

اگر دنیس ریچی نبود، شاید هیچ‌گاه رایانه‌های شخصی به این شکل در اختیار ما نبود و هیچ وقت شبکه جهانی اینترنت خصوصیات و آزادی‌های نرم‌افزاری امروز را نداشت.

 

گفتنی است که دنیس ریچی دارای بلند‌مرتبه ترین مدال افتخار فناوری از کشور ایالات متحده امریکا است. وی این مدال را در سال ۱۹۹۹ میلادی از دست آقای بیل کلینتون دریافت کرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2011-10-14 06:43

افزودن دیدگاه جدید