کد مطلب: 

6862

تله‌های امنیتی در کمین کاربران اینترنت رایگان+ توصیه‎ها

تله‌های امنیتی در کمین کاربران اینترنت رایگان+ توصیه‎ها

استفاده از اینترنت رایگان و باز در سطح شهر، در کافه‌ها یا در نقاط مشخص به صورت بالقوه خطر هک را افزایش می‌دهد. هکرها در کمین کاربران اینترنت محافظت‌نشده هستند. توصیه‌های کوتاهی را برای ارتقای امنیت خود بخوانید.

 

به گزارش سیتنا (citna.ir)، استفاده از اینترنت رایگان محیط‌های عمومی مثل سرک‌کشیدن شبانه به کوچه و خیابا‌های یک شهر غریب به قصد گردش است که هر چند جذابیت و هیجان دارد، اما خالی از خطر نیست.

 

وقتی از کامپیوترهای عمومی استفاده می‌کنید – مثل کامپیوتر هتل٬ کتابخانه و ... – خطر امنیتی در کمین اطلاعات‌تان را نسبت به زمانی که فقط از اینترنت عمومی استفاده می‌کنید افزایش داده‌اید.

 

اتصال به اینترنت رایگان بدون رمز عبور در امکان عمومی، به راحتی اطلاعات شما را در معرض رویت کسانی قرار می‌دهد که به همان منبع اینترنت متصل هستند. استفاده از اینترنت عمومی با رمز عبور نیز چندان به ارتقای امنیت کمک نمی‌کند تا وقتی که همه کاربران از یک رمز عبور مشترک استفاده می‌کنند.

 

رمز عبور اینترنت عمومی در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بسیاری از شعبه‌های این فروشگاه‌ها در شهرهای مختلف یکسان است. به این معنی که یک بار دریافت این رمز به کاربران امکان می‌دهد در بسیاری از شهرهای جهان و حتی از در اطراف فروشگاه به اینترنت عمومی متصل شوند.

 

اتصال به هر شبکه بدون شناخت منبع آن و فقط به علت رایگان و بدون رمز عبور بودن به راحتی می‌تواند به به دام‌افتادن کاربر در یک تله امنیتی بیانجامد. در برخی از موارد حتی هدف از ارایه چنین خدماتی نه فراهم‌آوردن اینترنت رایگان برای غریبه‌ها، که دسترسی به تمامی فعالیت‌های اینترنتی آنها٬ سایت‌های مقصد٬ متن چت‌ها، ایمیل‌ها، گفت‌وگوهای اسکایپی و رمزهای عبورشان است.

 

بداقبالی در عین خوش‌اقبالی

 

خطرات امنیتی می‌توانند موارد ساده‌تری را هم در بر بگیرند. برای مثال فلش "یواس‌بی" که به ظاهر در کافی‌نت یا مکانی عمومی جا مانده، می‌تواند به سادگی یک تله امنیتی باشد.

 

به گزارش سیتنا به نقل از مؤسسه "ThreatMetrix"٬ ارائه‌کننده راهکارهای پیشگیری از جرایم اینترنتی، این دست "یواس‌بی"ها معمولا آلوده به ویروس هستند که هکرها آنها را به قصد نفوذ به سیستم دیگران به عمد جا می‌گذارند.

 

اگرچه این موضوع تا حدی عجیب به نظر می‌رسد اما بنا بر گزارش این موسسه امنیتی، چنین تله‌هایی واقعا گسترده می‌شوند.

 

یکی دیگر از روش‌های دزدی اطلاعات کاربران در مکان‌های عمومی، فیلم‌گرفتن با گوشی همراه از افرادی است که رمز عبور کارت بانکی یا ایمیل و فیس‌بوک خود را وارد می‌کنند.

 

چند توصیه ساده که امنیت سایبری شما در محیط‌های عمومی را تا حدی تضمین می‌کنند:

 

● در مورد استفاده از یو‌اس‌بی‌های مشکوک دقت کنید

● وقتی در حال وارد کردن اطلاعاتی نظیر رمز عبور خود هستید مراقب دوربین‌های موبایل‌های اطراف خود باشید

● آنتی ویروس دستگاه خود را همواره به روز نگه دارید

● هنگام استفاده از اینترنت عمومی تا حد امکان از خدماتی که دسترسی به آنها نیاز به رمز عبور دارد، استفاده نکیند

● هنگام استفاده از اینترنت عمومی ترجیحا از نسخه امن وب‌سایت‌ها (https) استفاده کنید

● برای فعالیت‌های حساس نظیر فعالیت‌های بانکی به هیچ عنوان از اینترنت عمومی استفاده نکنید

● مراقب "هانی‌پات"ها باشید؛ اینترنت آزادی که منبع آن مشخص نیست

● در صورت استفاده از اینترنت عمومی از وی‌پی‌ان استفاده کنید

● اطمینان حاصل کنید که دیوار آتش (فایر وال) دستگاه شما روشن است

● اشتراک‌گذاری فایل‌ها را به روش زیر غیر فعال کنید: (wireless network connection properties -- General-- disable file printer sharing)

● اگر برای فعالیت‌های حساس خود ناچار به استفاده از اینترنت در اماکن عمومی شدید، در پایان رمز‌های عبور خود را تغییر دهید.

انتهای پیام

http://www.citna.ir

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-04-29 19:56

افزودن دیدگاه جدید