کد مطلب: 

255049
ایران نیروی انسانی توانمندی در تولید علم دارد
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: ایران، دانشگاه و نیروی انسانی توانمندی در تولید علم دارد به‌طوری‌که در برخی حوزه‌ها بین 10 کشور برتر جهان قرار می‌گیریم اما در زمینه تولید ثروت از دانش مشکل داریم.
ایران نیروی انسانی توانمندی در تولید علم دارد

به گزارش سیتنا، سفیر بوسنی و هرزگوین در ایران با حضور در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با رئیس و معاونان این صندوق دیدار کرد و از استقبال کشورش برای برپایی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان ایرانی در این کشور خبر داد.

دکتر علی وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در دیدار سفیر بوسنی و هرزگوین بر بسترسازی صندوق نوآوری برای توسعه بازارهای صادراتی شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: به‌طور مشخص از 10 سال پیش در حوزه توسعه اقتصاد دانش بنیان فعالیت می‌کنیم. ایران، دانشگاه و نیروی انسانی توانمندی در تولید علم دارد به‌طوری‌که در برخی حوزه‌ها بین 10 کشور برتر جهان قرار می‌گیریم اما در زمینه تولید ثروت از دانش مشکل داریم. بر این اساس صندوق نوآوری با ابزارهای مختلف تلاش کرده تا از توسعه محصولات دانش بنیان به بازارهای داخلی و خارجی حمایت کند.

به گفته دکتر وحدت، در حال حاضر نزدیک به 6 هزار شرکت دانش بنیان، 10 هزار شرکت فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری با عمق تکنولوژی کمتر و 6 هزار شرکت استارت‌آپی تحت عنوان نوآفرین در ایران مشغول به فعالیت هستند.

ایران، دانشگاه و نیروی انسانی توانمندی در تولید علم دارد به‌طوری‌که در برخی حوزه‌ها بین 10 کشور برتر جهان قرار می‌گیریم اما در زمینه تولید ثروت از دانش مشکل داریم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه درباره رابطه ایران با بوسنی و هرزگوین خاطرنشان کرد: مردم ایران با وجود عدم اشتراک زبانی و فاصله جغرافیایی نسبت به کشور بوسنی و هرزگوین، احساس عاطفی بسیار بالایی با این ملت دارند و برای برقراری ارتباط کمک می‌کنند.

وی در مورد پیشنهادات ارائه شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در این دیدار، گفت: این پیشنهادات پیش از این در کشورهای دیگر مانند ارمنستان و آذربایجان آزموده شده است و با وجود تجربه‌های پیشین می‌تواند به سرعت در بوسنی اجرایی شود. به عنوان مثال در وبینار آشنایی با ظرفیت‌های دو طرف، شرکت‌ها می‌توانند با فرصت‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری در کشور بوسنی آشنا شوند. همچنین امکان اعزام یک هیات تجاری برای مذاکره و یافتن حوزه کاری مشترک میان شرکت‌های دو کشور وجود دارد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان به توانمندی بالای شرکت‌های دانش بنیان ایرانی اشاره کرد و گفت: ما در حوزه‌های مختلف های‌تک مانند تجهیزات پزشکی توانمندی و محصول داریم که امکان صادرات آنها به اروپا نیز فراهم است. همکاری اقتصادی میان دو کشور می‌تواند باعث افزایش همکاری فرهنگی و برقراری ارتباط بیشتر بین دو ملت شود. بخش خصوصی هماهنگ کننده شرکت‌های دانش بنیان است و در اتاق بازرگانی کرسی دارند و به ما در این مسیر کمک می‌کنند.

بوسنی و هرزگوین می‌تواند پایگاه صادرات محصولات دانش بنیان به اروپا باشد

در ادامه این دیدار سمیر ولاجیچ، سفیر بوسنی و هرزگوین در ایران ضمن اشاره به ارتباط عاطفی دو ملت بعد از جنگ بوسنی، از عدم ارتباط تجاری و اقتصادی بین دو کشور ابراز تاسف کرد و گفت: پیشنهادات اجرایی شما می‌تواند در بوسنی اجرایی شود و ما از پیشنهادات شما استقبال می‌کنیم. امکان همکاری در سطوح مختلف چون علمی، تولیدی و مبادلات محصولات وجود دارد. بسیاری از پیشنهادهای شما به راحتی قابل اجرا است و از راه‌اندازی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان نیز استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: این نکته را در نظر داشته باشید که بوسنی و هرزگوین می‌تواند پایگاه صادرات محصولات دانش بنیان به اروپا باشد. در حال حاضر محصولات ایران با چند واسطه در بازار بوسنی وجود دارند اما با برقراری ارتباط مستقیم می‌توانیم محصولات ایرانی را بدون واسطه در بوسنی عرضه کنیم، بنابراین ما از هر پیشنهادی که شما ارائه کنید، حمایت می‌کنیم.

چهار پیشنهاد اجرایی صندوق نوآوری برای آغاز تعاملات فناورانه میان ایران و بوسنی و هرزگوین

همچنین در این جلسه دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی پیشنهادات قابل اجرای صندوق نوآوری برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان در کشور بوسنی و هرزگوین را ارائه کرد و گفت: یکی از وظایف صندوق بسترسازی و کمک به بین‌المللی شدن محصولات شرکت‌های دانش بنیان است، لذا برای آغاز تعاملات بین ایران و بوسنی هرزگوین در زمینه معرفی محصولات دانش بنیان ایرانی، 4 پیشنهاد اجرایی داریم.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: برگزاری وبینار و نشست ترویجی و توجیهی برای آشنایی با ظرفیت‌های دو طرف، اعزام و پذیرش هیات تجاری، برگزاری نمایشگاه اختصاصی محصولات دانش بنیان و راه‌اندازی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان ایرانی در بوسنی، مجموعه پیشنهادات اجرایی صندوق نوآوری و شکوفایی برای آغاز ارتباط تجاری و اقتصادی در زمینه محصولات دانش بنیان با بوسنی و هرزگوین است. در این زمینه رایزنی‌های اولیه با اتاق بازرگانی ایران برای برپایی نمایشگاه دائمی در بوسنی نیز انجام شده است. ما به دنبال تسهیل‌گری ارتباط شرکت‌های ایرانی با جامعه هدف هستیم.

سهراب آسا، مدیر امور بین‌الملل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این دیدار درباره برنامه‌های آتی برای افزایش تعاملات تجاری میان دو کشور گفت: این جلسه به درخواست بخش خصوصی برگزار شده است و بعد از عملیاتی شدن پیشنهادات اجرایی ارائه شده، امکان توسعه روابط بیشتر نیز وجود دارد. مدل همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه بازارهای بین‌المللی محصولات دانش بنیان یک مدل با برنامه بلند مدت است که می‌تواند منجر به تشکیل کنسرسیوم مشترک و راه‌اندازی خط تولید مشترک میان دو کشور شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2021-03-01 10:53

افزودن دیدگاه جدید