کد مطلب: 

287904

ناسا نشانه‌هایی از پرتو لیزر را از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین دریافت کرد

ناسا، سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، اعلام کرد که موفق شده است با استفاده از فناوری «ارتباطات نوری فضای عمیق»، نخستین نشانه‌های پرتو لیزر مادون قرمز با پهنای باند بالا را از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین دریافت کند.
ناسا نشانه‌هایی از پرتو لیزر را از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین دریافت کرد

به گزارش سیتنا به نقل از شبکه خبری «سی ان ان»، این دستاورد می‌تواند اطلاعات و داده‌ها را با سرعت ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سرعت سیستم‌های امواج رادیویی کنونی که ناسا در ماموریت‌های خود استفاده می‌کند، ارسال و در آینده به ماموریت‌های ناسا کمک کند تا با انجام کاوش هایی در اعماق فضا، اکتشافات بیشتری در مورد منشا کیهان انجام دهد.

این موضوع همچنین می‌تواند پایه‌گذار فناوری‌هایی باشد تا به راحتی بتوان با انسان هایی که در حال سفر به مریخ هستند، ارتباط برقرار کرد.

در این آزمایش برای اولین بار لیزری را پرتاب شد که با داده‌های رمزگذاری شده از فاصله نزدیک به ۱۰ میلیون مایلی، ۱۶ میلیون کیلومتری، ارسال شد و به تلسکوپ هیل در رصدخانه پالومار مؤسسه فناوری کالیفرنیا رسید.

میرا سرینیواسان، سرپرست عملیات به سی‌ان‌ان گفت: «آزمایش ۱۴ نوامبر نخستین آزمایشی بود که به طور کامل تشکیلات زمینی و فرستنده و گیرنده پرواز را در بر‌گرفت.»

جیسون میچل، مدیر بخش ارتباطات و فناوری‌های ناوبری پیشرفته ناسا، هم گفت: «دستیابی موفقیت‌آمیز به ارتباطات نوری و لیزری هم برای دانشمندان و محققان ماموریت‌های فضایی و هم برای کاوش انسان در اعماق فضا موهبتی بزرگ است.»

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2023-11-25 17:36

افزودن دیدگاه جدید