کد مطلب: 

3410

گزارش ماهواره های ناسا از ایران

اعتدال نوشت: شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: در طول هفت سال گذشته کویر لوت، صحرای مرکزی ایران ، به عنوان گرم ترین نقطه روی زمین و شهر اهواز در جنوب غربی این کشور به عنوان هشتمین شهر گرم جهان شناخته شده اند.
 
به گزارش سیتنا، بالاترین درجه دمایی که تاکنون بر روی سیاره زمین ثبت شده در سال 1922 در منطقه "العزیزیه" لیبی بوده که یک دماسنج در آنجا درجه حرارت را 159 درجه فارنهایت نشان داده بود.
 
در صورتیکه مناقشه درباره نادرست بودن چنین رویدادی را بپذیریم در آن صورت رکورد بالاترین درجه حرارت ثبت شده بر روی زمین با 134 درجه فارنهایت از آن دره مرگ در کالیفرنیا خواهد بود که نه سال پیش ثبت شده بود.
 
در طول هفت سال گذشته دمای سطح در سال 2005 در کویر لوت به 159 درجه فارنهایت رسیده بود و پس از آن کوینزلند استرالیا با 156 درجه در سال 2003 و منطقه تورپان در چین با 152 درجه در سال 2008 ترتیب نقاط گرم ترین، گرم تر و گرم را بر روی زمین به خود اختصاص دادند.
 
در این گزارش که موضوع افزایش گرما در ایالات متحده امریکا بررسی شده به مقایسه حرارات در این کشور با دیگر نقاط جهان پرداخته شده و بطور مثال آمده است که میانگین درجه حرارت در ماه ژوئیه در شهر کویت به بیش از 116 درجه فارنهایت رسیده بود.
 
دانشمندان هواشناسی برای سنجش گرما بر روی سطح زمین از ماهواره های سازمان "ناسا" که با اندازه گیری انرژی مادون قرمز ساطع شده از زمین از سال 2003 تا 2009 به این جمع بندی دست یافته اند ، استفاده شده است.
 
در این هفت سال همچنین شهر اهواز با 129 درجه فارنهایت به ترتیب پس از " العزیزیه" لیبی، دره مرگ کالیفرنیا، غدامس لیبی، قبیلی تونس، تیمباکتو مالی، آراوان مالی و تیرات تسوی اسرائیل به عنوان گرم ترین مناطق جهان تشخیص داده شده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-07-31 12:45

افزودن دیدگاه جدید