کدخبر :292209 پرینت
22 اسفند 1402 - 10:02

ضرورت همسویی شورای عالی فضای مجازی و دستگاه‌های اجرایی در حوزه فضای مجازی

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: نباید میان دیدگاه شورای عالی فضای مجازی و دستگاه‌های اجرایی تعارضی در نظام مند کردن فضای مجازی باشد؛ لذا همسویی و همراهی این دو بخش برای تحقق سیاست ها و برنامه های کشور در حوزه فضای مجازی ضروری است.

متن خبر

به گزارش سیتنا، نشست «قرارگاه تحول؛ از سرگذشت تا سرنوشت شورای عالی فضای مجازی» به منظور بررسی 12 سال فعالیت شورای عالی فضای مجازی با حضور دکتر آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر سابق شورای عالی و مهندس انتظاری دبیر اسبق این شورا و به همت هسته سپهرا مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد.

دکتر سید محمد امین آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکزملی فضای مجازی در این نشست گفت: برای درک جایگاه و تعریف صحیح از شورای عالی فضای مجازی باید در مرحله نخست، مفهوم فضای مجازی به فهم مشترکی در کشور برسد که به اعتقاد من تعریف فضای مجازی، محل زندگی مردم و جامعه ای جدید است.

وی با تبیین اولویت های شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی افزود: مساله اصلی تبیین و تعیین الزامات و چارچوب های سیاست گذاری برای نظام مند کردن این فضا نبوده و اینها شروط لازم است نه کافی، بنابراین مساله اصلی، جامعه پردازی مناسب و در شان ایران اسلامی در این فضاست.

آقامیری با تاکید بر این که تحقق این مهم نیاز به همراهی تمامی دستگاه های اجرایی در کشور دارد، تاکید کرد: نباید میان دیدگاه شورای عالی فضای مجازی و دستگاه های اجرایی تعارضی در این تعریف باشد و همسویی و همراهی این دو بخش برای تحقق سیاست ها و برنامه های کشور در حوزه فضای مجازی ضروری است.

بسیاری از مفاهیم در فضای مجازی ادبیات مشترک ندارد و صرفا تجربه و ادبیات جهانی برای آن وجود دارد بنابراین زمانی که مبانی اصولی به بحث گذاشته می شود زمان و انرژی بسیاری نیاز است تا به یک مدل بومی دست یابیم.

وی با بیان این که فضای مجازی از جنس نوآوری و تولید محتوا است، افزود: سایر کشورها با وجود این که سال ها بعد نسبت به تشکیل شوراها و مراکزی شبیه به ما در فضای مجازی اقدام کردند اما موفق تر و پیشروتر هستند، به دلیل این که در این حوزه به فهم مشترکی در تمام اضلاع اجرایی و سیاست گذاری رسیده اند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در فضای مجازی کمتر از ده کشور هویت و فرهنگشان حفظ شده و سایر کشورها از این منظر در واقع در این فضا وجود خارجی ندارند و ما با پدیده جدید شهروندی در فضای مجازی مواجهیم که افراد در محلی که زندگی می کنند زیست نمی کنند و تمامی فعالیت خود را فراتر از مرزهای جغرافیایی شان در فضای مجازی انجام می دهند.

آقامیری تاکید کرد: شورای عالی فضای مجازی با چارچوب ها و مصوباتش به دنبال ترسیم جامعه ایرانی اسلامی در این فضاست تا همانند انقلاب اسلامی فضای مجازی نیز باعث تعالی و رشد کشور شود البته دراین مسیر، دشواری های زیادی وجود دارد چرا که دشمن تسلط کامل به حوزه فضای مجازی و ابزارهای آن دارد اما رسیدن به قله در این حوزه امری شدنی است.

وی با بیان این که اگر به دنبال جامعه مطلوب خود در این فضا هستیم باید به لایه محتوا به صورت ویژه بپردازیم، اظهار داشت: وقتی از جامعه پردازی در فضای مجازی صحبت می شود یعنی در تمامی لایه ها این مهم باید تحقق یابد و هر چه به سمت لایه های بالاتر که خدمات کاربردی و محتواست، می رویم وزن و اهمیت آن بیشتر خواهد شد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت ترکیب اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی فضای مجازی گفت: اعضای حقوقی نقش پیاده سازی چارچوب ها و مصوبات را مستقل از فرد دارند و اشخاص حقیقی هسته کلیدی در طراحی مدل های توسعه ای و پردازش مفاهیم هستند.

دکتر آقامیری در خصوص ضمانت اجرایی سیاست ها، تصریح کرد: با نگاه به سایر کشورها می توانیم تجربیات دیگران را بررسی کنیم. در حال حاضر کل اتحادیه اروپا با اجماع کامل هنوز امیدوار نیست بتواند سیاست های خود را اجرایی کند و آمریکا و چین نیز مسیرهای دیگری را انتخاب کردند که این به دلیل این است که مفاهیم جدیدی در حوزه قدرت در فضای مجازی در حال شکل گیری است.

وی افزود: این مفاهیم جدید همچون حکمرانی داده در ایران متولی مستقیم ندارد و در واقع بسیاری از مفاهیم فضای مجازی با فضای سنتی متفاوت است و نظام تنظیم گری ما برای این فضا آماده نیست.

دکتر آقامیری تصریح کرد: بسیاری از مفاهیم در فضای مجازی ادبیات مشترک ندارد و صرفا تجربه و ادبیات جهانی برای آن وجود دارد بنابراین زمانی که مبانی اصولی به بحث گذاشته می شود زمان و انرژی بسیاری نیاز است تا به یک مدل بومی دست یابیم.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.