کد مطلب: 

4772

آقای مخابرات، پای مبارک را از گلوی اینترنت بردار لطفا!

آقای مخابرات، پای مبارک را از گلوی اینترنت بردار لطفا!

عملکرد شرکت مخابرات در ایجاد مشکل برای سایر تامین کنندگان سرویس اینترنت باعث قربانی شدن مردم و کاربران اینترنت شده است.

به گزارش خبرنگار سیتنا، شرکت مخابرات ایران که سه سال قبل در مزایده ای کاملا رقابتی! به یک خریدار واگذار گردید، علاوه بر آن که از همراه اول و خطوط ثابت مشغول درآمدزایی است، در حوزه اینترنت هم در نقش تامین کننده زیرساخت سایر شرکتها و هم در نقش فروشنده اینترنت عمل می کند!

البته اصل فروش اینترنت توسط این شرکت ذاتا اشکالی ندارد، اما مشکل آنجا به وجود می آید که شرکت مخابرات، هم به نوعی میزبان سایر فروشندگان است و هم خود فروشنده اینترنت است. به این ترتیب، این موضوع در فعالیت سایر شرکتها ایجاد اخلال می کند و باعث مشکلاتی نظیر عدم ارائه سرویس زیرساخت به سایر شرکتها در برخی مناطق پرظرفیت تهران و عدم توازن میان شرکت های سرویس دهنده اینترنت می شود.

در شهرستانها نیز این اخلال با دریافت هزینه های سنگین از سایر تامین کنندگان اینترنت همراه می شود که نتیجه طبیعی آن، قربانی شدن مردم از دو ناحیه نبودن رقابت سالم در بخشی از مناطق و افزایش قیمت به دلیل گرفتن پول از سوی شرکت مخابرات است.

از سوی دیگر مخابرات از برخی امتیازات رقابتی نظیر قطع نشدن سرویس و نیز دریافت حق اشتراک از طریق خطوط تلفن نیز برخوردار است که رقابت را با دیگر رقبا دچار ایراد می کند.

برخی کاربران اینترنتی هم با اشاره به سرویس های رایگان دانلود شبانه، از کاهش شدید سرعت اینترنت خود سخن می گویند و معتقدند بی ارتباط با این گونه سرویس ها نیست.

در این حال یک کارشناس سرویس‎های اینترنتی گفت: درخواست تمامی شرکتهای ندا، تصویب قوانینی جامع و درنظر گرفتن راهکارهایی مناسب در جهت تامین پهنای باند اینترنت با کیفیت و قیمت مناسب، اختصاص و ارتقاء ظرفیتهای دیتا و تأمین بسترهای ارتباطی مورد نیاز و همچنین اختصاص فضا و نیرو توسط مخابرات و ارائه سرویس در شرایطی برابر طبق مصوبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همکاری در جهت سالم سازی بازار رقابتی می باشد.

شرکت مخابرات با در اختیار داشتن تمامی امکانات مورد از جمله فضا، پاور، لینکهای ارتباطی به راحتی می تواند پورتهای پرسرعت خود را ارتقا دهد؛ حال آن که سایر شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت بایستی تمامی امکانات مورد اشاره را از مخابرات اجاره نموده و برای آن هزینه پرداخت نمایند و شرکت مخابرات درخصوص اختصاص امکانات مخابراتی نیز همکاری خوبی با شرکتهای رقیب ندارد.

این کارشناس ادامه داد: اخیراً نیز شرکت مخابرات ایران اقدام به ارسال قراردادی مبنی بر دریافت هزینه رانژه و جمع آوری خطوط مشترکین نموده است که با توجه به پیگیری های بعمل آمده، رگولاتوری دریافت این هزینه را غیرقانونی اعلام نمود. در این راستا رگولاتوری با توجه به افزایش مشکلات شرکتهای ندا با شرکت مخابرات اقدام به تصویب و ابلاغ آیین نامه تعاملی نمود که تا به حال شرکتهای مخابراتی استانی، اقدامی درخصوص انجام و اجرایی نمودن مفاد آیین نامه مذکور ننموده اند.

مجموعه این موارد زمینه ساز شکل گرفتن بازار رقابتی ناسالم بین شرکتهای موجود و شرکت مخابرات شده است و با توجه به بالا بودن هزینه ها از جمله پهنای باند و لینک های انتقال پهنای باند و همچنین بازار رقابت کنونی، شرکت ها ادام به پایین آوردن قیمت خدمات گردیده اند و قربانی اصلی در این زمینه کسی نیست جز کاربران اینترنت. این امر حتی باعث شده ارائه سرویس در برخی از استانها مقرون به صرفه نباشد و جمع آوری یا کاهش ارائه سرویس در این استانها هم دور از انتظار نمی باشد.

گفتنی است هم اکنون مشکلات تامین پهنای باند اینترنت توسط شرکتهای ندا در برخی از مراکز مخابراتی به علت کمبود و یا عدم تامین پهنای باند اینترنت مورد نیاز، امکان افزایش تعداد مشترکین و یا حتی ارائه سرویس مطلوب را میسر نمی سازد و این امر که موجب نارضایتی مشترکین گردیده است را می توان از عمده ترین مشکلات یک شرکت ارائه دهنده خدمات نام برد.

یکی از فعالان شرکت های اینترنتی هم در این باره، عدم اختصاص و ارتقاء ظرفیت دیتا و اینترنت توسط برخی از شرکتهای مخابراتی استانی، عدم ارائه طرح نصب و توسعه پورتهای منصوبه بخصوص در مراکز مخابراتی پرظرفیت توسط برخی از شرکتهای مخابراتی استانی، زمان بر بودن انجام درخواستهای رانژه خطوط ADSLتوسط برخی از شرکتهای مخابراتی استانی، دریافت هزینه رانژه و جمع آوری خطوط مشترکین توسط مخابرات را به عنوان مشکلات شرکت های سرویس دهنده اینترنت برشمرد و گفت: این موارد قطعا در توسعه تعداد کاربران و همچنین افزایش نارضایتی مشترکین تاثیر مستقیم دارد.

به گفته وی، مخابرات در برخی از مراکز مخابراتی بدون اطلاع و هماهنگی با شرکتهای PAPاقدام به جمع آوری خطوط مشترکین این شرکتها به دلایل مختلف می کند درحالیکه مهلت قرارداد مشترکین با شرکت هنوز به اتمام نرسیده است.

منبع: بازتاب امروز

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-12-02 17:40

افزودن دیدگاه جدید