کدخبر :296206 پرینت
02 تیر 1403 - 13:44

وزیر ارتباطات: فیبرنوری آخرین فناوری روز دنیا در حوزه ارتباطات ثابت است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها در دولت سیزدهم آغاز شد و تاکنون در ۲۰۰ شهر به اتمام رسیده و حدود ۸ میلیون خانوار نیز تحت پوشش قرار گرفته اند و در صورت درخواست مردم در کمتر از یک ماه اتصال به منزل آنان انجام می شود.

متن خبر

به گزارش سیتنا، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای سفر به استان خراسان شمالی با همراهی محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی به شهر آشخانه در ۴۰ کیلومتری بجنورد رفت و در بازدید از پروژه فیبرنوری این شهر، در دو محل مختلف ضمن تحویل سرویس، اقدام به تست سرعت و مقایسه آن با سرویس قبلی کرد.
وی در حاشیه این بازدید با اشاره به عدم سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات ثابت در یک دهه گذشته، افزود: به همین دلیل ایران در این حوزه در رده ۱۵۴ کشورهای دنیا با میانه سرعت ۱۵ مگابیت قرار دارد.
زارع پور با اشاره به تست سرعت بیش از ۹۰۰ مگابیت برثانیه در شهر آشخانه، گفت: پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در دولت سیزدهم آغاز شد و تاکنون در ۲۰۰ شهر به اتمام رسیده و حدود ۸ میلیون خانوار نیز تحت پوشش قرار گرفته اند و در صورت درخواست مردم در کمتر از یک ماه اتصال به منزل آنان انجام می شود.
وی با تاکید به اینکه پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، یادگار شهید جمهور است، افزود: این پروژه که در همین شهر سرعت را به ۶۰ برابر تکنولوژی قبل آن رسانده، آخرین فناوری روز دنیا در این حوزه به شمار می رود که انقلابی در حوزه ارتباطات ایجاد می کند و امیدواریم در این بستر خدمات خوبی به مردم ارائه شود.
وزیر ارتباطات سپس با حضور در آموزشگاه زبان با کاربری آموزش آنلاین و یکی از دفاتر پیشخوان دولت تست سرعت پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها را انجام داد.
زارع پور در ادامه برنامه خود به دیدار حجت السلام والمسلمین رضا نوری نماینده ولایت فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد رفت و در این دیدار با اشاره به اینکه این استان سومین استانی است که به طور کامل تحت پوشش فیبرنوری منزل و کسب وکارها قرار می گیرد، گفت: این پروژه بزرگترین پروژه تاریخ ارتباطات کشور است و اثر بسیاری در زندگی مردم دارد.
وی با اشاره به تاکیدات رییس جمهوری شهید برای اجرای این پروژه به عنوان یک فناوری فرهنگی و زیرساخت تولید محتوا، افزود: در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها همانطور که در شهر آشخانه نیز مورد آزمون قرار گرفت، سرعت دانلود محتوا به ۶۰ برابر و آپلود به حدود ۲۰۰ برابر قبل رسیده است.
زارع پور به دستاوردهای دولت سیزدهم در این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس اعلام مرکز تجارت الکترونیک از سال ۱۴۰۰ تا امروز تراکنش های این حوزه دو و نیم برابر و تعداد این تراکنش ها بیش از ۳۵ درصد رشد داشته است.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی نیز در این دیدار با یادی از خدمات رییس جمهوری شهید و سفرهای استاتی و پیگیری پروژه ها، از انجام پروژه فیبرنوری در این استان تقدیر کرد و گفت: با آماده سازی این بستر موضوعات علمی نیز توسعه پیدا کند.
وی با اشاره به توسعه شبکه ملی اطلاعات، اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر این شبکه به بهره برداری برسد تا از سرعت و امنیت کافی در این حوزه بهره مند شویم.
بر اساس همین گزارش، وزیر ارتباطات به گلزار شهدای شهر بیرجند هم رفت و به جایگاه والای این شهدا ادای احترام کرد.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.