کد مطلب: 

271031
ارتباط پادشاه پیشین دانمارک با فناوری بلوتوث چیست؟
شرکت سوئدی اریکسون در سال ۱۹۹۷ برای انتخاب نام فناوری بی‌سیم خود که اکنون تحت عنوان بلوتوث شناخته می‌شود از لقب پادشاه پیشین دانمارک الهام گرفت.
 بلوتوث

به گزارش سیتنا به نقل از یورونیوز، هارالد بلاتند، پادشاه پیشین دانمارک که در سال ۹۸۵ میلادی درگذشت یکی از آخرین وایکینگ‌هایی بود که بر دانمارک حکمرانی کرد. قلمرو تحت سلطه او دانمارک، شمال آلمان و بخش‌هایی از نروژ و سوئد را در بر می‌گرفت. هارالد بلاتند به دلیل رنگ آبی یا تیره یکی از دندان‌هایش به «دندان آبی» (بلوتوث) ملقب شده بود.

در یکی از وقایع‌نگاری‌های به جا مانده از قرون وسطی محل تدفین هارالد بلاتند، راسکیله در دانمارک ذکر شده است. با این حال گروهی از باستان‌شناسان سوئدی و محققان لهستانی اخیرا به طور جداگانه به این نتیجه رسیدند که هارالد بلاتند احتمالا در منطقه‌ای در شمال غربی لهستان به خاک سپرده شده بود.

این در حالی است که باستان‌شناسان سوئدی و پژوهشگران لهستانی درباره محل دقیق تدفین هارالد بلاتند با یکدیگر هم‌نظر نیستند. پادشاه پیشین دانمارک به گسترش مسیحیت در قلمرو تحت حکمرانی‌اش اهتمام ورزیده بود.

شرکت سوئدی اریکسون در سال ۱۹۹۷ برای انتخاب نام فناوری بی‌سیم خود که اکنون تحت عنوان بلوتوث شناخته می‌شود از لقب هارالد بلاتند الهام گرفت.

دلیل انتخاب لقب پادشاه پیشین دانمارک برای این فناوری بی‌سیم نقش او در ایجاد اتحاد بین بخش‌های بزرگی از منطقه اسکاندیناوی بود. اتحادی که با توجه به اهمیت مرز دریایی بین کشورهای این منطقه بی‌‌ارتباط با کارکرد ارتباط بی‌سیم و فناوری بلوتوث نیست.

در انتخاب لوگوی فناوری بلوتوث نیز از نحوه نگارش دو حرف اختصاری نام هارالد بلاتند به خط رایج در عصر وایکینگ‌ها الهام گرفته شده است.

هارالد بلاتند نزدیک به ۳۰ سال بر دانمارک و حدود ۱۵ سال بر نروژ سلطنت کرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
کاربر
2022-08-03 08:48

افزودن دیدگاه جدید