کد مطلب: 

268718
مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت
حضور پر رنگ شرکت‌های فناور مطرح در دو پاویون اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران به عنوان اصلی ترین تشکل صادراتی حوزه ICT کشور و همچنین پاویون صندوق نوآوری و شکوفایی، به عنوان یکی از صندوق های حمایتی موثر در امر توسعه فناوری و به تبع آن، توسعه اقتصاد دانش پایه و اشتغال‌زایی تخصصی کشور، در دومین نمایشگاه فناوری Kitex حائز اهمیت بود.
نمایشگاه Kitex

به گزارش سیتنا، نمایشگاه Kitex که به منظور تحقق محور های اصلی توسعه شهر هوشمند از جمله فناوری های نوین مالی، رمز ارزها، فناوری بلاکچین، 5G و فعالیت های توسعه ای فناوری اطلاعات و ارتباطات از 19 اردیبهشت در جزیره کیش شروع شده بود، ۲۲ اردیبهشت خاتمه یافت.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

نکته حایز اهمیت و متمایز این دوره از نمایشگاه که با حضور اپراتورها، شرکت های فناور داخلی و شرکت های دانش بنیان در محل نمایشگاه بین المللی جزیره کیش برگزار شد، حضور پر رنگ شرکت های فناور مطرح در دو پاویون اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران به عنوان اصلی ترین تشکل صادراتی حوزه ICT کشور و همچنین پاویون صندوق نوآوری و شکوفایی، به عنوان یکی از صندوق های حمایتی موثر در امر توسعه فناوری و به تبع آن، توسعه اقتصاد دانش پایه و اشتغال‌زایی تخصصی کشور و حضور دکتر آقامیری، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر فیروز آبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در مراسم افتتاحیه، سخنرانی و بازدید از توانمندی های عرضه شده در نمایشگاه بود.

در افتتاحیه این نمایشگاه مهندس هاشمی، رییس نظام صنفی رایانه ای کشور، دکتر ادیب، رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، مهندس رستگار دبیر و عضو هیات مدیره صنعت مخابرات ایران، دکتر آقامیری، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی و مهندس کشاورز رییس سازمان منطقه آزاد کیش به ایراد سخنرانی پرداختند.

گزارشی کوتاه از سخنرانی های ایراد شده به شرح ذیل می باشد:

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

مهندس سیدحسن هاشمی ضمن ارزیابی مثبت از برگزاری دومین نمایشگاه کیتکس کیش در حوزه تحول دیجیتال، گفت: کارگروهی توسط هیئت وزیران در این زمینه تشکیل شده که این مهم نشان‌دهنده‌ اهمیت این حوزه است.

هاشمی، هدف از شکل‌گیری منطقه آزاد کیش و دیگر مناطق آزاد را برون‌ رفت از قوانین دست‌ و پا گیر اقتصادی و رسیدن به تحول در این حوزه عنوان کرد و افزود: در بخش خصوصی و تحول دیجیتال، نیازمند نگاهی متحولانه‌ هستیم و مناطق آزاد ظرفیت مهمی در تحولات اقتصادی کشور است.

هاشمی ظرفیت حوزه فناوری اطلاعات را مناسب آنچه نیاز روز جامعه است دانست و افزود: می‌توان به این توانمندی رسید و از ظرفیت شرکت‌های بین‌المللی در داخل و نیروهای متخصص داخلی در خارج بهره مند شد.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه اکنون توان جذب متخصص خارجی و تعاملات بیرونی وجود ندارد، گفت: مناطق آزاد با ظرفیت های موجود می‌تواند تحریم‌ها را دور زده و باعث تحول اقتصادی شوند.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

دکتر داوود ادیب در بخشی از سخنرانی‌اش در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: امسال مزین به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» شده است و طبیعتا در حوزه‌ی دانش بنیان می بایست اقدامات اساسی و موثری انجام شود و دغدغه های حاکمیت در حد شعار باقی نماند. برخی معضلات ریشه ای در کشور وجود دارد که اگر واقعا مسوولان و حاکمیت به این موضوعات رسیدگی کنند مشکلات تولید و دانش بنیان برطرف می‌شود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، گفت: یکی از آن موارد قراردادهای یک‌طرفه است که همگی واقف به این مشکلات هستیم که این معضل اساسی چگونه در حال نابودی شرکت ها می باشد. در بحث خرید محصولات دانش بنیان هم پیشنهاد می کنیم که دولت و حاکمیت بخشی از محصولات دانش بنیان را پیش خرید کند تا بتوان شعار سال را محقق ساخت و تحولی را در کسب و کارهای مبتنی بر دانش بنیانی ایجاد نمود.

ادیب تاکید کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، سازمان‌های دولتی حتی اگر محصولی توانمندی ساخت در داخل کشور را داشته باشد، عزم بر خرید محصولات داخلی داشته باشند و از خرید محصولات خارجی اجتناب ورزند؛ به عبارت دیگر تعبیر فرمایش رهبری این است که اگر در  شرکت های داخلی و همینطور محصولات داخلی، امکان عرضه فوری و توانمندی به صورت بالفعل هم وجود نداشته باشد و به صورت بالقوه باشد، باز می بایست از محصولات داخلی خریداری شود. متاسفانه در مناقصه‌های انجام شده این روند را نمی‌بینیم و مشاهده می کنیم که سازمان‌های دولتی به شکل‌های مختلف این قانون را دور می‌زنند.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

مهندس رستگار در بخشی از سخنان خود در مراسم افتتاحیه گفت: بخش دولتی به جای حمایت از بخش تولیدی، خدماتی و پیمانکاری داخلی باید از بخش خصوصی یاد بگیرد که چطوری خودش را سازماندهی کند و کارش را درست انجام دهد، امروز شاهدیم در بخش‌های دولتی همچون وزارت ارتباطات و وزارت صمت، بیشترین وقت آنها برای این موضوع گرفته می‌شود که برای کار نکرده گزارش دهند.

رستگار ادامه داد: در نمایشگاه‌های این‌چنینی باید بتوان دستاوردهای کشور را به نمایش گذاشت تا مجریان و سیاست‌گذاران در جریان قابلیت‌های حوزه قرار گیرند. از سال گذشته با شروع کار دولت جدید، کنفرانس ظرفیت را در حوزه‌ی شبکه‌ی ملی اطلاعات که شبکه‌ی شبکه هاست تعریف کردیم.

دبیر و عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران ادامه داد: در همین راستا، شبکه‌ی ملی اطلاعات را محور قرار دادیم و پس از آن کنفرانس ظرفیت را تعریف کردیم که تفاوت آن با نمایشگاه و همایش و جلسات تصویرسازی در این است که کنفرانس ظرفیت تجمیع این سه بخش است و باید دولت و حاکمیت، ظرفیت سیاست‌گذاری خودش را نمایش دهد و کارگزاران اجرایی و اپراتورها پتانسیل ها و نیازهای خودشان را ابراز کنند و همچنین شرکت‌های تحقیقاتی و تولیدی با زنجیره‌ی داخلی، ظرفیت‌هایشان را برای پیاده سازی برنامه‌ها ارائه دهند که به این مدل، کنفرانس ظرفیت گفته می شود.

رستگار، ادامه داد: در تاریخ 28 اردیبهشت ماه کنفرانس ظرفیت با محوریت محصولات و راه حل های ذخیره سازی و پردازشی داده و اطلاعات برگزار می‌شود و در خردادماه هم برای برگزاری کنفرانس ظرفیت با محور امنیت شبکه پیش‌بینی شده است. در این کنفرانس‌های ظرفیت، بخش دولتی نقشه راه و برنامه‌هایش را اعلام می‌کند و زنجیره تامین هم مشخص می‌کند که چه میزان از این امر را می‌تواند در داخل کشور انجام دهد.

رستگار همچنین گفت: در پروژه‌ی راه‌اندازی 20 میلیون اینترنت پرسرعت بر مبنای فیبرنوری تا پایان کار دولت سیزدهم، روند اجرایی تا کنون نشان می‌دهد که این امر با این شیوه‌ی کار پیش نخواهد رفت و دومیلیون هم انجام نمی‌شود. باید طرح کلان و تفصیلی، مشخصات فنی، اسناد مناقصه، مناقصه، برنده‌ی مناقصه و ... با روال مشخص پیش رود که همین برنامه‌ریزی مشخص و مدون جزئی از کار اصلی است و در رابطه با این پروژه‌ها باید بگویم که صفر درصد هم پیشرفت نداشته است. در دولت گذشته هم بارها اعلام می‌شد که پروژه‌ای پیشرفت داشته و پس از بازدید مشخص می‌شد که 10 درصد از پروژه هم انجام نشده است.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

دکتر فیروزآبادی نیز در آیین گشایش دومین رویداد نمایشگاهی و همایشی فناوری اطلاعات و ارتباطات کیش اظهار نمود: امسال در راستای تحقق اقتصاد دیجیتال در کشور شورای عالی فضای مجازی با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال پیگیری طرح شبکه ملی اطلاعات است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه به دلیل عدم توسعه این شبکه در چند سال گذشته اکنون شاهده اختلالاتی در شبکه اینترنت هستیم افزود: در این راستا دولت امسال ۱۰۰ هزار میلیارد ریال بودجه برای توسعه شبکه ملی اطلاعات تخصیص داده و امیدوار هستیم که وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات برای رفع این اختلال ها اقدام کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی ایران گفت: این مرکز در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور آماده پذیرش و دریافت ایده های نوآورانه است که صاحبان ایده ها می توانند با مراجعه به این مرکزایده های خود را برای بهره مندی از حمایت ها ارایه کنند.

وی در خصوص دومین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات جزیره کیش نیز گفت: این جزیره محل مناسبی به دلیل برخورداری از زیرساخت های فرودگاهی، هتل ها و امکانات نمایشگاهی است تا با گرداوری توانمندی های فناوری اطلاعات کشور در یک نمایشگاه زمینه ساز حضور فعالانه ایران در بازار ۶۵۰ میلیون نفری کشورهای همسایه باشد.

فیروزآبادی یادآور شد: همچنین برای تقویت اقتصاد دیجیتال در کشور شورای عالی فضای مجازی با همکاری دستگاه ها مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صدا و سیما و نمایندگان بخش خصوصی به دنبال تعریف یک مدل اقتصادی مناسب است تا با تقویت خدمات محتوایی در کشور باعث رونق این اقتصاد شود.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

دکتر محمد امین آقامیری نیز در مراسم افتتاح دومین همایش و نمایشگاه بین المللی فناوری و ارتباطات با تقدیر از بخش خصوصی اظهار کرد: دولت و نظام قدردان شماست و اینجا هستیم تا بتوانیم در چرخش چرخ های اقتصاد پرسرعت تر، ساده تر و پرقدرت تر به شما کمک کنیم تا این چرخش توسعه بهتری پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه دولت در دوره ای در مسیر راه اندازی فعالیت ها و ایجاد فضای کسب و کار نقش تصدی گری داشت افزود: امروز نگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به حوزه فاوا و بخش خصوصی این است که در این بخش دانش تولید می شود و منابع توسعه یافته و شیرینی آن را مردم احساس می کنند.

آقامیری تاکید کرد: نگاه ما امروز به بخش خصوصی نگاه تاکتیکی یا برنامه ای نیست و معتقدیم که بخش خصوصی پیشرو در کار است و دولت اگر بتواند نقش تسهیل گری، حمایتی و برداشت موانع را درست انجام بدهد اتفاق خوبی در کشور رقم می خورد.

وی افزود: همه ما باید به این باور برسیم که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یک خانواده هستیم و اگر به این باور برسیم می توانیم با هم مشکلات را احصاء کرده و برای آن ها راه حل ها را پیدا کنیم و ما در این بخش کاملا آماده همکاری هستیم.

معاون وزارت ارتباطات تاکید کرد: امروز باید به سمت و سویی حرکت کنیم که تمامی فعالیت های ما در بخش های مختلف در بستر فناوری اطلاعات انجام شود و تمامی صنایع از این ظرفیت و فرصت مناسب بهره ببرند.

آقامیری خاطر نشان کرد: امیدواریم در نمایشگاه آینده شاهد حضور شرکت های فعال و توانمند در این حوزه با معرفی ظرفیت های جدید و کاربردها و توسعه آن در تمامی صنایع و بخش های مختلف زندگی و رویکردهای اقتصادی جدید باشیم.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

مهندس مهدی کشاورز نیز به عنوان آخرین سخنران در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن قدردانی از برگزاری نمایشگاه کیتکس، اظهار کرد: امیدواریم برگزاری نمایشگاه مفید فایده قرار بگیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: امروز مفهوم هوشمندسازی یک الزام است، یکی از راه های ارتباطی در دنیا، مرزهایی است که فضای مجازی آن را تعریف می کند، آغاز همه فعالیت ها در بخش هوشمندسازی را یک شهروند هوشمند انجام می دهد، در حوزه های هوشمندسازی اگر نکات رعایت شود قطعا همه مسائل دیگر با هوشمندسازی شهروند رقم خواهد خورد.

کشاورز بر لزوم رعایت پیش نیازها در بخش هوشمندسازی تاکید و بیان داشت: در حوزه برنامه ریزی و طراحی باید دولت نقش آفرینی کند همچنین باید در ایجاد زیر ساخت ها نیز نقش آفرینی کند، اگر این دو موارد رعایت شود قطعا می توانیم موفقیت‌های بسیاری را در این عرصه کسب کنیم، طراحی و برنامه ریزی از نقطه صفر تا ۱۰۰ باید طوری باشد که ایده و نظر مد نظر را مطابق با اهداف برنامه ریزی کرد، اصلا حضور بخش دولتی به عنوان رقیب نمی تواند کمکی در این بخش کند در واقع بیشتر باید نقش طراحی و برنامه ریزی داشته باشیم.

مجری نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کیش نیز با بیان اینکه بیش از 200 غرفه در این نمایشگاه حضور دارند که به ارائه محصولات و خدمات عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات می پردازند، خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه تکمیل زنجیره علمی، فناوری های ارتباطی، تسهیل تجاری سازی ایده های نوآورانه حوزه آی تی و تسریع ورود محصولات تکنولوژیک شرکت های دانش بنیان به بازار های جهانی است.

مرادپور برنامه های جنبی نمایشگاه کیتکس را مورد توجه قرار داد و مطرح کرد: از مهمترین برنامه های جنبی نمایشگاه، نمایش مستندی تحت عنوان رویداد آینده و فیلم مستندی از اکسپو، برگزاری سمینارها، نشست های تخصصی و سخنرانی های علمی است.

نژاد دادگر، دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران مخابرات ایران که میزبان هیات ها و مهمان های خارجی  بود درباره این نمایشگاه اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور که شرایط اقتصادی مناسبی در کشور حاکم نیست، دستیابی به بازارهای خارجی و افزایش صادرات غیر نفتی یکی از راهکارهای برون رفت از شرایط حاکم بوده و نیاز است که تمامی ارکان مدیریتی و اجرایی کشور به این امر خطیر توجه نموده و هم‌راستا با شعار سال و در جهت صادرات محصولات فناورانه حرکت نمایند.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

نژاد دادگر، درباره ارزیابی خود از نقش شرکت های عضو اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران، در خصوص افزایش صادرات غیر نفتی و کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: با تکیه بر توان شرکت های داخلی فن آور و دانش بنیان و همچنین شرکت های آماده به صادرات عضو اتحادیه صادر کنندگان، سندیکای صنعت مخابرات و سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان سه تشکل کلیدی این حوزه و همچنین استفاده از تمام ظرفیت های اقتصادی و صنعتی کشور چه در حوزه محصول و چه در حوزه خدمات فنی و مهندسی و مشاوره امیدواریم که تلاش‌های صورت پذیرفته در سال های اخیر به نتیجه برسد و سهم مناسبی را در افزایش صادرات در حوزه های فناورانه را داشته باشیم.

مروری بر آنچه در دومین نمایشگاه فناوری Kitex گذشت

گفتنی است که در این نمایشگاه ۱۹۰ شرکت مخابراتی و ارتباطی، دانش بنیان و استارتاپی به مدت چهار روز توانمندی های خود در عرصه های فناوری اطلاعات و ارتباطات را به نمایش گذاشتند و ضمن رونمایی از شش دستاورد فناورانه و استارتاپی در حوزه‌های های تک چندین امضای تفاهم نامه دو همکاری بین سازمان منطقه آزاد کیش، شرکت ها و برخی وزارت خانه ها، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و سندیکای مخابرات ایران صورت پذیرفت.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2022-05-14 11:23

افزودن دیدگاه جدید