کد مطلب: 

272941
گوشی‌های آیفون14 چگونه وارد کشور شده است؟
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: هم اکنون تلفن‌همراه آیفون14 به صورت قاچاق و با سوءاستفاده از رویه مسافری وارد کشور شده و هیچکدام از این گوشی‌ها به صورت رسمی وارد کشور نشده است.
آیفون۱۴

به گزارش سیتنا، در هفته‌های اخیر و پس از رونمایی تلفن همراه آیفون‎14 توسط شرکت اپل، تبلیغاتی در خصوص پیش‌فروش آیفون‎14 در فضای مجازی منتشر شد و مدتی بعد هم تلفن‌های همراه این برند تجاری در بازار ایران مشاهده شد.

هم اکنون در بازار تلفن همراه به صورت جسته و گریخته شاهد انواع مدل‌های آیفون‎14 هستیم، این در حالی است که طبق اظهارات مسئوان انجمن واردکنندگان تلفن همراه، هیچگونه ارزی به واردات این مدل گوشی اختصاص نیافته است؛ پرسشی که در حال حاضر مطرح می‌شود این است که این حجم از گوشی‌های آیفون14 موجود در بازار، چگونه وارد کشور شده است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد گوشی‌های ایفون14 که به صورت قاچاق و در پوشش کالای همراه مسافر وارد کشور شده است و در واحدهای صنفی و فضای مجازی با وعده «ثبت در آینده نزدیک» به مردم فروخته می‎شوند. اقدامی که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صراحت جرم‌انگاری شده است.

بر اساس بند «چ» ماده دو قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، واردات کالا به صورت تجاری با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در قوانین و مقررات مربوط برای کالاهای مورد مصرف شخصی مانند «تسهیلات همراه مسافر»، به عنوان قاچاق به حساب می‌آید.

در واقع این واحدهای صنفی متخلف که وعده ثبت و رجیستری گوشی‌های آیفون 14 در آینده را به مشتریان خود می‌دهند؛ قرار است به زودی از اطلاعات یک مسافر سوءاستفاده نموده تا گوشی فروخته شده را ثبت کند. اگرچه برخی اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که در حال حاضر امکان ثبت مسافری گوشی آیفون‎14 هم ممکن نیست.

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با تسنیم به ماجرای فروش تلفن همراه آیفون14 واکنش نشان داد و گفت:  با وجود اینکه سازمان توسعه تجارت نظرات خود در زمینه آیفون 14 اعلام کرده است، اما این موضوع همچنان در معاونت تخصصی و دولت در حال پیگیری بوده و تا به این لحظه بخش‌نامه‌ای به تصویب نرسیده است.

وی افزود: هم اکنون تلفن‌همراه آیفون14 به صورت قاچاق و با سوءاستفاده از رویه مسافری وارد کشور شده و هیچکدام از این گوشی‌ها به صورت رسمی وارد کشور نشده است.

پیمان پاک در انتها گفت: جمع‌بندی در خصوص رجیستری تلفن همراه آیفون14 تا چند روز آینده نهایی می‌شود.

باتوجه ‌به اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت و رصد آگهی‌های فروش آیفون14 می‌توان دریافت که در صورت عدم صدور دستورالعملی مبنی بر رجیستری این مدل تلفن همراه، پس از 30 روز کلیه تلفن‌های همراه آیفون14 غیرقابل‌تماس در ایران بوده و در نتیجه خریداران متضرر خواهند شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-10-06 09:41

افزودن دیدگاه جدید