کد مطلب: 

3251

حرکتی نامتعارف در یک سریال شیعی+تصاویر

«امام الفقهاء» سریالی است که شیعیان کویت آن را تهیه و تولید کرده‌اند اما دارای خطای بزرگی به نام به تصویر کشیدن امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است.

به گزارش سیتنا به نقل از فارس، اوایل بهمن گذشته اخباری درباره ساخت سریال جدیدی با عنوان «امام الفقهاء» در رسانه‌های عربی منتشر شد و این روزها مردم عراق آماده می‌شوند تا این سریال را از شبکه رسمی‌شان مشاهده کنند.

کارگردانی این سریال بر عهده «سامی جنادی» کارگردان سوری است و سناریوی آن را «حامد العلی» از نویسندگان ناشناس شیعی کویت نوشته و این سریال توسط شرکت کویتی «الخیر» تهیه شده است.

در خلاصه داستان این سریال، آمده است: گفته شده او (امام صادق(ع)) نخستین مدرس علم کیمیا بوده است که جابر بن حیان به دست او پرورش یافته است و «صادق» خوانده شده است.

 

 داستان تربیت ائمه اربعه اهل تسنن به دست امام صادق (ع) در سریال

پایگاه رسمی شبکه العراقیه به عنوان تنها پخش کننده این سریال هیچ اطلاعاتی درباره «امام الفقهاء» در اختیار بازدیدکنندگان آن قرار نداده است و تنها اطلاعاتی که درباره این سریال منتشر شده توسط یک شبکه خبری فیسبوکی با عنوان «شبکه‌های ماهواره‌ای شیعی/ دو» منتشر شده است.

 

این شبکه خبری فیسبوکی در مطلبی که عنوان کرده آن را به صورت اختصاصی منتشر می‌کند، عنوان کرده که این سریال دارای سه بخش است و بخش اول آن به مسئله زید شهید می‌پردازد.

در همین حال به نظر می‌رسد این سریال با توجه به نامش نگاهی به تربیت شدن ائمه اربعه اهل تسنن به دست مبارک امام صادق(ع) داشته باشد.

 

بازیگران برتر سوری در سریال «امام الفقهاء»

همچنین عنوان شده که تامین مالی این سریال توسط شیعیان کویت صورت گرفته و در آن بازیگران سوری و عراقی بازی می‌کنند و همچنین چهره امام صادق(ع) و امام باقر(ع) نیز به تصویر کشیده شده‌اند و نقش آن حضرات را به ترتیب «خالد العامر» بازیگر کویتی و «علی شقیر» بازیگر لبنانی بازی می‌کنند.

بنابر این گزارش در این سریال که در شهرک «الفیصل» کویت تصویربرداری شده، بازیگران بزرگ سوری از جمله ایمن زیدان، بازیگر سریال معروف «آقای مدیرکل» در نقش هشام بن عبدالملک، منی واصف بازیگر نقش هندجگرخوار در فیلم «محمد رسول‌الله»، «جیهان عبدالعظیم» و «لیلیا الاطرش» بازی می‌کنند.

همچنین این پایگاه از تایید سناریوی این سریال توسط «حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضی العاملی» در لبنان و «شیخ معتصم السید احمد» خبر داده است.


حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضی العاملی، که البته تنها متن این سریال را تایید کرده از علمای برجسته حوزه علمیه قم بود که در دهه هفتاد توانست جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی را از آن خود کند.

وی در سال 1993 به بیروت برگشت و آنجا به تدریس علوم حوزوی و فعالیت‌های مذهبی مشغول شد و از جمله حوزه علمیه امام علی(ع) را تاسیس کرد.

 

ضرورت اقدام مسئولان فرهنگی، تلویزونی و حوزوی برای تصحیح خطای بزرگ سریال

اما سازندگان این سریال که بنا بر اطلاعات موجود متن صحیح و درستی را برای ساخت این سریال تهیه کرده‌اند به نظر می‌رسد تنها یک خطا دارند و آن اینکه با این ادعا که برخی مراجع شیعه مجوز به تصویرکشیده شدن ائمه اطهار را صادر کرده‌اند اقدام به این کار کرده‌اند.

این در حالی است که هیچ فتوایی که در این زمینه صراحت بر این امر داشته باشد وجود ندارد و تنها برخی از مراجع عظام آن هم با شرایط بسیار سختی این امر را تایید کرده‌اند که آن هم با تایید مصادیق امکان پذیر است.

 

به نظر می‌رسد ضروری است مقامات فرهنگی، تلویزونی و حوزوی کشورمان با مذاکره با سازندگان این سریال و یا شبکه العراقیه به عنوان شبکه رسمی عراق تلاش کنند با امکانات فنی موجود امکان پخش این سریال که بر اساس شنیده‌ها می‌تواند حتی در برابر سریال موهن «الفاروق عمر» بایستد را فراهم کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-07-19 06:22

افزودن دیدگاه جدید