کد مطلب: 

2951

«آی بی ام» رکورد سریعترین ابررایانه‎ی دنیا را شکست

ابررایانه ساخت شرکت آی بی ام که برای سازمان ملی امنیت اتمی آمریکا طراحی شده در صدر جدول سریع‌ترین رایانه‌های جهان قرار گرفت.

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا، این فهرست هر دو سال یک بار منتشر شده و شامل 500 رایانه پرسرعت جهان است. این نخستین بار از ماه نوامبر 2009 است که آمریکا در رتبه اول این فهرست قرار می‌گیرد.

ابررایانه برنده Sequoia نام داشته و محل آن آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا عنوان شده است.

این سیستم برای ساخت مدل‌های پیچیده به کار می‌رود که به دانشمندان امکان آزمایش سلاح‌های اتمی را بدون نیاز به انجام آزمایش در دنیای واقعی می‌دهد.

به گفته مقامات آمریکایی، سرعت این رایانه به قدری است که 6.7 میلیارد نفر باید 320 سال با ماشین‌ حساب‌های دستی کار کنند تا قادر به انجام محاسباتی باشند که Sequoia فقط در عرض یک ساعت صورت می‌دهد. سیستم مزبور حدود یک دهم هکتار فضا اشغال می‌کند که این میزان استاندارد به شمار می‌آید. Sequoia نیازمند نیروی الکتریکی بالایی بوده و قبض برق آن در سال جاری میلادی نزدیک به هشت میلیون دلار خواهد بود.

رایانه آمریکایی 1.5 برابر سریع‌تر از «K Computer» ساخت ژاپن است که دومین رایانه سریع حال حاضر جهان شناخته می شود. این ابررایانه همچنین 2.49 برابر از لحاظ انرژی کارآمدتر از رقیب ژاپنی عمل می‌کند.

سریع‌ترین ابررایانه امروزی 273 هزار و 930 بار سریع‌تر از پرسرعت‌ترین رایانه سال 1993 عمل می‌کند.

جک دونگارا دانشمندعلوم کامپیوتر مدعی است که انجام محاسباتی که در سال 1993 سه روز کامل برای سریع‌ترین رایانه زمان می‌برد، هم‌اکنون در عرض کمتر از یک ثانیه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-06-19 19:42

افزودن دیدگاه جدید