کد مطلب: 

278526
بررسی موانع اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، گفت: مهمترین و تنها قانون مختص شفافیت و انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که حق مطالبه‌گری را برای مردم فراهم کرده همین قانون است و تقویت و تلاش برای اجرای مقررات آن از ابزارهای قانونی پیشگیری از فساد است.
فرشاد مهدی‌پور

به گزارش سیتنا، نشست بررسی موانع اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور فرشاد مهدی‌پور، دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و جمعی از مسئولین مرتبط و مجری قانون در دستگاه‌های عمومی و‌ خصوصی کشور بررسی شد.

فرشاد مهدی‌پور دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سخنانی ضمن تشریح وضعیت کلی اجرای قانون در دستگاه‌ها بر لزوم برنامه‌ریزی برای افزایش آگاهی مردم از حق دسترسی به اطلاعات و الزام شفافیت خصوصاً در استان‌ها تاکید کرد.

دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با تشریح پیشینه تصویب تا اجرای قانون ضمن اشاره به اینکه اکنون بیش از دو هزار دستگاه و سازمان مشمول قانون برای در دسترس قرار دادن اطلاعات خود به صورت عمومی آمادگی دارند و در معرض شفافیت مصادیق قانون هستند، خاطرنشان کرد: مهمترین و تنها قانون مختص شفافیت و انتشار و دسترسی به اطلاعات که حق مطالبه‌گری را برای مردم فراهم کرده همین قانون است و تقویت و تلاش برای اجرای مقررات آن از ابزارهای قانونی پیشگیری از فساد است.

در ادامه این نشست نمایندگان دستگاه‌ها نیز ضمن ارایه نظرات خود، پیشنهاداتی برای اجرای دقیق‌تر قانون و پاسخگویی به‌موقع به درخواست‌های مردم در سامانه مذکور را ذکر کردند.

اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی عمومی، تفکیک درخواست‌های غیر مرتبط با قانون در سامانه، نامشخص بودن مرزهای قانونی محرمانگی اسناد، برگزاری دوره های توجیهی و آموزشی برای کارگزاران اجرای قانون، ارتقا و هوشمندسازی سامانه متمرکز انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ایجاد ساختار مناسب اداری در دستگاه‌های دولتی در موضوع قانون، افزایش مدت زمان قانونی پاسخگویی به درخواست‌های اطلاعات و... اهم نظرات و پیشنهادات حاضرین در این نشست بود.

حسن نیک‌پی مدیر سامانه ملی دسترسی آزاد به اطلاعات نیز توضیحاتی درباره نحوه پاسخگویی به درخواست‌های اطلاعات در سریع‌ترین زمان ممکن و نظارت بر عملکرد کمی و کیفی نحوه ارایه اطلاعات در بستر سامانه ارایه کرد و‌ در ادامه گفت: مطابق قانون فقط اطلاعاتی مشمول پاسخ‌گویی است که مدون و آماده‌سازی اداری شده باشد و بخش زیادی از دستگاه‌ها بیش از مهلت ۱۰ روزه مقرر شده در قانون پاسخ به درخواست‌ها را ارائه می‌دهند که باید این مشکلات رفع شود.

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به نشانی iranfoia.ir مجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است و اکنون بیش از دو هزار دستگاه و‌ سازمان عمومی برای پاسخ به درخواست اطلاعات مردم به این سامانه متصل شده‌اند.

مطابق قانون هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات دستگاه‌های عمومی را دارد مگر اینکه اطلاعات محرمانه و شخصی باشد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2023-03-18 10:49

افزودن دیدگاه جدید