کد مطلب: 

253807
احتمال توقف فعالیت موتور جستجوی گوگل در استرالیا
گوگل تهدید کرده است که در صورت تصویب قانون جدیدی که این شرکت را به پرداخت هزینه به ناشران محلی مجبور می‌کند، این موتور جستجو را در استرالیا غیرفعال خواهد کرد. این مسئله، گوگل و نخست‌وزیر استرالیا را رودرروی هم قرار داده است.
احتمال توقف فعالیت موتور جستجوی گوگل در استرالیا

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا، استرالیا پیش‌نویس قانونی را ارایه کرده است که به موجب آن، شرکت‌های فناوری اطلاعات مانند گوگل و فیس‌بوک، برای محتوای خبری مجبور به پرداخت هزینه به ناشران محلی خواهند بود. در صورت تصویب این قانون، این شرکت‌ها مجبور هستند برای انتشار محتوای تولیدی ناشران یا حتی نشان دادن آن‌ها در نتایج جستجو، با تولیدکنندگان محتوا توافق کنند. اگر طرفین نتوانند بر سر معامله به توافق برسند، یک داور منصوب از طرف دولت، قیمت را تعیین می‌کند.

در صورت عدم پیروی از این دستور، شرکت‌های فناوری اطلاعات با یک جریمه حداکثر ۱۰ میلیون دلاری استرالیا مواجه خواهند بود.

مل سیلوا، مدیرعامل گوگل استرالیا، در جلسه سنا گفت که قانون پیشنهادی «غیرقابل‌اجرا» است و این شرکت آماده است تا در صورت اجبار، از بازار استرالیا خارج شود.

سیلوا گفت: «اگر پیش‌نویس کنونی تبدیل به قانون شود، گوگل هیچ گزینه دیگری نخواهد داشت جز این که به خاطر ریسک عملیاتی و هزینه مالی این قانون، موتور جستجوی گوگل در استرالیا را متوقف کند.»

استرالیا به دنبال تصویب قانونی است که شرکت‌های فناوری اطلاعات را مجبور به پرداخت هزینه به ناشران محلی خواهد کرد

واکنش اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، به موضع گوگل، موجب تشدید این رویارویی شده است. او گفته است: «ما به تهدید پاسخ نمی‌دهیم.»

قانون پیشنهادی با مخالفت فیس‌بوک نیز مواجه شده است. فیس‌بوک تهدید کرده که قسمت اخبار را از شبکه خود در استرالیا خارج خواهد کرد. سیمون میلنر، یکی از مدیران فیس‌بوک، گفت که حجم گسترده قراردادهایی که برای تبعیت از این قانون باید منعقد شوند، اجرای آن را غیرممکن می‌کنند. او استدلال کرد که محتوای اخبار «برای فیس‌بوک ارزش تجاری ندارد» بلکه فقط به غنی‌سازی اطلاعاتی جامعه مشترکان این شبکه اجتماعی کمک می‌کند.

این نخستین باری است که یک غول دیجیتال در پاسخ به قانونی پیشنهادی، تهدید به غیرفعال کردن خدمت جستجوی اینترنتی در یک کشور کرده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2021-01-22 23:26

افزودن دیدگاه جدید