کد مطلب: 

3200

ارز دو نرخی شد

مدیرکل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام این که از 18 تیرماه و با ابلاغ روش جدید تخصیص ارز برای واردات 10 کالای اولویت‌دار ارز 1226 تومانی در نظر گرفته شده است، اعلام کرد که از این تاریخ ارز به طور رسمی دو نرخی شده است.

 

به گزارش سیتنا، ساسانی خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این که بر این اساس ارز 1226 تومانی با اولویت‌های متقدم به این 10 گروه کالا تخصیص می‌یابد، گفت: بر این اساس اولویت‌ها در تخصیص ارز به طور جدی در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین تا زمانی که ارز کالاهای متقدم تامین نشود، ارز دولتی به کالاهای دیگر تخصیص نمی‌یابد.

 

مدیرکل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت افزود: کالاهای اساسی در اولویت متقدم قرار دارند و سایر کالاها در صورت عدم تامین ارز دولتی باید از ارز صادراتی استفاده کنند.

 

وی در بیان تفاوت شیوه جدید تخصیص ارز با شیوه قبلی گفت: در گذشته اولویت‌های متقدم مشخص نبود، اما در حال حاضر یک تقسیم بندی بین کالاها صورت گرفته است؛ به این صورت که کالاهای مرتبط با قوت لایموت، دارو، کالاهای پزشکی، کود شیمیایی و نهاده‌های کشاورزی جزو کالاهای متقدم هستند و سایر کالاها در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 

به گفته مدیرکل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت، حتی بدترین کالای لوکس با روش جدید در اولویت‌های آخر قرار گرفتند و در صورتی که ارز دولتی به اندازه کافی وجود نداشته باشد باید از ارز غیر مرجع برای واردات آن‌ها استفاده شود.

 

خدایی با اعلام این که بر این اساس ارز دو نرخی شده است، گفت: در حال حاضر و با اعمال روش جدید ارز 1226 تومانی و ارز حاصل از صادرات که نرخ آن معادل ارز آزاد است، وجود خواهد داشت.

انتهای پیام  

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-07-15 10:08

افزودن دیدگاه جدید