کد مطلب: 

11327

رئیس رگولاتوری: هر دو اپراتور کلان کشور برای ارائه‎ی 3G آماده‎اند/ مجوز LTE واگذار شده به مبین نت تجاری نیست/ مجوز نسل چهارم در مزایده‎ای کاملا رقابتی واگذار می‎شود

رئیس رگولاتوری: هر دو اپراتور کلان کشور برای ارائه‎ی 3G آماده‎اند/ مجوز LTE واگذار شده به مبین نت تجاری نیست/ مجوز نسل چهارم در مزایده‎ای کاملا رقابتی واگذار می‎شود

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گفت: واگذاری مجوز فعالیت در حوزه نسل سوم ارتباطی و نسل‌های بالاتر به اپراتورهای فعلی و اپراتورهای جدیدی که در این زمینه توانمندی داشته باشند اعطا خواهد شد تا به شکلی رقابتی و بانشاط این امر دنبال شود.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سیتنا (CITNA.IR)، دکتر "علی ‌اصغر عمیدیان" که در حاشیه‎ی مراسم افتتاح دوره‎ی آموزش نسل چهارم  که با همکاری ITU و همراه اول در حال برگزاری است سخن می‎گفت، در ارتباط با واگذاری مجوز دیتای LTE به شرکت مبین نت، افزود: آنچه در حال حاضر به شرکت مبین نت سپرده شده، تنها برای انجام برخی آزمایش‌هاست؛ چراکه ما یک آزمایشگاه برای تست برخی موضوعات می‎خواستیم و بستری در نظر داشتیم که کمترین ترافیک را داشته باشد، این موضوع تنها در حد همین تست‌هاست و اصلا بعد تجاری ندارد.

 

وی در ارزیابی از وضعیت فعلی باند پهن در کشور، گفت: اکنون شاخص پیشرفتگی و ارزیابی در فضای ICT بحث خدمات باند پهن به شمار می‌رود که در این زمینه متاسفانه ما وضعیت خوبی نداریم.

 

عمیدیان با یادآوری این‌که حتی در قانون برنامه‌ی پنجم توسعه هم بحث گسترش خدمات باند پهن مورد توجه قرار گرفته بود، اظهار داشت: بر اساس قوانین این برنامه وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان برنامه‌ی پنجم صد‌درصد کسب‌وکارها و 60 درصد خانواده‌ها را از خدمات باند پهن برخوردار کند و این موضوع به معنای آن است که باید حتما نسل‌های سه و چهار تا پایان برنامه‌ی پنجم ارائه شوند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر در ارتباط با نسل سوم ارتباطی (3G) ما با نوعی انحصار مواجه‌ایم که این انحصار تا مرداد‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت، اما پس از این تاریخ ما ملزم به ارائه‌ی خدمات باند پهن هستیم و هیچ دلیلی نمی‌بینیم که دوره‌ی انحصار رایتل را بار دیگر افزایش دهیم، مگر آنکه تصمیم‌گیری‌ها در رده‌های بالادستی انجام شود که در آن صورت از اراده‌ی ما خارج است.

 

عمیدیان با ابراز امیدواری درباره ارائه‌ی مجوز LTE در سال آینده یادآور شد: اکنون هم هر دو اپراتور کلان کشور آمادگی دارند که در صورت دریافت مجوز‌های لازم به ارائه‌ی خدمات نسل‌های بالاتر بپردازند.

 

او ادامه داد: اکنون اپراتورها حدود فرکانس را می‌دانند و طراحی‌های خود را نیز انجام داده و بسیاری از تجهیزات را وارد کرده و برخی از آنها را نیز نصب کرده‌اند. به‌طور کلی اکنون زیرساخت‌ها آماده است و مجوز که صادر شود احتمالا ظرف مدت دو تا سه ماه این اپراتور‌ها قادر به ارائه‌ی تمام سرویس‌های 3G خواهند بود. در حوزه نسل چهارم نیز مزایده‌ای برگزار خواهد شد و در فضایی رقابتی این مجوز واگذار می‌شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-09 08:15

افزودن دیدگاه جدید