کد مطلب: 

293625

سرویس احراز نشانی چیست؟

سرویس احراز نشانی (جی‌نف)، خدمتی است برای احراز یا عدم احراز اقامت اشخاص حقیقی یا حقوقی در مکانی که به پست اعلام نموده‌اند که تاکنون اطلاعات حدود ۴۲ میلیون آدرس کشور در این پایگاه جمع‌آوری شده است و در حال حاضر ۱۱۳۰ شهر کشور در پایگاه ملی جی‌نف دارای آدرس یکسان و استاندارد هستند.
سرویس احراز نشانی چیست؟

به گزارش سیتنا، عموماً آن دسته از شرکتها و سازمان هایی که درستی نشانی اقامت مشتریان یا مخاطبانشان برایشان اهمیت زیادی دارد، از مخاطبین خود تأییدیه احراز نشانی اقامت را مطالبه می کنند. 

سرویس احراز نشانی، خدمتی است برای احراز یا عدم احراز اقامت اشخاص حقیقی یا حقوقی در مکانی که به پست اعلام نموده‌اند. تمامی فرایندهای مربوط به احراز نشانی الکترونیکی بوده و مستند فیزیکی ارائه و یا اخذ نمی گردد و تنها لازم است موزع برای احراز اقامت افراد در مکان اعلام‌شده، به آنجا مراجعه نماید.

در این خدمت، پس از ثبت درخواست الکترونیکی در تارنمای خدمات الکترونیک به آدرس GNAF.POST.IR (سامانه جامع خدمات GNAF) و پرداخت هزینه توسط درخواست کننده، علاوه بر ارسال پیامکی کدشناسه مخصوص (رمز) برای مشتری، اطلاعات مکانی که شخص به همراه اطلاعات هویتی خود ثبت نموده برای نامه رسان مربوطه در محل مشتری ارسال می شود.

احراز  مکان مشتری، از طریق مراجعه موزع در بازه زمانی 48ساعت کاری به آدرس متقاضی و با رویت شخص و تطابق مدارک هویتی وی و نهایتا ثبت کدشناسه (رمز) پیامک شده برای مشتری در  اپلیکیشن همراه نامه رسان به صورت برخط تأیید یا رد می شود. 

این سرویس بر اساس درخواست سازمان‌ها و شرکتها با توجه به فرآیندهای کاری و اجرایی آنها طراحی و پیاده سازی گردیده است. به‌طور مثال بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری برای اطمینان از درستی نشانی فردی که متقاضی دریافت دسته‌چک یا تسهیلات اعتباری است، وزارت آموزش‌ و پرورش برای تأیید محل اقامت دانش‌آموزان به‌ منظور ثبت‌نام در مدارس محدوده محل زندگی خود و بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های دیگر با فرآیندهای مشابه می‌توانند از این خدمت استفاده نمایند.

برای ارسال اطلاعات ثبت‌شده در سیستم ( احراز یا عدم احراز اقامت فرد در مکان اعلام‌شده) به سازمان‌های متقاضی، لازم است وب‌ سرویس برخط استعلام نیز بعد از عقد تفاهم نامه دراختیار آن سازمان قرار داده ‌شود و سازمان یا شرکت مذکور می‌تواند از طریق وب‌سرویس، با ارسال کد ملی اشخاص حقیقی و یا شناسه ملی اشخاص حقوقی نسبت به احراز اقامت ایشان در مکان ادعا شده توسط مشترکین از شرکت ملی پست استعلام بگیرند.

شایان ذکر است، در سامانه جامع جدید، یه غیر از سرویس احراز نشانی، خدمات و سرویس های جدیدی مبتنی بر مکان راه اندازی و اضافه گردیده است که از آن جمله می توان به خدمت ژئوگواهی و دریافت گرید(کد زمین محور مبتنی برمکان) برای هر نقطه جغرافیایی در پهنه کشور اشاره نمود.

پایگاه جی‌نف که تسهیل و تسریع انواع خدمات شهری، مبادلات کالا و کاهش حضور مردم در ادارات از جمله مزایای آن بیان شده، تاکنون اطلاعات حدود ۴۲ میلیون آدرس کشور را در خود جمع‌آوری کرده است و در حال حاضر ۱۱۳۰ شهر کشور در پایگاه ملی جی‌نف دارای آدرس یکسان و استاندارد هستند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 1
2024-04-21 13:57

افزودن دیدگاه جدید