کد مطلب: 

286916

توصیه یک نهاد بهداشت عمومی: گوشی تلفن همراه را از بدن و سر خود دور نگه دارید

اداره بهداشت عمومی کالیفرنیا، توصیه می‌کند گوشی تلفن همراه را از بدن و سر دور نگه دارید (به جایش از بلندگو یا هدفون استفاده کنید) و آن را در یک کوله‌پشتی یا کیف حمل کنید. تحقیقات پیشین نشان داده بیش از ۸۵ درصد مردان گوشی خود را، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنند، در جیب شلوار خود قرار می‌دهند که بسیار زیان آور است.
توصیه یک نهاد بهداشت عمومی: گوشی تلفن همراه را از بدن و سر خود دور نگه دارید

به گزارش سیتنا به نقل از یورونیوز، نتایج یک مطالعه جدید که نقش تلفن‌های همراه را بر میزان باروری مردان بررسی کرده است نشان می‌دهد مردان ۱۸ تا ۲۲ ساله‌ای که می‌گویند بیش از ۲۰ بار در روز از گوشی‌های خود استفاده کرده‌اند، ۲۱ درصد بیشتر در معرض خطر کاهش باروری قرار داشتند.

به گفته پژوهشگران، مردانی که کمتر از پنج بار در هفته از تلفن خود استفاده می‌کردند مشکلی در باروری ندارند، اما با افزایش تعداد دفعات استفاده از تلفن همراه، این مشکل مشاهده شده و به صورت خاص در مردانی که ۲۰ بار یا بیشتر در روز از تلفن همراه خود استفاده می‌کردند، مشکل باروری مشاهده شده است.

محققان می‌گویند جنبه مثبت یافته‌های آنان این بوده است که با پیشرفت فناوری تلفن همراه در طول ۱۳ سال گذشته، این تأثیر در مردان کم شده است. در واقع مشاهدات نشان می‌داد تلفن‌های قدیمی‌تری که از شبکه 2G و 3G استفاده می‌کردند، بیشتر از شبکه‌های 4G و 5G بر مردان تاثیر منفی داشتند.

پزشکان می‌گویند که مردان نباید گوشی تلفن همراه را در جیب شلوارشان بگذارند؛ چراکه تلفن‌های همراه امروزی میدان‌های الکترومغناطیسی با فرکانس رادیویی سطح پایین (RF-EMF) منتشر می‌کنند و می‌توانند بافت اطراف گوشی را تا نیم درجه سانتی‌گراد داغ کنند.

دکتر الکساندر پاستوزاک، استادیار جراحی و اورولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا، در این خصوص می‌گوید: «تلفن‌های همراه دائماً سیگنال‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند و اگر از آنها استفاده کنید سیگنال‌ها شدیدتر خواهند شد.»

به گفته اداره بهداشت عمومی کالیفرنیا، میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی هنگام ارسال پیامک کم است، اما این میدان‌ها به هنگام دانلود فایل‌های بزرگ، پخش صدا یا ویدئو و یا زمانی که فرد در اتوبوس، ماشین یا قطاری پرسرعت نشسته است، افزایش می‌یابند.

این نهاد توصیه می‌کند گوشی را از بدن و سر دور نگه دارید (به جایش از بلندگو یا هدفون استفاده کنید) و آن را در یک کوله‌پشتی یا کیف حمل کنید. تحقیقات پیشین نشان داده بیش از ۸۵ درصد مردان گوشی خود را، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنند، در جیب شلوار خود قرار می‌دهند که بسیار زیان آور است.

دانشمندان هنوز بر سر این که استفاده از تلفن‌های همراه بر باروری مردان چه میزان تاثیر دارد، دچار اختلاف نظر هستند. در گذشته مطالعات تاثیر منفی میدان‌های الکترومغناطیسی بر روی باروری موش‌ها را نشان داده بود. با این حال این مطالعات حیوانی تکرار نشده و هنوز قابل تعمیم به انسان نیستند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2023-11-01 16:44

افزودن دیدگاه جدید