کدخبر :11717 پرینت
03 دی 1392 - 15:29

مردی‌ که در کانال کولر هتل از زوج‌ها فیلم می‌گرفت!

متن خبر

چندی پیش در صفحات حوادث مطبوعات ایران خبری منتشر شد: «مردی در تماس با پلیس در شکایت خود اعلام کرد که همراه همسرم در مرکز تهران اتاقی را در یک هتل اجاره کرده بودیم. شب اول حضورمان در این اتاق متوجه سروصدا از داخل کانال کولر شدم. وقتی به داخل کانال نگاه کردم متوجه شدم مردی در حال فیلمبرداری از من و همسرم است، سریع از اتاق بیرون آمده و یکی از کارکنان هتل را دیدم که سراسیمه در حال فرار بود. پس از این شکایت، تیمی از ماموران کلانتری در محل هتل در مرکز تهران حاضر شده و کارمند هتل را دستگیر و در بررسی دوربین او چند فیلم که از زوج های جوان به صورت مخفیانه گرفته شده بود، کشف شد.»

به گزارش سیتنا، چنین ماجرایی بسیار ناراحت کننده است اما واقعاً این قضیه در کجا ریشه دارد؟ چرا این فرد دست به چنین کاری زده است و چگونه می توان اینگونه افراد را شناسایی کرد؟ اگر همسر یا فرزندمان چنین مشکلی دارد باید چه کار کنیم؟ پوریا پاکرو، روانشناس به تمام این سوالات پاسخ می دهد.

باید گذشته فرد را بررسی کرد!

نیاز جنسی یکی از نیازهای کاملاً طبیعی انسان است و به لحاظ روانشناختی پذیرفته شده است اما اینکه چگونه باید به آن بپردازیم خیلی مهم است. معمولاً کسانی که نیاز جنسی شان به خصوص در کودکی و نوجوانی توسط پدر و مادر سرکوب می شود و با احساس گناه و سرزنش مواجه می شوند احتمال اینکه نسبت به آن حساس شوند و برایشان اهمیت بیش از حد پیدا کند، بیشتر است. علاوه بر این، آموزش های صحیحی هم به بچه ها داده نمی شود که وقتی با این نیاز مواجه می شوند باید چه کار کنند. یکی دیگر از مسائلی که به وجود می آید این است که افراد مجرد نمی توانند به این انرژی جهت دهند. در حالی که می توان این انرژی را به فعالیت های دیگر سوق داد و تا حد زیادی پاسخگوی آن بود اما در کل این افراد دچار اختلال جنسی از نوع چشم چرانی هستند. آنها از این کار لذت می برند و دست به کارهای عجیب می زنند؛ مثل این فرد که داخل کانال کولر رفته است! احتمالاً او در درون خود مسائلی دارد و باید حتماً بررسی شود. باید بدانیم در گذشته وی چه اتفاقی افتاده که به این نقطه رسیده است.

چگونه این افراد را در اطراف مان شناسایی کنیم؟!

اختلالات جنسی در موقعیت های خاص تظاهر پیدا می کند. بنابراین به طور عادی در زندگی روزمره ممکن است اطرافیان متوجه نشوند که فردی به آن مبتلاست یا خیر مگر اینکه فرد برای مثال به جنس مخالف بیش از حد نگاه کند یا بیش از حد با آنها صحبت کند یا احیاناً ممکن است حتی به صورت کوتاه مدت وارد رابطه هایی نیز شود. بهترین راه برای تشخیص این افراد تحت نظر گرفتن رفتارها و تعامل شان با بقیه افراد و غریبه ها در طول زمان و در محیط های مختلف است نه فقط در محیط هایی که محدود هستند و نمی توان اختلال فرد را تشخیص داد.

قبل از استخدام افراد تست بگیرید

اگر قرار است فردی را به عنوان همکار بپذیریم بهتر است از قبل مصاحبه ها و تست های روانشناختی خاصی از او گرفته شود تا با تفسیر آنها بتوانیم سلامت روانی افراد را تشخیص دهیم. این تست ها باید توسط یک متخصص روان سنجی یا یک روانشناس گرفته شوند زیرا تفسیر آنها کاری تخصصی است. البته هزینه بالایی هم ندارند و زمان خیلی زیادی هم نمی گیرند. امروزه در خیلی از نقاط دنیا سازمان های موفق یا هر جامعه ای که می خواهد سلامت روانی اش را ارتقاء دهد باید از مشاوران در حیطه های سازمانی کمک بگیرد؛ به خصوص در مکان هایی که کارمندان با مردم سروکار دارند و در کل هر جا که صحبت از امنیت و آرامش و ارتباط مردم در میان باشد لازم است سلامت روانی کارمندان آنجا در نظر گرفته شود.

خجالت را کنار بگذارید!

هم پدر و مادرها و هم جامعه باید به برطرف شدن این موضوع کمک کنند. نگاه به مقوله جنسی در کشور ما یک مقدار گناه محور است. این موضوع باعث شده است که مسائل جنسی در ذهن بعضی از افراد بغرنج و بزرگنمایی شود؛ طوری که تبدیل به مسئله اصلی زندگی شان می شود و فکر می کنند باید حتماً برایش کاری کنند.

در دوران بلوغ بهترین کار این است که پدرها بتوانند در این زمینه با پسرها و مادرها با دخترها ارتباط خوبی برقرار کنند تا به آنها اطلاعات لازم را بدهند؛ این باید فارغ از مسئله خجالت و زشت و عیب بودن و پنهان کاری یا احیاناً حتی احساس بدی که خود پدر و مادر در مورد این مسائل دارند باشد. والدین باید روی خودشان کار کنند و نیاز جنسی را به عنوان یک مقوله طبیعی بپذیرند تا بعد بتوانند با بچه ها صحبت کنند.

یکی از اتفاقاتی که این روزها برای خیلی از بچه ها می افتد این است که خودشان این اطلاعات را از طریق اینترنت، دوستان و... به دست می آورند؛ در حالی که ممکن است اطلاعات غلط نیز کسب کرده باشند و به سمت و سوی دیگری بروند. پس چه بهتر که اول آنها را از پدر و مادر بشنوند. پدر و مادرها باید در این زمینه جواب سوالات فرزندان شان را بدهند و با آنها برخورد مناسبی داشته باشند.

مشغله اصلی ذهن او مسائل جنسی است

مشغله اصلی ذهن این افراد مسائل جنسی است و با تصاویر و فکرهای این گونه زندگی می کنند. یک مقدار حالت شان اضطرابی و عصبی تر است. به نوعی این افراد خیلی آرامش ندارند و حتی ممکن است این موضوع در چشمان و حالت صورت شان مشخص باشد. البته تشخیص آن، کار خیلی سختی است و نباید به همه برچسب بزنیم زیرا این روزها بسیاری از افراد درگیر مسائل مختلف هستند و اضطراب دارند و ما نمی توانیم بگوییم همه آنها اختلال جنسی دارند اما به هر حال همراه با اختلال جنسی، اضطراب نیز وجود دارد زیرا این افراد مشغولیت های اینگونه زیادی دارند و تعادل ذهنی شان به هم می خورد؛ بنابراین به مرور دچار عدم آرامش می شوند.

اگر همسرمان باشد چی؟

اولین قدم در برخورد صحیح با اینگونه افراد این است که بپذیریم اختلالی وجود دارد. در واقع نوع برخورد باید برحسب رفتار فرد باشد. برای مثال ممکن است فرد عکس ها و فیلم های خاصی ببیند یا حرف های نامناسبی بزند و شوخی هایی در این رابطه بکند. در این صورت شاید بتوان با یک گفتگوی دونفره بین زن و شوهر یا والدین و فرزند تغییر رفتاری ایجاد کرد یا از یک مشاور کمک گرفت اما گاهی اوقات فرد به همسر خود خیانت می کند و وارد رابطه هایی می شود یا ممکن است چند رابطه را با هم مدیریت کند یا حتی انواع اختلالات جنسی دیگر را هم داشته باشد؛ برای مثال هم خودنمایی کند و هم چشم چرانی و... این افراد حتماً باید توسط یک روانشناس بالینی درمان شوند تا هم برای خانواده شان و هم برای خودشان و دیگران مسئله ساز نشوند.

این فرد به بلوغ شخصیتی نرسیده است

اگر فضای خانواده حاکی از عزت نفس، خودباوری و ارزشمندی باشد طبیعتاً فرزندان نیز برای خود ارزش قائل می شوند. چنین فردی هیچ وقت حاضر نمی شود برای مثال به داخل کانال کولر برود و خودش را کوچک کند تا از این طریق نیازش را برطرف سازد. طبیعی است که بلوغ شخصیتی برای این فرد مجرم اتفاق نیفتاده است و به نوعی دارد با بخش کودک شخصیتش رفتار می کند. یعنی خواسته هایی دارد و می خواهد در لحظه به آنها بپردازند. اگر در خانواده به این موضوعات پرداخته شود و افراد در گفتگوهای سالم و سازنده قرار بگیرند و پدر و مادر اجازه دهند فرزندان حرف هایشان را بزنند و همچنین مورد سرزنش زیادی قرار نگیرند معمولاً بالغ شخصیت شان به تدریج فعال می شود. در نهایت اگر در کودکی نمی توانستیم با پدر و مادرمان حرف هایمان را بزنیم حداقل در آینده که سن مان بالا می رود وقتی با مسائل مواجه می شویم می توانیم با خودمان حرف بزنیم و به نوعی خودمان را راهنمایی کنیم. نیاز جنسی برای همه ما می تواند در لحظات مختلف فعال شود اما ما همیشه نباید به همه نیازها پاسخ بدهیم و همیشه نباید انتظار داشته باشیم که همین الان آن را برطرف کنیم. جنبه رشد یافته و بالغ شخصیت ما در زمان های مختلف کمک مان می کند و به ما می گوید که آن را تا وقتی که در یک رابطه سالم و مثبت قرار نگرفته ایم به تعویق بیندازیم.

سیب سبز/ شماره ۱۰۳/ نیمه دوم آذر ماه ۹۲/ محمد ستاری/ صفحه ۴۰

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.