کد مطلب: 

3538

تلفن همراه؛ جایگزینی برای دوربین‌های عکاسی؟

تلفن همراه؛ جایگزینی برای دوربین‌های عکاسی؟

امروز تقریبا تمام تلفن‌های همراه مجهز به دوربین عکاسی هستند. شرکت‌های تولید‌کننده همواره در مورد جدیدترین امکانات و کیفیت بالای این دوربین‌ها تبلیغ می‌کنند. آیا آنها می‌توانند جایگزین مناسبی برای دوربین‌های عکاسی باشند؟

به گزارش سیتنا، در حال حاضر مدت‌ها است که هر تلفن همراه و همین‎طور هر تلفن هوشمندی (Smartphone) مجهز به دوربینی با کیفیت بسیار بالا است. این دوربین‌ها به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهند که در هر موقعیتی به راحتی و با سرعت بتوانند عکس بگیرند.

آندریاس وایس (Andreas Weiss)، عکاس حرفه‌ای از کارکرد این دوربین‌ها راضی است و می‌گوید: «کار کردن با این دوربین‌های همراه کمتر دنگ و فنگ دارد و کیفیت بیشترشان رضایت‌بخش است.»

البته دست‌یابی به  نتایج خوب با دوربین تلفن همراه تا حدود زیادی به شرایط محیطی بستگی دارد که فرد در آن می‌خواهد عکس بگیرد. باید نور به اندازه کافی وجود داشته باشد و عکاس به اندازه‌ی کافی به سوژه نزدیک شود.

نکته تعیین‌کننده‌ی دیگر برای دست‌یابی به عکس‌های خوب، کیفیت و اندازه سنسور تصویری است که در دوربین بکار برده شده است. کیفیت و بزرگی سنسور تصویر تأثیر مستقیمی بر شفافیت عکس دارد.

سنسور‌های نصب شده در دوربین‌ تلفن‌های همراه معمولا کوچکتر از یک سانتیمتر مکعب هستند. در دوربین‌های عکاسی دیجیتالی کمی بزرگتر از یک سانتیمترمکعب هستند و در دوربین‌های حرفه‌‌ای DSLR اندازه‌ی آنها به دو سانتیمتر نیز می‌رسد. به همین دلیل حتی کیفیت دوربین‌های کوچکی که لنز مجزا ندارند بهتر از دوربین‌های تلفن‌های هوشمند است.

یولیان وبر (Julian Weber) یکی از نویسندگان مجله‌ علمی عکاسی به نام Foto Praxis می‌گوید: «حتی دوربین‌های عکاسی کوچک هم قابلیت زوم بصری دارند. اما این ویژگی در تلفن‌های همراه کمتر دیده می‌شود. زوم کردن در دوربین‌های تلفن‌های همراه به طور دیجیتال صورت می‌گیرد. این نکته به میزان زیادی از کیفیت عکس می‌کاهد.»

در واقع دوربین تلفن‌های هوشمند برای شکار لحظه‌ها مناسب‌ترین وسیله هستند. هنگامی که فرد به طور اتفاقی به صحنه‌ای جالب بر می‌خورد، می‌تواند با دوربین موبایل که آن را همیشه همراه دارد، آن لحظه را به سرعت ثبت کند. اما افرادی که به کیفیت‌ بالای عکس اهمیت می‌دهد، چاره‌ای جز استفاده از دوربین‌های عکاسی بزرگ و مجهزتر ندارند.

منبع: دویچه وله

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-10 19:42

افزودن دیدگاه جدید