کد مطلب: 

5002

تحقیق و تفحص از بانک مرکزی، نظام اقتصادی را به کجا می کشاند؟!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کنار قانونگذاری وظیفه نظارت بر امور دستگاه ها را نیز عهده دار هستند که می توان از تحقیق و تفحص به عنوان یکی از مهمترین بازوهای نظارتی نمایندگان در مجلس نام برد بررسی عملکرد نمایندگان مجلس دوره هشتم در حوزه نظارت، خصوصا طرح های تحقیق و تفحص، دورنمای روشنی را نشان نمی دهد.

به گزارش شبکه خبری صبح تهران، از میان تحقیق و تفحص هایی که تا به حال به نتیجه نرسیده می توان به تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از کشور، تحقیق و تفحص از سازمان ورزش و جوانان، تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی، سازمان باز نشستگی کشور، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) - تحقیق و تفحص از سایپا – سهام عدالت – سازمان محیط زیست، علل واردات دام زنده ، عملکرد ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز ، عملکرد صندوق بیمه کشاورزی و غیره از جمله مواردی است که در دستور کار نمایندگان بوده و هنوز به نتیجه نرسیده است.
به هر حال تحقیق و تفحص از بانک مرکزی با توجه به اینکه بر اساس ماده 199 آیین نامه داخلی مجلس، با مهلت شش ماهه و آن هم در شرایطی که تنها 6 ماه تا انتهای خدمت دولت دهم با قیمانده و کشور نیز در حال تحریم بوده و بانک مرکزی نیز در صف اول این تحریم قرار دارد، با توجه به تاکید رهبر عظیم الشان که فرموده اند از دعواها و تنش ها جلوگیری شود، با توجه به این که مسئولین باید به دنبال راهکارهایی برای بیرون کشیدن مردم از بن بست های اقتصادی باشند. بهتر نیست به جای توجه به مسائل مهم کشور با این طرح ها تلاش ها برای مقابله با تحریم به بن بست کشیده نشود؟ آیا به نظر نمی رسد که این تحقیق و تفحص های دائمی حتی به دوره خدمت دولت دهم نمی رسد؟ شاهد طرح تحقیق و تفحص از سازمانها و طرح استیضاح های مختلف مجلس از وزراء می باشیم که هر کدام از آنها بعضاً پس گرفته می شود و این استیضاح در حالی مطرح می گردد که بارها و بارها طرف مورد نظر را به مسائل نامربوط ، متهم می کنند. آیا بهتر نیست نمایندگان که با رای ملت و اعتماد مردم به این جایگاه آمده اند ، به فکر راه چاره برای عبور از تحریم ها و مشکلات اقتصادی باشند؟
آیا شایسته نیست مراجع نظارتی در مجلس به جای استیضاح و تحقیق و تفحص مقابله با تحریم را در اولویت قرار دهند؟ آیا طرح استیضاح های دائمی و بی نتیجه، کمکی به بهبود کشور می کند؟
آیا مطرح کردن تحقیق و تفحص های بی سرانجام دردی از دل مردم برمی دارد؟ آیا این گونه عملکرد تنها سپردن خوراک تبلیغاتی و تخریبی به دشمن و رسانه های بیگانه نمی باشد؟ در حال حاضر کمیسیون اصل 90 نقش بسزایی در این مسئله ایفاء می کند زیرا همه واقفیم که تنها راه نجات کشور، لزوم وحدت و یکپارچگی است.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-12-24 18:37

افزودن دیدگاه جدید