کد مطلب: 

274662
دانش بنیان‌ها؛ بهترین گزینه برقراری ارتباط درست میان صنعت و دانشگاه
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، گفت: استفاده از ظرفیت های قانون جهش تولید دانش بنیان الزامی است و سال هاست به دنبال برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت هستیم اما این امر محقق نمی شود مگر با کمک شرکت های دانش بنیان و فناور.
روح الله دهقانی فیروزآبادی

به گزارش سیتنا، نخستین سالروز تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور دهقانی فیروزآبادی گشایش یافت.

این مراسم با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فتاوری، سورنا ستاری عضو شورای راهبردی روابط خارجی و علیرضا منادی سفیران رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی در نخستین سالروز تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت شکل گیری دانشگاه های نسل سوم و چهارم، گفت: برای نسل اول دانشگاه های کشور وظیفه آموزش علمی و تربیت نیروی انسانی دیوان سالار تعریف شده بود تا نیروی کار برای صنایع و دستگاه های دولتی تامین شود. این کار به خوبی انجام شد.

وی افزود: نسل دوم دانشگاه های کشور با عنوان دانشگاه های پژوهش محور نیز سال ها به تربیت نیروی انسانی همت کرد که در این دانشگاه ها نیروی انسانی در کنار تحصیلات دانشگاهی توان پژوهش و نوآفرینی نیز کسب می کرد. سال ها دستگاه های دولتی چون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفاع، وزارت جهاد کشاورزی و غیره از این نیروی انسانی متخصص بهره مند شدند.

امروز نیاز است تا نسل سوم دانشگاه های کارآفرین شکل گیرد تا در کنار ارائه آموزش های تخصصی به دانشجویان، آنها را به سمت کارآفرین شدن و داشتن کسب و کارهای خود هدایت کند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: امروز نیاز است تا نسل سوم دانشگاه های کارآفرین شکل گیرد تا در کنار ارائه آموزش های تخصصی به دانشجویان، آنها را به سمت کارآفرین شدن و داشتن کسب و کارهای خود هدایت کند.

توانمندی دانشجویان برای ایجاد کسب و کارهای خود

وی با اشاره به اینکه در نسل های پیشین دانشگاه ها، نیروی انسانی برای استخدام و رفع نیاز دیگر صنایع و دستگاه ها تربیت می شدند، گفت: در نسل جدید دانشگاه ها باید دانشجویان برای ایجاد کسب و کارهای خود توانمند شوند و پس از فارغ التحصیلی کار و اشتغال خود را داشته باشند.

به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری نسل چهارم دانشگاه های کشور باید به دنبال تاثیرگذاری اجتماعی در کشور باشند و دانشجویان و اساتید آن به جامعه احساس نیاز به علم و دانش و فناوری القا کنند.
وی تحقق این نسل از دانشگاه ها را نیازمند تغییر و ارتقای نظام درسی و آموزشی، نظام کارآموزی و نحوه و شاخص های جذب هیات علمی دانست و بیان کرد: حرکت به این سمت کار آسانی نیست، اما با همتی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همکاری نهادهای موثر در این حوزه شاهد هستیم، تحقق این هدف شدنی و میسر است و در آینده فارغ التحصیلان توانمند و کارآفرین به جامعه تزریق خواهد شد.‌

رییس بنیاد ملی نخبگان با تحلیل زنجیره ارزش تبدیل ایده به ارزش افزوده، گفت: نخستین ساحت این زنجیره اندیشه است که در این عرصه با آموزش درست، اندیشمندان را تربیت می کنیم. در ساحت اندیشه اندیشکده ها مسوولیت تولید محصولی به نام حکمت و اندیشه را به عهده دارند.

وی ارائه آموزش را در ساحت علمی میسر دانست و افزود: در این عرصه؛ پژوهش انجام و تئوری و مقاله استخراج می شود. بستر اصلی آموزش و انجام مقالات علمی نیز دانشگاه های کشور هستند.

دهقانی فیروزآبادی فناوری را ساحت بعدی این زنجیره عنوان کرد و افزود: وقتی علم پخته می شود مقاله و تئوری تولید خواهد شد. با ترکیب این دو عرصه؛ فناوری شکل می گیرد. آموزش در حوزه فناوری به تربیت تکنسین ها و متخصصان صنعتی منجر خواهد شد. بستر پژوهش فناورانه هم مراکز تحقیقات فناوری هستند و شرکت های دانش بنیان در این مسیر وظیفه تبدیل دانش به فناوری را به عهده دارند.

نوآوری نسل کارآفرین را تربیت می کند

وی ادامه داد: نوآوری حلقه بعدی این زنجیره است که از دل آن نسل کارآفرین تربیت می شود. در دل این ساحت، پژوهش ها به نوآوری بدل می شود و محصول به ثمر می نشیند. این زنجیره در نهایت به عرصه تولید متصل می شود. در این حلقه پژوهش ها به ارتقای بهره وری در تولید محصولات منتج خواهد شد و بستر اجرایی آن را هم کارخانجات تشکیل می دهند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان حلقه آخر را عرضه و بازار معرفی کرد و افزود: در این ساحت، تجار و صنایع نقش اصلی را بازی می کنند که به کمک ایده ها می توانند به تولید محصولات جدید و نوآورانه برسند. اگر این زنحیره به شکل درست و کامل تکمیل شود می توانیم به تبدیل صحیح ایده به محصول امید داشته باشیم.

دهقانی فیروزآبادی شکل گیری دانشگاه های حکمت بنیان را ضروری دانست و گفت: برای تحقق این هدف باید دانشگاه ها به صنایع متصل شوند، اما اتصال آنها به یکدیگر به شکل مستقیم و بدون واسطه ابتر می ماند و مشکلات و چالش های فراوانی ایجاد خواهد کرد زیرا زبان و جنس صنعت و دانشگاه با یکدیگر بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: در این میان نیاز است تا واسطی، آشنا به زبان با هر دو بازیگر به میدان بیاید که فکر می کنم شرکت های دانش بنیان بهترین گزینه برای این کار هستند. چون هم زبان صنعت را بلدند و هم زبان دانشگاهیان را.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استفاده از ظرفیت های قانون جهش تولید دانش بنیان را در این مسیر الزامی دانست و بیان کرد: سال ها است به دنبال برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت هستیم اما این امر محقق نمی شود مگر با کمک شرکت های دانش بنیان و فناور.

سال ها است به دنبال برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت هستیم اما این امر محقق نمی شود مگر با کمک شرکت های دانش بنیان و فناور.

معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که با هدف ظرفیت سازی، تسهیل گری و بهبود ساختارهای زیست بوم فناوری و نوآوری با محوریت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری ایجاد شده است؛ توسعه، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری و آموزش و ترویح کارآفرینی، تقویت فرهنگ دانش بنیانی و شبکه سازی داخلی و تقویت دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری را در کشور دنبال می کند.

در این مراسم از پارک های منتخب استانی، منتخبان در پیشبرد برنامه های معاونت فناوری و نوآوری و افراد تاثیرگذار و مجرب در حوزه فناوری و نوآوری تقدیر و از کتاب های تهیه شده در این معاونت رونمایی شد.
همچنین این مراسم با رونمایی از محصولات واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های فناوری و مراکز رشد همراه بود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2022-11-27 15:49

افزودن دیدگاه جدید