کد مطلب: 

284501

زارع پور: پیگیری حقوق مردم هر کشوری در فضای مجازی، مستلزم داشتن سکوهای بومی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در آینده اگر کشوری دارایی دیجیتال نداشته باشد از نقشه جغرافیای دیجیتال دنیا حذف می شود؛ چراکه حکمرانی داده محور با سکوهای دیجیتال است و اگر کشوری سکوهای بومی خود را نداشته باشد، نمی تواند حقوق مردم را در این فضا پیگیری کند.
عیسی زارع پور

به گزارش سیتنا، عیسی زارع پور، در جلسه شورای اداری استان زنجان و افتتاح و کلنگ زنی همزمان پروژه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارشی از دستاوردها و اقدامات وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم ارائه کرد و گفت: وزارت ارتباطات از زیر اقیانوس ها تا روی زمین و فضا ماموریت دارد  که در همه این بخش ها دستاورد داشته ایم.

وی به شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از نیازهای دهه های آینده کشور اشاره کرد و افزود: با تصویب و ابلاغ طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و در دوره جدید مسوولیت اجرای آنرا شخصا بر عهده گرفتم و بر اساس اعلام مرکز ملی فضای مجازی میزان پیشرفت آن از ۲۳ درصد در ابتدای دولت به ۵۷ درصد در بهمن ماه سال گذشته رسیده است  که برنامه داریم تا پایان سال به ۷۰ درصد برسیم.

زارع پور شبکه ملی اطلاعات را اینگونه تعریف کرد: یک شبکه پرسرعت با کیفیت و امن ‌‌در گستره جغرافیای ایران که بستر ارائه خدمات باکیفیت به مردم است که در کشورهای پیشرفته انجام شده یا در حال انجام است.

وی افزود:  ۷ کلان پروژه با بیش از دویست پروژه برای شبکه ملی اطلاعات تعریف شده و با شاخص های مشخص پیشرفت این پروژه ها قابل اندازه گیری است و یکی از این هفت کلان پروژه توسعه زیرساختهای ارتباطی کشور است.

وزیر ارتباطات با اشاره به چهار لایه در شبکه ارتباطی کشور ( گیت وی، هسته، تجمیع و دسترسی)  و تلاش وزارت ارتباطات برای نوسازی و توسعه متوازن هر چهار لایه،  از ایجاد تنوع در مسیرهای ورودی اینترنت به کشور در دولت سیزدهم خبر داد و گفت که این مسیر برای افزایش ظرفیت شبکه ادامه دارد.

وی با اشاره به عدم سرمایه گذاری در لایه  تجمیع و دسترسی ثابت در سال های گذشته، افزود: تلاش ما بر این است که در تمام لایه ها توسعه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات، پروژه فیبرنوری را بزرگترین پروژه این حوزه در لایه دسترسی داست و گفت: پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها امروز در شهر زنجان نیز آغاز شده و تا یک سال آینده کل استان تحت پوشش این شبکه قرار می گیرد.

وزیر ارتباطات درباره توسعه ارتباطات روستایی در استان زنجان نیز توضیح داد: ۷۱۲ روستا بالای بیست خانوار در این استان وجود دارد که تاکنون  95 درصد متصل شده اند و تا پایان سال پوشش بقیه روستاها نیز انجام می شود.

وزیر ارتباطات درباره حکمرانی داده در آینده نزدیک گفت: با توجه به توسعه دیجیتال و دیجیتالی شدن، در آینده اگر کشوری دارایی دیجیتال نداشته باشد از نقشه جغرافیای دیجیتال دنیا حذف می شود چراکه حکمرانی داده محور با سکوهای دیجیتال است و اگر کشوری سکوهای بومی خود را نداشته باشد  نمی تواند حقوق مردم را در این فضا پیگیری کند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت فضای مجازی، افزود: کشورها نسبت به فضای مجازی خود حساسیت دارند و به طور مثال در اروپا قوانین سختگیرانه ای برای پلتفرم های خارجی اجرا شده تا این فضا را مدیریت کنند.

زارع پور درباره فعالیت پلتفرم های داخلی نیز گفت: آرزو دارم اینقدر پلتفرم های داخلی کیفیت داشته باشند که بتوانند در حضور نمونه های مشابه خارجی با آنها رقابت کنند و در این رقابت مردم داخلی ها را انتخاب کنند. 

آرزو دارم اینقدر پلتفرم های داخلی کیفیت داشته باشند که بتوانند در حضور نمونه های مشابه خارجی با آنها رقابت کنند و در این رقابت مردم داخلی ها را انتخاب کنند. 

وی به حمایت از پیام رسان های داخلی تاکید کرد و افزود: پیام رسان های داخلی هم اکنون بیش از 20 میلیون کاربر روزانه و ۴۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارند که اتفاق بزرگی است.

وزیر ارتباطات با معرفی شبکه اجتماعی داخلی ویراستی از همه مدیران خواست در ویراستی با مردم ارتباط مستقیم داشته باشند.

وی افزود: ویراستی هم اکنون حدود ۳۰۰ هزار کاربر فعال دارد و می تواند جایی برای ارتباط مدیران با مردم و انتقال مشکلات باشد.

زارع پور به حوزه مهم پنجره ملی خدمات هوشمند اشاره کرد و گفت: تمام دستگاه ها با ۵۰ درصد خدمات دولت در این پنجره حضور دارند و تا پایان سال این عدد به صد درصد می رسد و ۲۰ درصد خدمات نیز باید هوشمند شود.

وزیر ارتباطات به دستاوردهای فضایی این دولت هم اشاره کرد و با بیان اینکه در این دولت ۷ پرتاب داشتیم، خبر داد: تا در نیمه دوم سال چند پرتاب تحقیقاتی و عملیاتی ماهواره خواهیم داشت.

بر اساس همین گزارش، در این جلسه حامد سرایی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گزارشی از پروژه های در حال انجام و آماده افتتاح ارائه کرد.

وی در این گزارش از امضای توافق نامه بین شهرداری های پنج شهر استان زنجان با شرکت آسیاتک مجری پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، فاز نخست مرکز HDC در حوزه محاسبات هوش مصنوعی در دانشگاه زنجان، آزمایشگاه های تولید محتوا و اینترنت اشیا، راه اندازی گلخانه هوشمند با همکاری پارک فاوا، نصب سایت های نسل پنجم تلفن همراه و ۴ پروژه زیر ساختی توسط شرکت زیرساخت به عنوان برخی از پروژه های افتتاح و کلنگ زنی شده یاد کرد.

وی اعتبار در نظر گرفته شده برای پروژه های کلنگ زنی شده را ۷۲۲ میلیارد تومان و برای پروژه های افتتاحی نیز ۳۷۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

در ادامه این جلسه محمد جعفرپور مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت توضیحاتی درباره پروژه های افتتاح شده زیرساخت ارائه کرد.

در پایان این جلسه نیز توافق نامه های پروژه فیبرنوری ۵ شهر استان زنجان بین شهرداری های این شهرها و شرکت آسیا تک به امضا رسید.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2023-08-29 07:50

افزودن دیدگاه جدید