کد مطلب: 

264100
دهنوی: وزیر ارتباطات بحث ترانزیت داده را در اولویت قرار دهد
عضو هیات رئیسه مجلس گفت: از وزیر ارتباطات درخواست می کنم بحث ترانزیت داده را در اولویت قرار دهد چرا که در شرایط تحریمی برای کشور مزیت های بسیار خوبی دارد.
سید محسن دهنوی

به گزارش سیتنا، سید محسن دهنوی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 16 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص عملکرد وزارت ارتباطات درباره تکالیف مقرر در قانون و برنامه های کلان ضمن تشکر از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به جهت پیشنهاد برگزاری این جلسه جهت هم اندیشی گفت: وزیر ارتباطات در حالی خودشان در مجلس حاضر شده اند، که با وجود پراید 170 میلیون تومانی خبری از وزیر صمت نیست.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: در سال های گذشته در توسعه زیرساخت مخابرات ثابت بسیار کم کاری شده است و نرخ سرمایه گذاری در این حوزه بسیار کاهش یافته  و با توجه به اینکه سرمایه گذاری در مخابرات ثابت عمدتاً به صورت ارزی انجام می شود، اما به دلیل نوسانات ارزی هم شرکت ارتباطات زیرساخت دولتی کم کاری کرد و همه شرکت مخابرات ایران به دلایلی که از آنها اطلاع داریم و امروز به نقطه ای رسیده ایم که به شدت نظر زیرساخت مخابرات ثابت در کشور با مشکل مواجهیم.

وی تصریح کرد: در استان سیستان و بلوچستان که دو هفته پیش از آنجا بازدید داشتیم، از 430 روستا، بخش زیادی فاقد زیرساخت های لازم هستند و تنها 28 درصد آنها از پوشش اینترنت برخوردار هستند. راه حل آن این است که پروژه FTTX یا پروژه فیبر نوری که به یک و نیم میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و مجلس برای مصوب کردن این مبلغ آمادگی دارد، پیگیری و اجرا شود. از این رو لازم است وزیر ارتباطات طی جلسه ای با کمیسیون صنایع در این خصوص بحث و گفت وگو کند که البته مجلس در رابطه با تامین مالی و مدل سرمایه گذاری پیشنهاداتی نیز دارد.

دهنوی اضافه کرد: ایران به دلیل موقعیت بسیار خوب ژئوپولتیکی ظرفیت بسیار خوبی در ترانزیت کالا و ترانزیت داده دارد. در سال 1390 قراردادی منعقد شد که براساس آن 12.8 ترابیت بر ثانیه داده بین شمال و جنوب و شرق و غرب کشور منتقل شود، انجام این کار به ما مزیت بسیار خوبی برای تحریم ناپذیری داده و موجب توسعه روابط با کشورهای همسایه می شود و از طرفی مزیت ارزآوری برای کشور دارد اما متاسفانه در این خصوص کم کاری صورت گرفته است، لذا از وزیر ارتباطات درخواست می کنم بحث ترانزیت داده را در اولویت قرار دهد چرا که در شرایط تحریمی برای کشور مزیت های بسیار خوبی دارد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دولت قبل طی قرارداد نانوشته پسابرجامی در پشت پرده کاری کرد که صنعت فضایی کشور در اوج بی سر و صدا به تعطیلی کشیده شد، البته ما در رابطه با این موضوع هشدار دادیم، اما هیچ اتفاقی رخ نداد، لذا ابتدا از دولت آقای رئیسی برای تشکیل شورای عالی فضایی بعد از سال ها تشکر کرده و از وزیر ارتباطات می خواهم جمهوری اسلامی را به ریل مطلوب پیشرفت در حوزه فضایی در دهه 80 بازگرداند تا شاهد رشد و شکوفایی و بالندگی صنعت فضایی کشور باشیم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (2 رای)
کاربر
2021-12-07 10:41

افزودن دیدگاه جدید