کد مطلب: 

304

گران‌ترین و ارزان‌ترین مکالمات موبایل در دنیا

گران‌ترین و ارزان‌ترین مکالمات موبایل در دنیا

سازمان خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (سیتنا) - دسترسی به ارزان ترین خدمات ارتباطی و مخابراتی مهمترین خواسته کاربران تکنولوژیهای ارتباطی در اغلب کشورهای دنیا به شمار می رود و طبق گفته مسئولان، هم اکنون ایران پایین ترین نرخ مکالمات را در میان دیگر کشورها به خود اختصاص داده است.

 

یکی از ابعاد شکل گیری بازار رقابتی برای اپراتورهای مخابراتی در دنیا بی تردید ارزان بودن نرخ خدماتی است که به کاربران ارائه می شود و در این میان کشوری موفق خواهد بود که با توجه به متوسط درآمد مشترکانش بتواند ارتباط مستقیمی میان سبد خانوار با توانایی آنها برای پرداخت این هزینه ها ایجاد کند.

 

در کشور ما آمار مشخصی از میزان هزینه کرد یک ماهه مردم از خدمات مخابراتی و ارتباطی وجود ندارد اما کارشناسان معتقدند که آنچه هم اکنون در میان کاربران مخابراتی در ایران همچنان به عنوان مشکلی مطرح می شود گرانی نرخ مکالمات با موبایل است که این موضوع برای مشترکان سیم کارتهای دائمی که مجبورند ماهانه هزینه ای بابت این مکالمات پرداخت کنند بیشتر محسوس است.

 

این در حالی است که رضا تقی پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است از نظر نرخ استفاده از تلفن همراه، کشور ما در جهان، در سطح متوسط رو به پایین قرار دارد.

 

با این حال وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در فناوریهای نوین، ارزش‌آفرین و موجب بازگشت سرمایه است و هر فناوری در کنار منافع هزینه‌هایی هم دارد، یکی از برنامه‌های اصلی وزارت ارتباطات در سال جاری را کاهش هزینه‌ها در جهت افزایش سرمایه ‌گذاری اپراتورها عنوان کرده است.

 

گران‌ترین و ارزان‌ترین مکالمات موبایل در دنیا

 

بر اساس تحقیقاتی که به تازگی انجام شده هنگ کنگ یکی از شهرهای دنیا به شمار می‌رود که کاربران به ارزان‌ترین سرویس‌ها برای استفاده از موبایل و اینترنت دسترسی دارند.

 

در حالی که هنگ کنگ عنوان ارزان‌ترین ارائه دهنده سرویس‌های موبایل و اینترنت را دارد، ژاپن و سنگاپور در رده گران‌ ترین شهرهای دنیا برای ارائه این سرویس‌ها به شمار می‌روند.

 

وزارت مخابرات و ارتباطات هنگ کنگ قیمت خط ثابت تلفن را حدود یک دهم هزینه ‌ای عنوان کرده که در توکیو ارائه می‌شود و در همین حال سرویس‌های موبایل در هنگ کنگ هفت برابر ارزان‌تر از سنگاپور است.

 

هنگ کنگ در رده شهرهای شانگهای، نیویورک، لندن و کوپنهاگ قرار می‌گیرد که ارزان‌ترین سرویس‌های خطوط ثابت تلفن، تلفن همراه و پهنای باند اینترنت را ارائه می‌دهند.

 

براساس این تحقیقات میانگین هزینه ماهانه برای خطوط تلفن ثابت در هنگ کنگ 70/7 دلار محاسبه می شود این در حالی است که این رقم در سنگاپور 17 دلار، 29 دلار در نیویورک، 51 دلار در کپنهاگ، 51 دلار در لندن، 60 دلار در شانگهای و 97 دلار در توکیو محاسبه می شود.

 

برای سرویسهای موبایل، مردم هنگ کنگ به طور میانگین ماهانه 70/7 دلار می‌پردازند، درحالی که مردم لندن 20/16 دلار، مردم کپنهاگ 28 دلار، مردم شانگهای 50/25 دلار، 54 دلار نیویورکی‌ها، 57 دلار سنگاپوری‌ ها و 75 دلار شهروندان توکیو پرداخت می‌کنند.

 

سرویس پهنای باند ثابت هم درهنگ کنگ هزینه‌ ای برابر 30/10 دلار، در توکیو 70/11 دلار، 13 دلار در لندن، 21 دلار در کپنهاگ، 25 دلار در نیویورک، 40 دلار در شانگهای و 26 دلار در سنگاپور هزینه دارد.

 

این تحقیقات نشان داده که هزینه کم ارتباطات و مخابرات در هنگ کنگ یکی از رقابتی‌ترین بازارهای مخابراتی را ایجاد کرده است.

 

رتبه 260 ایران در نرخ مکالمه با موبایل

 

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار از رتبه 260 ایران میان 273 کشور دنیا در زمینه گرانی نرخ تعرفه های مکالمه با موبایل خبر داد و گفت: ایران نسبت به دیگر کشورها پایین ترین نرخ مکالمه مخابراتی را دارد.

 

وحید صدوقی با اشاره به پیشنهاد اصلاح نرخ تعرفه های تلفن ثابت و موبایل که از سوی شرکت مخابرات ایران به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه شده و در حال بررسی است، اظهار داشت: نرخ مکالمات موبایل و تلفن ما در کل دنیا پایین ترین نرخ ها است.

 

وی ادامه داد: بررسی در 273 کشور نشان می دهد که ما دویست و شصتمین کشور در نرخ تعرفه موبایل هستیم و به همین دلیل پایین ترین نرخ مکالمات را داریم.

 

صدوقی با بیان اینکه در کشورهای همسایه، هر دقیقه مکالمه با تلفن همراه برای مشترک 200 تومان محاسبه می شود تاکید کرد که نرخ مکالمات موبایل و ثابت در ایران بسیار کمتر از این مبالغ است و ما پایین ترین نرخ ها را در میان دیگر کشورها داریم.

 

نرخ مکالمات موبایل با سیم کارت های همراه اول

 

هم اکنون مشترکان سیم کارتهای دائمی همراه اول برای تماس شهری داخل شبکه بدون جابجایی مبلغ 44 تومان به ازای هر دقیقه و با جابجایی مبلغ 53 تومان می پردازند. در همین حال تماس شهری و بین شهری خارج شبکه این مشترکان 62 تومان و تماس بین استانی داخل شبکه بدون جابجایی 76 تومان و با جابجایی 84 تومان است.

 

مشترکان سیم کارت های اعتباری همراه اول نیز برای تماس شهری داخل شبکه بدون جابجایی 67 تومان و با جابجایی 76 تومان به ازای هر دقیقه باید بپردازند. همچنین تماس استانی و بین استانی خارج شبکه این مشترکان 93 تومان به ازای هر دقیقه محاسبه می شود و تماس بین استانی داحل شبکه برای این مشترکان بدون جابجایی 114 تومان و با جابجایی 122 تومان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2011-09-13 21:12

افزودن دیدگاه جدید