کد مطلب: 

2978

سایبر تروریسم دولتی آمریکا و اسرائیل علیه ایران

سیتنا - روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» از قول مقامات غربی نوشت که آمریکا و اسرائیل به طور مشترک جاسوس افزار «فلیم» را برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات حساس و تدارک یک حمله سایبری خرابکارانه با هدف به تاخیر انداختن برنامه های هسته ای ایران خلق کرده اند.

هدف این بد افزار شناسایی شبکه کامپیوتری ایران و نفود در کامپیوترهای مقامات ارشد حکومتی و ارسال اطلاعاتی که از این طریق جمع آوری می شوند به مرکز کنترل این جاسوس افزار بوده است.

به نوشته واشینگتن پست، اداره امنیت ملی آمریکا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) و بخش اطلاعات نیروهای مسلح اسرائیل در این طرح مشترک همکاری کرده اند. بخش دیگری از اقدامات آنها شیوع ویروس یا بد افزار «استاکس نت»  در مراکز کنترل برنامه های هسته ای ایران با هدف ایجاد اختلال در دستگاه های غنی سازی بوده است.

اطلاعاتی که در مورد جاسوس افزار «فلیم» منتشر می شود نشان می دهد که این اولین کارزار مستمر خرابکاری سایبری علیه یک کشور متخاصم با آمریکا است.

یک مقام ارشد سابق در نهادهای امنیتی آمریکا به روزنامه واشینگتن پست گفت: «این اقدامات در حقیقت تدارک و زمینه سازی برای حملات پنهانی و خرابکارانه بعدی است».

به گفته وی، «استاکس نت» و «فلیم» بخش های مختلفی از یک ابزار سایبری هستند که کار آنها، جمع آوری اطلاعات در مورد شبکه های کامپیوتری ایران برای انجام حملات دیگر بسیار پیشرفته تر از این است.
 


 

از زمان برملا شدن وجود جاسوس افزاری موسوم به «فلیم» بسیاری از کارشناسان ایمنی شبکه های کامپیوتر می گفتند که طراحی و شیوع چنین بدافزاری فقط می تواند کار یک دولت بزرگ با امکانات فن آوری بسیار پیشرفته باشد. بسیاری آمریکا را مسئول این حملات می دانستند ولی این اولین بار است که همکاری آمریکا و اسرائیل در این زمینه تایید می شود.

کارشناسان بخش خصوصی هفته پیش اعلام کردند که دو بدافزار «استاکس نت» و «فلیم» شباهت های فراوانی دارند و به احتمال زیاد خلق و توسعه آنها در چهارچوب یک برنامه واحد و توسط یک مرکز مشترک انجام شده است.

روزنامه «واشینگتن پست» یادآوری می کند که دفتر روابط عمومی نهادهای امنیتی آمریکا و سفارت اسرائیل در واشینگتن در پاسخ به مراجعات این روزنامه حاضر نشده اند در این مورد اظهار نظر کنند.

جاسوس افزار «فلیم» خود را در قالب یک نسخه روز آمد شده از نرم افزارهای جدید «مایکروسافت» پنهان کرده بود و به خاطر استفاده از کد نویسی بسیار پیچیده ای که در طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته بود، طی سال های گذشته کسی نتوانسته بود هویت آن را کشف کند.

این جاسوس افزار با نفوذ در شبکه های کامیپوتری می توانست در هر دستگاه کامپیوتر شخصی  مستقر شده و تمام فعالیت های آن را نمونه برداری کرده و به مرکز هدایت خود بفرستد.

به گفته مقاماتی که با فعالیت های سایبری آمریکا آشنا هستند و همین طور کارشناسان ایمنی شبکه های کامپیوتر که بخشی از کدهای جاسوسی افزار «فلیم» را کشف کرده اند، این بد افزار حداقل پنج سال پیش خلق شده است.

هدف این برنامه مشترک دولت های آمریکا و اسرائیل، کاستن از سرعت پیشرفت برنامه های هسته ای ایران، به تاخیر انداختن احتمال به کارگیری حمله نظامی و دادن فرصت بیشتر به سیاست تحریم و مذاکره با ایران بوده است.

مقامات امنیتی سابق آمریکا می گویند که ابعاد و شدت این حملات سایبری با معضلی که قصد دارند آن را حل کنند متناسب است. به گفته آنها هر چند ایران ممکن است بتواند با مواردی مثل « استاکس نت» و یا «فلیم» مقابله کند ولی این به آن معنا نیست که ابزارهای دیگر کارایی خود را از دست داده اند.

روزنامه «واشینگتن پست» می افزاید که دولت آمریکا برای خلق و طراحی این بدافزارها از بخش الکترونیک و انفورماتیک اداره امنیت ملی و مرکز عملیات اطلاعاتی سیا استفاده می کند. این دو نهاد با استفاده از اطلاعاتی که توسط جاسوس افزارهایی نظیر «فلیم» به دست آورده اند در حال طراحی و توسعه ابزارهای جدیدی برای جنگ سایبری علیه ایران هستند.

به گزارش رادیو فردا وابسته به سازمان جاسوسی سیا، اقدامات سایبری برای اخلال در برنامه های هسته ای ایران از دوران دوم ریاست جمهوری جورج بوش آغاز شده است. در آن مرحله بخش اعظم این اقدامات به جمع آوری اطلاعات، شناسایی تهدیدهای بالقوه و توسعه ابزارهایی برای مختل کردن آنها محدود می شد. در سال ۲۰۰۸ این برنامه های وارد مرحله عملیاتی شدند و بنابراین مدیریت آنها از وزارت دفاع به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) منتقل شد.

با وجود همکاری های آمریکا و اسرائیل در این زمینه ها ولی این دو کشور در تمام موارد عملیات و حملات خود علیه ایران را هماهنگ نکرده اند. حمله سایبری اسرائیل در ماه آوریل سال جاری به شبکه های کامپیوتری وزارت نفت و تاسیسات صادرات نفت ایران به طور مستقل و بدون هماهنگی با آمریکا انجام شده است. ایران متوجه این حملات شد و توانست پس از مدتی وجود جاسوس افزارهای «فلیم» را کشف کند.

برخی از مقامات آمریکا از این اقدام یک جانبه دولت اسرائیل خشمگین شدند و معتقدند که بی احتیاطی اسرائیل باعث شده است که ایران خیلی زودتر از آنچه که احتمال می رفت وجود این جاسوس افزار را کشف کند.

منبع: بولتن نیوز

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-06-21 13:23

افزودن دیدگاه جدید