کد مطلب: 

4281

اینترنت چینی می‎شود! حدود یک چهارم کاربران اینترنت به زبان چینی می‌نویسند

اینترنت چینی می‎شود! حدود یک چهارم کاربران اینترنت به زبان چینی می‌نویسند

چین از نظر شمار کاربران اینترنتی در جهان، در جایگاه نخست است. حالا شبکه‌ اینترنت هم قرار است کمی چینی‌تر ‌شود. از نیمه‌ی ماه اکتبر حروف لاتین در دامنه‌ی وب‌سایت‌های این کشور جای خود را به حروف چینی می‌دهند.

 

به گزارش سیتنا، چین با ۵۳۸ میلیون کاربر اینترنت در ماه ژوییه، بیشترین شمار کاربران را در سراسر جهان دارد. اما شبکه‌‌ی اینترنت این ماه با جای گرفتن حروف الفبای چینی در دامنه‌ی وب‌سایت‌های این کشور، باز هم کمی چینی‌تر می‌شود.

تاکنون صفحه‌های چینی با دامنه‌ی „cn“ در سراسر جهان در دسترس کاربر قرار می‌گرفتند. اما از اواسط اکتبر قرار است این صفحه‌ها به جای cn با معادل چینی‌شان در شبکه به کاربر عرضه شوند.

موسسه‌ی آیکن (Icann) که سرپرستی و ثبت درخواست دامنه‌ها در جهان را بر عهده دارد، سال ۲۰۱۰ از امکان ثبت اسامی دامنه‌ به زبان‌های فارسی، عربی، روسی، چینی و هندی خبر دارد. مسوولان آیکن اظهار امیدواری کردند که این قابلیت به گسترش کاربری اینترنت در کشورهای آسیایی و آفریقایی که از حروف الفبای غیرلاتین استفاده می‌کنند منجر شود. البته این تصمیم مخالفانی هم داشت.

هنگامی که این تصمیم گرفته شد، سرپرست وقت این موسسه، ظهور حروفی مانند علامت‌های  چینی که ۳۰۰۰ سال قدمت دارند، در بخش نوار آدرس مرورگرها را تغییری تاسف‌بار برای دنیای آنلاین خواند. برخی معتقدند استفاده از دامنه‌های غیرلاتین امکان دسترسی کاربران در سطح جهان به این وب‌سایت‌ها را مشکل می‌کند.

اما این واقعیت را باید پذیرفت که دیگر شبکه‌ی اینترنت مانند گذشته قلمرو انگلیسی‌ها یا دقیق‌تر بگوییم، عرصه‌ی تاخت و تاز زبان انگلیسی نیست. هر چند که هنوز ۸/ ۲۶ درصد از کاربران از زبان انگلیسی برای تبادل اطلاعات در وب استفاده می‌کنند اما رشد زبان چینی در فضای وب غیر قابل انکار است. ۲/ ۲۴ درصد از کاربران اینترنت به زبان چینی می‌نویسند.

چین صاحب بزرگترین جامعه‌ی میکروبلاگرها در جهان

به گزارش سیتنا (citna.ir)، بر پایه‌ی گزارشی که به تازگی آکادمی علوم اجتماعی چین در آمریکا منتشر کرده، چین با ۲۷۴ میلیون عضو، صاحب بزرگترین جامعه‌ی میکروبلاگر جهان است. وای‌بو بزرگترین شبکه‌ی اجتماعی در چین و قابل قیاس با توییتر است. این درحالی است که توییتر در چین مسدود است و این آمار کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب را در بر نمی‌گیرد.

 

 

سرپرست پیشین موسسه آیکن، ظهور حروفی مانند علامت‌های چینی که ۳۰۰۰ سال قدمت دارند، در بخش نوار آدرس مرورگرها را تغییری تاسف‌بار برای دنیای آنلاین خواند

در همین رابطه روز دوشنبه (۸ اکتبر) گزارشی منتشر شد که بسیاری از کارشناسان حوزه‌ی وب را غافلگیر کرد. با وجود این‌که توییتر در شبکه‌ چین فیلتر است، این شبکه‌ی اجتماعی بیشترین شمار کاربر در جهان را داراست.

 

به گزارش "گلوبال وب ایندکس"، بیش از ۵/ ۳۵ میلیون کاربر چینی در این شبکه فعال‌اند که این رقم بیش از ایالات متحده (۳۳ میلیون) و هند با ۲۳ میلیون کاربر است.

شبکه‌هایی ملی مانند وای‌بو دست به خودسانسوری می‌زنند و هر روزه واژ‌ه‌های تازه‌ه‌ای را فیلتر می‌کنند. اما با وجود این تدابیر کارشناسان حوزه‌ی وب معتقدند، بازار بحث و تبادل نظر به یمن وجود همین مایکروبلاگ‌های دولتی هم تا کنون هیچ‌گاه این چنین سرزنده و پویا نبوده است.

شمار چینی‌ها در توییتر برابر با کاربرانی که سانسور را دور می‌زنند

از سوی دیگر دولت چین در زمینه‌ی سانسور هنوز از کاربران پیشی نگرفته است. هر روزه هزاران مورد فساد و سوءاستفاده‌ مالی به شبکه اینترنت چین تزریق می‌شود. احزاب و دولت چین با تدابیری سعی در فرونشاندن این حرکت‌ها دارد. برای مقابله با بحث‌ها و افشاگری‌ها در فضای مایکروبلاگ ملی هم اداره‌های دولتی و مسوول، خود ۱۸هزار حساب کاربری در وَی‌بو بازکرده‌اند و روزنامه‌های دولتی برای این منظور نیروهای متخصص به تحریریه خود افزوده‌اند.

نکته‌ی جالب توجه دیگری که از گزارش "گلوبال وب ایندکس" می‌توان به آن پی برد، این است که با علم به فیلتر بودن توییتر می‌توان شمار کاربران چینی توییتر را با شمار کاربرانی که تلاش می‌کنند با روش‌های گوناگون سانسور را دور بزنند، برابر دانست.

با وجود پیشروی سرمستانه‌ی چینی‌ها در وب، چه در فضای سانسور شده و چه در سایت‌های غیرمجاز، گرایشی در میان کاربران دیده می‌شود که نقطه‌ی اشتراک کاربران چینی با دیگر کاربران شبکه در سراسر جهان است. این گرایش تمایل به آمیختن زبان بومی با واژه‌های انگلیسی است. کاربران چینی در فضای وب بیش از هر کشور دیگر با اعداد و اختصارهایی که با حروف لاتین درست شده‌اند، می‌نویسند.

بی‌شک در ما‌ه‌های آینده می‌توان درباره‌ی تاثیر چینی‌شدن دامنه ‌بر سرعت رشد زبان چینی در شبکه و همچنین دسترسی کاربران در سراسر جهان به وب‌سایت‌های این کشور و همین‌طور تاثیر این اقدام بر سانسور در اینترنت قضاوت کرد.

منبع: dw

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-10-10 18:36

افزودن دیدگاه جدید