کدخبر :3338 پرینت
05 مرداد 1391 - 11:27

اولین کاربران موبایل چه کسانی بودند؟

متن خبر

سیتنا - کمتر از دو دهه پیش بود که اگر کسی را موبایل به دست می‌دیدیم چنان با حیرت به صاحبش نگاه می‌کردیم که فکرمان تا دسته دلارهای تانخورده گاوصندوق طرف هم راه می‌کشید،
اما امروز بچه‌ها با موبایل‌هایی در قابهای صورتی و نارنجی از مهد کودک به مادرشان خبر می‌دهند که دارند چاشت نیمروزشان را می‌خورند!خط‌های موبایل که در سالهای 73 و 74، قیمتش تا سه میلیون تومان هم رسیده بود یعنی به قیمت خانه‌ای پنجاه شصت متری در تهران (البته در آن زمان) امروز به قیمت یک اسکناس پنج هزار تومانی در دسترس همه است.

زمانی که مخابرات در سال 72 فراخوان واگذاری 10 هزار شماره را داد، کمتر کسی به ضرورت و کارایی ارتباطی آن فکر می‌کرد، ماسماسکی به اندازه یک کف دست چنان پرستیژی به صاحبش می‌داد که آرزویمان بود یکبار این وسیله جالب را دستمان بگیریم و همان طور که قدم می‌زنیم، صدایی را از آن سوی خط بشنویم.آن زمان با منطق کمتر کسی جور در می‌آمد که 600 هزار تومان پول بی زبان را به وسیله لوکسی چون موبایل بدهد.

برای همین در مرحله اول واگذاری موبایل 3 هزار نفر ثبت نام کردند. 16 مرداد 73 که تلفن‌های همراه در دست مرفهان چرخید، سیل درخواستها، مخابرات را تا آنجا کشاند که قیمت تلفن همراه (خط همراه با گوشی) به سه میلیون تومان هم رسید، البته در همان سال، قیمت تلفنهای همراه در عربستان 10 هزار دلار بود! پس از آن، موبایل شد وسیله ای برای کسب و کار سیار. البته دست مدیران و نمایندگان مجلس و خبرنگاران هم از این فناوری کوتاه نماند.

سال 74 مرحله دیگری از ثبت نام آغاز شد که 190 هزار نفر، متقاضی واگذاری خط‌هایی به قیمت یک و نیم تا دو میلیون تومان بودند. به گفته مسعود زارعیان، مدیر روابط عمومی مخابرات اکنون بیش از 72 میلیون خط تلفن همراه در کشور فعال است که از این تعداد 16 میلیون شماره دایمی و 32 میلیون شماره اعتباری اپراتور همراه اول و 24 میلیون هم اپراتور ایرانسل را شامل می‌شوند.

منبع: انتخاب - زهره کهندل

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.