کدخبر :292386 پرینت
26 اسفند 1402 - 15:37

اسپیدتست، اعلام کرد: سقوط چهار پله‌ای سرعت اینترنت ثابت و یک پله‌ای اینترنت سیار در ایران

بر اساس جدیدترین گزارش اسپیدتست در آمار مربوط به ماه فوریه سال 2024 (بهمن-اسفند 1402) بر اساس شاخص «میانه» جایگاه اینترنت ثابت ایران با چهار پله نزول در رده 157 جهانی قرار گرفته و جایگاه اینترنت سیار ایران نیز با یک پله نزول در رتبه 74 کشورهای دنیا قرار گرفته است.

متن خبر

به گزارش خبرنگار سیتنا، سایت اسپیدتست (www.speedtest.net) سرعت و کیفیت اینترنت همه کشورهای جهان را مورد سنجش قرار می‌دهد و هر ماه میزان افزایش یا کاهش سرعت را با رتبه‌بندی آن‌ها نشان می‌دهد. شیوه کار این سایت اسپیدتست بدین صورت است که برای سنجیدن سرعت اینترنت، با یک سرور انتخاب شده که پیش فرض آن نزدیک‌تر سرور کشورها است، شروع به کار می‌کند. بخش قابل توجهی از اینترنت مصرفی در کشور اینترنت بین‌الملل است اما معیار سنجش این سایت، اینترنت داخلی کشورهاست و به همین دلیل کارشناسان معتقدند داده‌های این سایت نمی‌تواند معیار درستی براس سنجیدن سرعت اینترنت باشد.

این وب‌سایت، برای سنجش رتبه و کیفیت اینترنت در کشورهای جهان، از دو شاخص میانه Median و میانگین Mean استفاده می‌کرد که شاخص «میانگین» همان حد متوسطی است که از یک گروه در نظر می‌گیرند، اما «میانه» نقطه وسط داده‌های آماری است، اما سایت «اسپیدتست» از مدتی قبل اعلام کرده بود در رتبه‌بندی سرعت اینترنت کشورها، دیگر از شاخص «میانگین» استفاده نخواهد کرد و شاخص «میانه» را برای محاسبات خود در نظر می‌گیرد.

جدیدترین داده‌های سایت اسپیدتست که معیار سنجش آن بر اساس اینترنت داخلی کشورها و نه اتصال به اینترنت بین الملل است، نشان می دهد که اکنون در آمار مربوط به ماه فوریه سال 2024 (بهمن-اسفند 1402) بر اساس شاخص «میانه» جایگاه اینترنت سیار کشور با یک پله نزول رده 74 اعلام شده و اینترنت ثابت نیز در رده 157 قرار دارد که نسبت به ماه قبل از آن چهار پله سقوط کرده است.

بر اساس شاخص «میانه»، سرعت دانلود اینترنت ثابت کشور 13.51 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 3.37 و میزان تاخیر 28 میلی ثانیه است؛ بر اساس همین شاخص سرعت دانلود (بارگذاری) اینترنت سیار 34.71 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 9.99 مگابیت بر ثانیه و میزان تاخیر 29 میلی‌ثانیه است.

[node:title]

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.