کد مطلب: 

1047

ارائه‌ی شیوه‌‌ای نوین برای افزایش توان ابررایانه‌ها

ارائه‌ی شیوه‌‌ای نوین برای افزایش توان ابررایانه‌ها

ساینس دیلی، نوشت: دانشمندان ابزار نوری جدیدی ساختند که به دلیل کوچکی می‌توان میلیون‌ها عدد از آن را بر روی تراشه‌های رایانه‌ای قرار داد و بدین ترتیب سرعت و قدرت پردازش اطلاعات و ابررایانه‌ها را چندین برابر کرد.

 

به گزارش سیتنا از ایرنا، گروهی از پژوهشگران دانشگاه پوردو گفتند این ابزار نوری جدید با عنوان "دیود نوری غیرفعال" از دو حلقه سیلیکونی کوچک به قطر 10 میکرون یعنی حدود یک دهم ضخامت موی انسان ساخته شده است .

 

این دیود جدید بر خلاف دیگر دیودهای نوری، نیازی به کمک خارجی برای انتقال سیگنال ها ندارد و می‌توان آن را با تراشه‌های رایانه‌ای تلفیق کرد.

 

پروفسور "مینگائو کی" مجری این طرح گفت: این دیود قادر به انتقال غیرمتقابل است یعنی سیگنال‌ها را فقط در یک جهت انتقال می دهد و به آن امکان پردازش اطلاعات را می‌دهد.

 

به گفته وی این انتقال یک سویه مهمترین بخش یک مدار منطقی است از این رو دیود های ما، راه را برای پردازش نوری اطلاعات هموار می‌کنند.

 

اگرچه کابل‌های فیبرنوری در انتقال مقادیر زیاد داده در اقیانوس‌ها و قاره‌ها کاربرد دارند اما ترجمه سیگنال‌های نوری به سیگنال‌های الکترونیکی قابل استفاده در رایانه‌ها، پردازش اطلاعات را کند می‌کند و امکان حمله سایبری به داده ها را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2011-12-25 16:51

افزودن دیدگاه جدید