کد مطلب: 

3173

احتمال تعطیلی BBC فارسی شدت گرفت

احتمال تعطیلی BBC فارسی شدت گرفت

شبکه دولتی- سلطنتی بی بی سی فارسی که با هدف تاثیرگذاری بر روی مخاطبان فارسی زبان به‌خصوص مردم ایران چند سالی است که آغاز به کار کرده و در باطن ماهیتی ندارد جز مبارزه با اهداف جمهوری اسلامی، این روزها با مشکلات و بحران‌های عدیده‌ای روبرو شده است.

 

به گزارش سیتنا به نقل از بولتن، بخشی از این مشکلات به چگونگی و شیوه‌های تولید و تنظیم و ارائه‌ خبر این شبکه باز می‌گردد. ماهیت عنادگونه بی بی سی با جمهوری اسلامی تا بدانجا پیش رفته که حتی سعی می‌کند با کنار هم گذاشتن اخبار دروغ و غلط و نیز شایعات، و جهت‌دار کردن حرفه‌ای آن، به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند. همین امر موجب شده که مخاطبین این شبکه روز به روز کمتر شوند. کارشناسان رسانه معتقدند که یک رسانه ممکن است برای مدتی بتواند افکار عمومی را در جهت مطلوب خود سوق دهد اما هنگامی که ماهیت اخبار دروغ و اهداف مغرضانه‌ آن مشخض شد، دیگر نمی‌تواند سوار بر موج افکار عمومی بشود. چرا که دیگر اصل مهم "اعتماد" به آن رسانه برای مردم از بین رفته است. موضوعی که به نظر می رسد امروزه در مورد بی بی سی فارسی شاهد آن هستیم. این موضوع را می توان حتی در گفتگوهای تلفنی برخی مخاطبان بی بی سی نیز به خوبی ملاحظه کرد.

 

بخش دیگر مشکلات بی بی سی به عوامل اجرایی آن و افتضاحات اخلاقی که در آن شبکه رخ داده بر می‌گردد. که معلوم نیست آیا بی بی سی یک "شبکه خبری" است یا یک "نایت کلاب"!همین چندی پیش بود که خبر رابطه جنسی "صادق صبا"، مدیر بخش بی بی سی فارسی و "پونه قدوسی"، مجری برنامه "نوبت شما" منتشر شد و بار دیگر آبرو و حیثیت این رسانه را به باد داد.

 

  

 

وسعت این خبر و سکوت سنگین ۲ نفر دخیل در این ماجرا تا آنجا پیش رفت که حتی رسانه های ضدانقلاب مجبور به انتشار این خبر شدند و خبر دادند که این مجری از شبکه بی بی سی حذف شده است.در برنامه نوبت شما نیز یکی از مخاطبان بی بی سی فارسی پس از لحظاتی در حال بیان ماجرای این تجاوز بر روی آنتن زنده بود که مجری برنامه مذکور بلافاصله سخنان آن مخاطب را قطع و تاکید کرد که مجبوریم "به خاطر رعایت حال آن مجری"! چنین تماس هایی را قطع کنیم.

 

بخش دیگر و شاید مهم‌ترین بخش مشکلات و بحران‌های این شبکه دولتی به برخی برنامه‌های آن و چگونگی نحوه اجرای آن مربوط می شود. به طور مثال برنامه "نوبت شما" که این روزها دائما در حال سوتی دادن است به‌طوری که موجبات خنده مخاطبان داخلی و خارجی را فراهم کرده است.

 

شبکه بی بی سی فارسی با وجود لینک کردن برنامه نوبت شما به رادیو بی بی سی، همچنان در حال از دست دادن بینندگان خود است. یکنواخت شدن برنامه از یک سو و قضاوت های یک طرفه از سوی دیگر، افزایش تماس های مخالف اهداف شبکه و کلافه شدن مجری و در ادامه قطع تماس بینندگان را پی دارد.

 

برنامه نوبت شما که در اصطلاح قرار بود یک برنامه تحلیلی توسط خود مردم باشد و هرکسی بتواند به راحتی از طریق تلفن و ایمیل و پیامک به ارائه نظرات خود به صورت آزادانه بپردازد عملا به محلی برای القائات فکری جریان های هدایت کننده بی بی سی تحت نام مردم تبدیل شد.

نوبت شما برنامه ای مخاطب محور است که تاکید زیادی بر گذاشتن بار اصلی برنامه روی مخاطب دارد اما در عمل تئوری های از پیش طراحی شده آن به نحوی است که همه چیز از جمله ارائه نظرات مخاطبان را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

  

 

یکی از معمول ترین کارهای این برنامه قطع سخنان کسی است که در جهت مواضع از پیش تعیین شده نوبت شما صحبت نمی کند. این قطع مکالمه به بهانه های مختلف از جمله قطع ارتباط، ضعیف بودن صدا و... تنها در مورد افرادی صورت می گیرد که سوالات برنامه و پاسخ های از پیش طراحی شده را به چالش می کشند.

 

در این راستا بی بی سی در یکی از اقدامات خود سعی کرد تا تماسی را وصل کند که در آن تماس، مخاطب مورد نظر به مجری برنامه "پونه قدوسی" که هنوز هم مساله تجاوز به وی از ذهن بینندگان پاک نشده بود، فحاشی کند تا در آینده بی بی سی با استناد به آن، حرفی برای گفتن داشته باشد و مدعی شود که برخی از مخاطبانی که از ایران تماس می گیرند در راستای تخریب این شبکه صحبت می کنند و این مساله دلیل فیلتر شدن تماس ها از ایران است.

 

نکته جالب این است که بی بی سی برای رسیدن به خواسته خود اقدام به پخش کلماتی خلاف عفت عمومی کرد و نشان داد برای اثبات حقی برای خود، برای هیچ مرزی حتی مرزهای اخلاقی احترامی قائل نیست.اما پونه قدوسی، مجری این برنامه، نتوانست سناریوی طراحی شده شبکه را اجرایی کند و تمام نقشه های بی بی سی را نقش بر آب کرد و آن کلمه ای را که نباید بیان می کرد، گفت.مجری برنامه هنگام خداحافظی با این مخاطب که به ظاهر از ایران تماس گرفته بود، گفت: "معذرت می خواهم از بی ادبی این همکار! ...."

 

افتضاح دیگر برنامه "نوبت شما" مربوط به چند روز پیش می شود. ماجرا از این قرار بود که دو تن از مخاطبان که به گفته بی بی سی یکی از تهران و دیگری از اهواز با این شبکه تماس گرفته بودند، دقیقا جملات مشابهی را درباره تاثیر تحریم ها بر زندگی مردم ایران بیان کردند.

 

در تماس اول شخصی که خود را " محسن از تهران" معرفی کرد درباره تاثیر تحریم ها گفت: "با عرض تشکر از تحریم های اروپا! با توجه به اینکه کشور ما در حالت تحریم قرار دارد، امید این را داریم که با این تحریم ها دولت تحت فشار بیشتری قرار بگیرد و قدرت سرکوب آن در داخل پایین بیاید، ملت ایران به جایی رسیده که با تحریم ها علیه دولت خودش احساس خشنودی می کند.

درست است که نان را گران می خریم ولی با تحت فشار بیشتر قرار گرفتن دولت ایران، لا اقل این را می فهمیم که کشورهای اروپایی به فکر مردم هستند و با وجود تحریم ها، فشار بیشتری به دولت می آورند تا فشار سرکوب پایین بیاید، از آن ها تشکر می کنیم."

 

وی در این بازی نمایشی در پاسخ به اینکه "تقصیر تأثیر تحریم را به چه کسی باید مربوط دانست؛ دولت ایران یا دولت های غربی؟" گفت: "اگر دولت ایران با دنیا سر آشتی داشته باشد، چرا باید همه دنیا ما را تحریم بکنند؟ این در واقع نشأت گرفته از سرکشی دولت ایران است نه کشورهای اروپایی[!]"

 

در نمایش بعدی شخصی که خود را "علی از اهواز" معرفی کرد، در تماس با شبکه دولتی بی بی سی، با تکرار سخنان "محسن" _که به نظر می رسید آنها را از روی نوشته ای می خواند_ گفت: "جا دارد در این جا از تحریم های اروپایی تشکر کنم، با توجه به اینکه کشور ما در حالت تحریم قرار دارد، امید این را داریم که با این تحریم ها دولت تحت فشار بیشتری قرار بگیرد و قدرت سرکوب آن در داخل پایین بیاید، ملت ایران به جایی رسیده که با تحریم ها علیه دولت خودش احساس خشنودی می کند، درست است که نان را گران می خریم ولی با تحت فشار بیشتر قرار گرفتن دولت ایران، لا اقل این را می فهمیم که کشورهای اروپایی به فکر مردم هستند و با وجود تحریم ها، فشار بیشتری به دولت می آورند تا فشار سرکوب پایین بیاید، از آن ها تشکر می کنیم."

 

این ماجرا آن قدر برای مدیران این شبکه دولتی گران تمام شد که در واکنشی فوری، دو تن از مجریان اصلی نوبت شما یعنی پونه قدوسی و سیاوش اردلان را از کار برکنار کردند.

مجموع این موضوعات موجب شده تا کارشناسان نسبت به آینده این شبکه، با تردید و ابهام سخن گویند. آنها معتقدند که به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور، شاهد ورشکستگی و انحلال بی بی سی فارسی خواهیم بود. چرا که نه به لحاظ اقتصادی، توجیه مالی دارد و نه اینکه توانسته در اهداف ترسیم شده برای خود به سرانجام مطلوبی برسد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-07-11 14:30

افزودن دیدگاه جدید