کد مطلب: 

4505

به شعار امسال نمایشگاه وفادار باشیم!

به شعار امسال نمایشگاه وفادار باشیم!

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها، تجلی­گاه آگاهی و نمایانگر تلاش برای دانستن، شناختن وشناساندن است. نمایشگاه امسال که با حضور گسترده روزنامه‌­ها، نشریات و نیز خبرگزاری­‌ها و سایت­ های تحلیلی بر پا شده است، محمل و محل مناسبی برای تضارب آرا و افکار متنوع موجود در جامعه ـ که می­تواند نمونه­ ای از احترام به اندیشه های دیگران باشد ـ است.

در روزهای برپایی نمایشگاه امسال، محافل گوناگون و مناظره­ های رسمی و غیررسمی در درون غرفه­‌ها و در سرسرای محل نمایشگاه با موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بیانگر دیدگاه‌­هایی است که هر کدام، بخشی از اندیشه جامعه را نمایندگی می کنند.

فارغ از حضور مسئولین و مدیران نظام در نمایشگاه و نشست­های تخصصی، شور و شوق نسل جوان امروز، دیدنی و مثال زدنی است. نسل جوان جامعه امروز ایران، فعالان این محافل و مناظره­ها بودند که با ارباب  جراید و رسانه­ها به بحث می نشینند و با طمأنینه و احترام به آرای دیگران نظریات خود را طرح و از آن دفاع می­کنند و البته آن­چه در این میان، شیرین و تحسین برانگیز است، اشتیاق آنان برای دانستن بیشتر است.

دفاع محکم و البته منطقی نسل جوان از اندیشه‌­های خویش – صرف نظر از اینکه نماینده و برگرفته از کدام دیدگاه موجود در جامعه هستند – آینده ­ای روشن و درخشان را پیش پای اصحاب رسانه نمایان می­ کند؛ آینده­‌ای که صاحبان قلم و رسانه باید درآن اهتمام ورزند.

شعار نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات، «رسانه، کلام صادقانه، نگاه منصفانه» است؛ یعنی آن چیزی که جامعه مطبوعاتی و رسانه‌­ای ما بدان نیازمند است و از فاصله گرفتن مردم از رسانه­ های داخلی جلوگیری خواهد کرد.

بی گمان اعتماد مردم به رسانه های داخلی، بیشترین و بهترین پشتوانه و سرمایه بی نظیر این رسانه­ هاست که گاهی با کج فهمی ها و یا تندروی ها و مصلحت­‌اندیشی های بی دلیل خدشه دار می­شود.

این روزها در مراجعه بازدیدکنندگان به غرفه های گوناگون، دیدیم که آنان خواستار سرعت در خبررسانی، تحلیل های منطقی و به دور از شعار زدگی، حفظ حقوق دیگران و رعایت اخلاق رسانه‌­ای و پرهیز از نگاه های جناحی بودند. خوانندگان پر و پا قرص رسانه­ های مجازی و سایت­ های خبری و تحلیلی ، پرداختن به نیازهای اصلی جامعه و دوری از غلتیدن در مباحث فرعی و غیر ضروری را از رموز توجه و التفات بیشتر خویش به رسانه های داخلی عنوان کردند.

این دیدگاه های دقیق و ظریف، انتظاری دور و دست نیافتنی نیست، بلکه رعایت این نکات رمز نزدیکی بیشتر مردم به رسانه هاست.

البته نیاز به تأکید نیست که آنچه خوانندگان رسانه ها را به همراهی بیشتر با رسانه ها سوق می دهد، کارکرد خوب، بموقع، ارجحیت اولویت ها و همراه با صداقت رسانه­‌هاست.

نمایشگاه امسال نیز در حالی به پایان می رسد که امیدواریم تا نمایشگاه سال آینده، اصحاب رسانه و مطبوعات، شعار کلام صادقانه، نگاه منصفانه را به بهترین وجه به نمایش گذارند؛ سالی که انتخابات خرداد 92 این شعار را مهمتر و کارآمدتر خواهد کرد.

منبع: تابناک

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-11-02 20:21

افزودن دیدگاه جدید