کد مطلب: 

4936

آخرین وضعیت بازار لپ تاپ

لپ‌تاپ از جمله کالاهایی هستند که به تازگی از اولویت 10 به 9 منتقل شده‌اند اما با این حال هم‌اکنون ارز مبادله‌ای برای واردات کالا تا اولویت هفتم پرداخت می‌شود و مذاکراتی نیز برای پرداخت ارز مبادله‌ای به کالاهای موجود در اولویت هشتم در حال انجام است. با این وجود اولویت‌های 8 و 9 فعلا مجبورند برای واردات از ارز آزاد و صرافی‌ها استفاده کنند.

به گزارش سیتنا به نقل از فرارو، ساسان خدایی، معاون مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در حالی می گوید که ثبت‌ سفارش کالاهایی مانند موبایل و رایانه هم‌اکنون آزاد است و حتی بعضا برای واردات به آن‌ها ارز مبادله‌ای نیز داده می‌شود که دو روز پیش  محمد حسن محمدی مدیرعامل شرکت لوتوس گفته بود: «باوجود اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش این نوع از کالا در اتاق مبادلات ارز انجام نمی شود و ما با استفاده از ثبت سفارش‌ به شیوه قبلی کالای مورد نظر را وارد می کنیم.»
 
این دو خبر باعث شد تا به سراغ آقای محمدی برویم تا از نزدیک مشکلات بازار لپ تاپ را با ما در میان بگذارد. دفتر فروش این شرکت واقع در پاساژ ایران مملو از مشتریانی بود که از قیمت لپ تاب و لوازم جانبی آن می پرسیدند. وی به گرمی از ما استقبال کرد و پاسخگوی سوالات ما شد.
 
وقتی که او را از تکذیبیه معاون مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت مطلع کردیم به ما گفت: «مسئولان با اخبار مبهم فروشندگان و خریدارن لپ تاپ را در مقابل هم قرار می دهند. به دفعات مشتری با دانستن قیمت ارزی یک دستگاه لپ تاپ، ما را عامل گرانی آن می داند. چرا که با احتساب ارز مبادله ایی یک دستگاه لپ تاپ بسیار ارزان تر به دست مشتری می رسد اما غافل از اینکه تا کنون حتی یک دستگاه لپ تاپ با ارز بازار مبادلات وارد نشده است.»
 
محمدی همچنین اضافه کرد: «تمامی وارد کنندگان لپ تاپ از ارز آزاد استفاده می کنند و هیچ سفارشی در مرکز مبادلات به ثبت نمی رسد. همین امروز برای خرید جدیدترین سفارش خود مجبور به پرداخت دلار 3100 تومانی شده ام، اما با این حال سعی می کنیم تا محصول با قیمت متعادلی به دست مصرف کننده برسد.»
 
مدیرعامل شرکت لوتوس در خصوص تفاوت ثبت سفارش در گذشته و حال به ما گفت: «در گذشته ما برای وارد کردن یک محموله ابتدا به نمایندگی کمپانی سفارش می دادیم که چه تعداد و چه مدل هایی را احتیاج داریم. از آنجایی که در آن موقع هنوز ال سی های اقتصادی متوقف نشده بود هر کدام از طرف ها با کمک بانک وابسته به خود اقدام به تبادل ارز میان خود می کردند و پس از آن محموله برای ما ارسال می شد.»
 
وی ادامه داد: «اما با متوقف شدن ال سی از روند تجارت اقتصادی حالا ما با صرافی ها طرف شده ایم و معلوم است که در این تبادل چه خطراتی وجود دارد. گاه پیش آمده که در این تبادلات یک صرافی پول عده زیادی را برداشته و فرار کرده است. در این شرایط هیچ کس پشتیبان وارد کننده نیست.»
 
محمدی در مورد شیوه جدید ثبت سفارش هم گفت: «اکنون به کمپانی سفارش می دهیم و بعد با تعیین یک کارگزار که اصطلاحا به آن (forwarder) می گویند سفارش خود را پیگیری می کنیم. این کارگزار مسئولیت ثبت در خواست سفارش در وزارت صنعت و دریافت مجوز واردات آن را به عهده دارد. پس از آن از طریق یک صرافی وجه مورد نظر را به حساب کمپانی مورد نظر وارد می کنیم  و کالا برای ما ارسال می شود. کارگزار علاوه بر این در ترخیص کالا از گمرک و رساندن آن به بازار هم نقش دارد.»
 
وی در پایان این مصاحبه به ما گفت که واردکنندگان لپ تاپ به هیچ وجه واسطه نیستند. ما علاوه بر واردات این کالای پر مصرف که مستقیم و بدون واسطه به دست مشتری می رسد، وظیفه تامین تجهیزات و خدمات پس از فروش و همینطور آموزش آن را نیز بر عهده داریم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-12-19 11:18

افزودن دیدگاه جدید