کد مطلب: 

273605

مقابله با ۱۲۰ حمله سایبری به زیرساخت‌های کشور طی ۲۰ روز گذشته

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در مدت اخیر شاهد حملات سایبری بودیم، با ۱۲۰ حمله سنگین «دیداس» به زیرساخت‌های کشور در بیست روز گذشته مقابله شد و دشمن تلاش کرد در این زمینه تبلیغات زیادی داشته باشد که عمدتا دروغ بود.
سردار غلامرضا جلالی

به گزارش خبرنگار سیتنا، سردار غلامرضا جلالی در نشست خبری که صبح امروز در آستانه سالروز تشکیل پدافند غیر عامل برگزار شد، اظهار داشت: شعار امسال ما پدافند دانش بنیان، حفاظت از زیرساخت ها و تداوم کارکردهاست چراکه در سال های گذشته زیرساخت‌ها مورد تهدید قرار می‌گرفتند.

سردار جلالی گفت که از روز چهارم تا یازدهم آبان ماه برنامه هایی با موضوعات مختلف و رزمایش هایی در راستای پدافند غیرعامل برگزار می شود.

وی عنوان کرد: سطح جدیدی از فناوری‌های نو نیازمند رویکرد دانشی پدافندی است و همایش‌هایی به منظور موشکافی این رویکردها برگزار می شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل بیان داشت: تداوم کارکرد زیرساخت های اساسی برای خدمت به مردم از مهمترین رویکردهای ماست.

وی با اشاره اتفاقات اخیر نیز گفت: نباید اجازه داد که بدخواهان از بستر اعتراضات مردم سواستفاده کنند.

سردار جلالی عنوان کرد: تمام ظرفیت‌های آمریکایی ها، اروپایی ها، منافقین، سلطنت طلب ها و گروهک‌ها روبه‌روی ما قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه دشمن از جنگ ترکیبی شناختی که محیطش با سایر محیط ها متفاوت است، بهره می‌گیرد، گفت: تلاش زیادی انجام دادند که دوقطبی به وجود بیاورند.

سردار جلالی گفت: آن‌هایی که برای تلگرام، واتساپ و اینستاگرام فرش قرمز پهن کردند، امروز باید پاسخگوی وضعیت اقتصادی کسب و کارهای مجازی باشند.

وی با اشاره به اقدام اینستاگرام در حذف تصاویر سردار شهید سلیمانی گفت: اما این شبکه در برابر اموزش اغتشاش، آشوب و ساخت مواد منفجره سکوت می کند؛ این نشان از خصومت است.

سردار جلالی سوریه سازی و لیبی سازی ایران را هدف غایی آمریکا و دشمنان دانست و گفت: اطلاع رسانی تا حدودی دیر موقع نیروی انتظامی و صدا و سیما برای مردم ابهام ایجاد کرد، اما دشمنان در همان مرحله اول و با برملاشدن دروغ هایشان شکست خوردند.

وی گفت: شاهد سنگین ترین حمله رسانه‌ای، سایبری و شناختی علیه ایران هستیم که برای هر کشوری رخ می داد، از بین می رفت. مردم هوشمندانه عمل کردند و نگذاشتند دشمنان به اهدافشان برسند.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: برنامه ملی حفاظت از زیرساخت های کشور پس از سه سال مطالعه تنظیم و ابلاغ شد.

سردار جلالی همچنین عنوان کرد: در مدت اخیر شاهد حملات سایبری بودیم. با 120 حمله سنگین سایبری دیداس به زیرساخت ها در بیست روز گذشته مقابله شد. دشمن تلاش کرد در این زمینه تبلیغات زیادی داشته باشد که عمدتا دروغ بود. این حجم از تهدید سایبری تاکنون علیه کشوری صورت نگرفته است. با 90 درصد آن مقابله شد.

وی ادامه داد: با سامانه‌های بومی به مقابله با این حملات پرداختیم. این سامانه‌ها از کیفیت‌های خوبی برخوردار هستند.

سردار جلالی گفت: منشا تهدیدات سایبری را به صورت دقیق نمی توان یافت و نیازمند شواهد دقیق است. در محیط بین المللی نیز کشورها همکاری نمی کنند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار یکدیگر قرار نمی دهند.

وی در خصوص پیگیری اقدام حقوقی علیه حملات سایبری اظهار داشت: هنوز نظام دفاع حقوق سایبری در جهان شکل نگرفته تا بتوان از حقوق ملت ایران به لحاظ حقوقی دفاع کرد.

سردار جلالی گفت: در مدت اخیر همانند سال گذشته دو سه حمله سایبری به زیرساخت‌های سوختی صورت گرفت که دشمنان موفق نبودند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: مسئول امنیت سایبری هر دستگاه، مسئول آن است. در سال‌های گذشته یکی دو مدیر که ترک فعل کرده بودند به دستگاه قضایی معرفی شدند، اما اقدامی صورت نگرفت.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: حملات سایبری در جاهایی صورت می‌گیرد که آسیب‌پذیری داریم و این آسیب‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. 85 درصد حملاتی که در گذشته صورت گرفته، آسیب‌پذیری و راهکارهایش آشکار است که نیازمند همت مدیران برای مقابله است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: در بررسی‌های اولیه ساخت 94 سامانه برای دفاع سایبری احصا شد که 24 سامانه در اولویت قرار گرفتند و برای تولید به شرکت‌های دانش بنیان داده شد تا پس از ساخت در اختیار دستگاه ها قرار بگیرد. دستگاه‌های حساس موظف به استفاده از سامانه‌های بومی معرفی شده هستند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-10-25 11:45

افزودن دیدگاه جدید