کد مطلب: 

174931
متولی پروژه های سرنشین دار فضایی پژوهشگاه هوافضا است
دکتر فتح اله امی رییس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ادامه برنامه های پژوهشگاه هوافضا در زمینه اکتشافات فضایی و برنامه های سرنشین دار خبر داد.
متولی پروژه های سرنشین دار فضایی پژوهشگاه هوافضا است

به گزارش سیتنا، رییس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: در نخستین جلسه سیاست پژوهی مرکز ملی فضایی که به درخواست اینجانب و دعوت رییس محترم مرکز ملی فضایی، دکتر جهانگیر جدی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موضوع بحث و بررسی پیرامون سیاست های کشور در حوزه اعزام فضانورد برکزار شد، کارشناسان و نخبگان فضایی کشور اذعان داشتند که این موضوع بایستی در پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم ادامه پیدا کند.

دکتر امی گفت: در این جلسه پیشینه عملکرد پژوهشگاه هوافضا در زمینه اکتشافات فضایی و به خصوص پروژه های سرنشین دار طی یک گزارش ارائه و اعلام گردید که توانمندی های کافی جهت ادامه فعالیت در این حوزه وجود دارد.

وی افزود: موضوع اصلی مورد بحث در زمینه پروژه اعزام انسان به فضا زمان بندی این پروژه است و با توجه به اینکه در سندجامع توسعه هوافضای کشور یکی از اهداف کلان حوزه فضایی انجام ماموریت های سرنشین دار و قرار دادن انسان در مدار اعلام شده است، فعالیت در این زمینه را ادامه خواهیم داد.

دکتر امی با اشاره به لزوم حمایت دولت و ایجاد همکاری های بین المللی در زمینه انجام ماموریت های سرنشین دار فضایی گفت: در سند جامع توسعه هوافضای کشور نیز به وضوع به انجام این برنامه با همکاری های بین المللی تاکید شده و با توجه به اتفاقات خوبی که در زمینه همکاری های بین المللی در حال رخ دادن است، این مهم دور از دسترس نیست.

رییس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم گفت: پروژه های سرنشین دار فضایی پیچیده و هزینه بر هستند ولی با تدابیری که ما در پژوهشگاه هوافضا داریم و به امید خدا با همکاری هایی که در آینده صورت خواهد گرفت در مدت زمان کارشناسی شده و با هزینه های معقولی این ماموریت را در چندین مرحله انجام خواهیم داد.

وی در همین زمینه گفت: اکنون بحث اعزام فضاپیمای سرنشین دار به زیر مدار و ارتفاع حدود ١٢٠ کیلومتری مطرح است، نه مدار.

دکتر امی افزود: طبق تعاریف بین المللی مرز هوا و فضا حدود ١٠٠ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و اگر یک وسیه از این مرز عبور کند به فضا و زیر مدار رفته است.

رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: اکنون کارشناسان پژوهشگاه هوافضا در زمینه ارسال کاوشگرهای فضایی به زیر مدار تجربه بسیار خوبی دارند و قطعا از این ظرفیت در انجام پروژه های آتی استفاده خواهد شد.

دکتر امی با اشاره به این که فناوری فضایی جدای از برد تبلیغاتی که دارد، بسیار کاربردی است، گفت: فناوری فضایی می تواند برای مردم رفاه و امنیت ارمغان بیاورد و از طرفی پیشران سایر فناوری ها نیز است و در ایجاد اقتدار و غرور ملی نیز نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود: اکنون راکت های کاوش فضایی نیز کاربردهای بسیار گسترده ای به جز انجام ماموریت های زیستی دارند و می توان از این کاربردها بهره برد.

رییس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم گفت: رویکرد کلی ما در پژوهشگاه هوافضا کاربردی است و به فناوری فضایی به عنوان ابزاری جهت تبلیغات و نمایش سیاسی استفاده نخواهیم کرد.

وی افزود: تصمیم گیری در زمینه انجام پروژه های سرنشین دار و اعزام فضانورد باید به شکل کاملا منطقی و با توجه به نیازهای کشور و در مدت زمان معقول انجام شود.

دکتر امی گفت: در هر صورت مباحث مربوط به علوم و اکتشافات فضایی در کشور نیازمند یک متولی است و با توجه به نظر اکثریت کارشناسان و نخبگان فضایی کشور و همینطور که در نخستین جلسه مرکز ملی فضایی تاکید شد، این متولی باید پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم باشد.

وی  گفت: در صدد هستیم تا با ایجاد ارتباطات با نهادهای فضایی دیگر و دانشگاه های کشور که متاسفانه این تعامل در گذشته وجود نداشت، بتوانیم همکاری های مناسبی در تمامی حوزه های هوافضایی داشته باشیم و امیدواریم هم افزا عمل کنیم.

رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: مرکز ملی فضایی می تواند نقش بسیار خوبی در ایجاد هم افزایی و ممانعت از موازی کاری ها داشته باشد و همانطور که در حکم رییس جمهور محترم آمده این مرکز می بایست به سیاست گذاری، برنامه ریزی، تصمیم سازی برای دولت و مراجع ذیربط و هماهنگی نهادهای مرتبط با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود بپردازد.

وی در همین رابطه افزود: ایده تشکیل چنین مرکزی که نقش یک آژانس فضایی دارد را مدت ها قبل در جلسات خصوصی با مسوولان وقت مطرح کردم و خوشبختانه با تدبیر دولت این مرکز اکنون فعالیت خود را آغاز کرده است.

گفتنی است نخستین جلسه شورای سیاست پژوهی مرکز ملی فضایی در نخستین روز اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، با حضور رییس مرکز ملی فضایی در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد.

در این نشست که صاحب نظران، نخبگان، و مسوولان فضایی کشور به دعوت دکتر جهانگیر جُدَی رییس مرکز ملی فضایی معاونت علمی حضور داشتند، موضوع سیاست های فضایی کشور در زمینه ماموریت های سرنشین دار فضایی، مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

در این جلسه سوابق پژوهشی و مطالعات انجام شده پیشین، بررسی و گزارش وضعیت کنونی ارائه شد.

در پایان این جلسه، مقرر شد این شورا تا تدوین سیاست های مرتبط با موضوع ماموریت های سرنشین دار، زیست فضا و اکتشافات فضایی نشست های خود را با این موضوع ادامه دهد.

مرکز ملی فضایی با هدف هماهنگی، سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت با استفاده از ظرفیت های قانونی مربوط به مراکز عالی تحقیقاتی و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه در حوزه فضایی کشور، زیرنظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است.  

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2015-04-25 17:49

افزودن دیدگاه جدید