کد مطلب: 

197365
ارتباطهای اینترنتی عامل ۶۸ درصد طلاق های دنیا
یک استاد دانشگاه می گوید: ۶۸ درصد طلاق های ثبت شده در ۱۵۰ کشور دنیا به دلیل ارتباط یکی از زوجین از طریق فضای مجازی با فرد دیگری است.
ارتباطهای اینترنتی عامل ۶۸ درصد طلاق های دنیا

به گزارش گروه دریافت خبر سیتنا، سهیلا چگینی اظهار کرد:  تا ۳۶ هزار کیلومتری زمین در فضایی به نام کلارک ۳۴۷ ماهواره وجود دارد که توسط ایستگاه‌های زمینی کنترل می‌شوند که از این تعداد ماهواره ۲۱۴ ماهواره در آسیا، ۱۱۶ ماهواره در خاورمیانه و ۱۰۰ ماهواره در ایران قرار دارد.

وی ادامه داد: چون ایران بزرگ‌ترین منبع سوخت را  داراست و الگوی جنبش‌های عدالت طلب نیز به شمار می‌رود،   لیبرالیسم سرمایه‌داری احساس خطر کرده و رسانه را مورد هدف قرار داده است.

این استاد دانشگاه، از اهداف رسانه‌ای قدرت نرم می‌توان به انزوای رسانه‌ای، همجمه رسانه‌ای و قرار دادن ۱۸ ماهوراه در لایه پایین‌تر از جو اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه ضریب نفوذ اینترنت نشان می‌دهد، چه نسبتی از مردم یک جمعیت از اینترنت استفاده می‌کنند، افزود: ضریب نفوذ اینترنت در تهران با ۱۴ میلیون و ۳۹۳ هزار کاربر ۱۱۸ درصد، در مازندران با ۳ میلیون و ۳۶۰ هزار کاربر ۱۰۹ درصد و در قم نیز با یک میلیون و ۱۵۶ کاربر ۱۰۰ درصد است.

او تصریح کرد: بر اساس آمار موجود ۴۰ درصد از استفاده کنندگان فیس بوک ایرانی هستند و ضریب نفوذ فیس بوک نیز ۶۸.۵ است.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان قزوین  تشریح کرد: هدف این فعالیت‌ها ایجاد عصیان اجتماعی و کسب منافع مالی است، کسب درآمد از طریق فروش پهنای باند و نصب نرم‌افزارها یعنی هر سرویس دهنده به ازای ارائه خدمات، هزینه‌ای به فراهم کننده بستر زیرساختی که همان وزارت ارتباطات است، پرداخت می‌کنند که سال گذشته این رقم به بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید ولی با نصب برخی نرم افزارها در گوشی‌ها، درآمد اپراتورهای مخابراتی تصاحب و سبب خروج ارز از کشور می‌شود.

وی اعلام کرد: بخشی از سرورها، سخت افزار و نرم‌افزارها در ایران اجاره‌ای هستند و کشورهای غربی به ایمیل‌ها دسترسی دارند و بدین ترتیب امکان فروش اطلاعات وجود اما اگر شبکه ارتباطی ایرانی باشد، سرور آن در داخل کشور خواهد بود و جرائم کاهش پیدا کرده و قابل پیگیری نیز خواهد بود.

وی یادآور شد: شرکت گوگل طی ۶ ماه به آرامی ۲۴ هزار کاربر خود را حذف کرد؛ در فیلترینگ حبابی اگر فردی حرف غلطی بزند از لیست فالور شما خارج می‌شود.

این کارشناس عنوان کرد: باید با صراحت عنوان کرد که کاپیتولاسیون فضای مجازی صورت گرفته است از جمله آن می‌توان به تروریسم فضای مجازی اشاره کرد به طوری که داعش از طریق آن نیرو جذب می‌کند.

چگینی افزود: از کارکردهای شبکه‌های اجتماعی می‌توان به سازماندهی انواع گروه‌های اجتماعی، توسعه و تشویق مشارکت‌های مفید اجتماعی، انتشار آزاد و سریع اخبار، امکان عبور از مرزهای جغرافیایی و امکان گفتگو و محاوره دو طرف اشاره کرد.

وی همچنین از پیامدهای منفی فضای مجازی به شکل گیری و ترویج سریع شایعات، تبلیغات ضد دینی و القای شبهات، نقض حریم خصوصی افراد و سرقت تصاویر و اطلاعات، انزوا و دورماندن از محیط‌های واقعی اجتماع، اختلال در روند وحدت ملی و شکاف بین قومیت‌ها و ارائه ایدئولوژی‌های متضاد اشاره کرد.

او تأکید کرد: در همین راستا، ۶۸ درصد طلاق ثبت در ۱۵۰ کشور به دلیل ارتباط یکی از زوجین از طریق فضای مجازی با فرد دیگری است.

وی با اشاره به اینکه امکان فیلتر جزئی محتوای برخی از شبکه‌های فضای مجازی وجود ندارد چون سرور آن خارج از کشور قرار دارد، هر کلیک در فضای مجازی یک ارزش افزوده دارد که رفت و آمد اطلاعات در پهنای باند درآمد شرکت‌های واسطه را افزایش می‌دهد.

چگینی توضیح داد: کشورهای دنیا با فضای مجازی برخوردهای متفاوتی دارند، برخی از کشورها برای حفاظت از حقوق شهروندی این نرم‌افزارها را به طور کلی مسدود می‌کنند و برخی کشورهای از شرکت سازنده این شبکه‌ها را مجبور می‌کنند تا در خاک کشورشان نمایندگی داشته باشند و سرور اطلاعات را در آن کشور نصب می‌کنند تا تخلفات را پیگیری کنند، برخی کشورها نیز برند و هسته این نرم‌افزارها را خریداری می‌کنند ولی همه مراحل بازتولید آن در همان کشور انجام می‌شود.

این استاد دانشگاه در پایان یادآور شد: رژیم نادرست رسانه‌ای، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و دچار عقب ماندگی می‌کند و در نتیجه هیچ نخبه‌ای نخواهیم داشت چون همه افراد وقت خود را در فضای مجازی تلف می‌کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2017-03-10 12:13

افزودن دیدگاه جدید