کد مطلب: 

292886

کاربرد هوش مصنوعی در جنگ روسیه و اوکراین

در اوکراین، فناوری «پالانتیر» در کنار «استارلینک» که سربازان اوکراینی را متصل به اینترنت نگه می‌داشت، بیشترین تاثیر را داشت و با پردازش حجم عظیمی از داده‌ها، به فرماندهان اوکراینی دید کاملی از وقایع جنگی را ارائه داد.
هوش مصنوعی

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا، جنگ روسیه و اوکراین از آغاز جنگ در اوایل تابستان 2022 مسیرهای مختلفی را طی کرده است که بخشی از آن در محصور به میدان‌های جنگ بوده، اما بخش مهم دیگر آن به هوش مصنوعی، فناوری و داده‌های اطلاعاتی وابسته است.

شرکت فناوری «پالانتیر» یکی از اولین شرکت‌های دارای فناوری نظامی در جهان، در جنگ از کی‌یف حمایت کرد.

در اوکراین، فناوری این شرکت در کنار شرکت «استارلینک» وابسته به ایلان ماسک، که سربازان اوکراینی را متصل به اینترنت نگه می‌داشت، بیشترین تاثیر را داشت.

این فناوری به یک ارتش بسیار کوچک کمک کرد تا در برابر یک قدرت جهانی مقاومت کند و سؤالات زیادی را در مورد نحوه استفاده از هوش مصنوعی در جنگ برانگیزد.

این شرکت با پردازش حجم عظیمی از داده‌ها، به فرماندهان اوکراینی دید کاملی از میدان جنگ، از دریانوردی کشتی‌های جنگی در دریای سیاه تا جنگنده‌هایی که موشک‌های کروز را از هوا پرتاب می‌کنند، ارائه داد.

هدف از استفاده از این فناوری این بود که کی‌یف بتواند تصمیمات سریعی بگیرد تا بر بوروکراسی نظامی روسیه در دوران شوروی برتری حاصل کند.

با وجود برخی نگرانی‌های اولیه در مورد به اشتراک‌گذاری این الگوریتم‌های قدرتمند، به نظر می‌رسد «پالانتیر» یک شریک ایده‌آل در اوکراین پیدا کرده است.

به موازات آن، بیش از هزار نفر از نیروهای مسلح اوکراین مستقر در سراسر کشور، از برنامه‌های این شرکت استفاده می‌کنند.

اما داستان «پالانتیر» بزرگتر از ارائه اطلاعات است. این شرکت از یک برنامه هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن به فرآیند سنتی تصمیم‌گیری نظامی استفاده می‌کند.

در دل این موضوع «MetaConstellation» قرار دارد که به اوکراین اجازه تصویرسازی کاری که روس‌ها قصد انجام آن را دارند، را می‌دهد.

صدها ماهواره تجاری که روزانه به دور زمین می‌چرخند، تصاویری از نیروهای روسی می‌گیرند، اما «MetaConstellation» بهترین و دقیق ترین تصاویر را می‌گیرد و اغلب از رادار دهانه مصنوعی (SAR) برای مشاهده از میان ابرها برای تشخیص نیروها یا حرکت کشتی‌ها استفاده می‌کند..

با توجه به گسترش ماهواره‌ها و تلفن های هوشمند، جنگ اوکراین مستندترین جنگ در تاریخ شناخته می‌شود.

شرکت «پالانتیر» پس از حوادث 11 سپتامبر طراحی و در سال 2003 راه اندازی شد و ارزش این شرکت حدود 54 میلیون دلار تخمین زده شده است.

در تاسیس این شرکت کارآفرینان دره سیلیکون، از جمله پیتر تیل، سرمایه‌گذار میلیاردر و حامی سابق دونالد ترامپ و جی آر آر تالکین و دوستش در دانشگاه استنفورد، الکس کارپ نقش داشتند.

اولین مشتریان این شرکت، آژانس امنیت ملی، اف‌بی‌آی و سیا بودند، که آخری از طریق صندوق سرمایه‌گذاری «In-Q-Tel» سرمایه گذاری کرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2024-04-02 09:35

افزودن دیدگاه جدید