کد مطلب: 

6392

نصب دوربین مداربسته در کافی نت‎ها با قابلیت بازبینی تا شش ماه الزامی شد

نصب دوربین مداربسته در کافی نت‎ها با قابلیت بازبینی تا شش ماه الزامی شد

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در اطلاعیه‌ای 20 دستورالعمل‌ در مورد افزایش ضریب امنیت اطلاعات کاربران صادر و به دفاتر خدمات اینترنت اعلام کرد.

به‌ گزارش سیتنا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در اطلاعیه‌ خود اعلام کرد که این پلیس با هدف تأمین امنیت کاربران و استفاده کنندگان از سرویس‌های دفاتر خدمات اینترنت (کافی‌نت‌ها) و به‌منظور شفاف سازی عملکرد، سامان‌دهی دفاتر، کاهش مخاطرات و آسیب‌ها و حمایت از فعالیت قانونی مدیران و صاحبان کسب و کار این دفاتر، نکات ذیل را برای آگاهی و اجرای سریع از سوی مدیران دفاتر، اعلام می‌دارد.

در این گزارش آمده است که مدیران دفاتر خدمات اینترنت (کافی‌نت‌ها) موظفند نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند، چرا که پس از طی مدت قانونی اعلام شده، کارشناسان پلیس فتا نسبت به بازرسی تمامی دفاتر خدمات اینترنت در سرتاسر کشور اقدام کرده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و اجرا نشدن مفاد این اطلاعیه، طبق تبصره‌های یک تا 3 ماده 7 آیین‌نامه‌ دفاتر خدمات اینترنت (کافی‌نت) و نیز سایر قوانین و دستور العمل‌های مرتبط در صورت مشاهده هرگونه تخلف دیگر، اقدامات لازم انتظامی و معرفی متخلفین به مراجع قضایی را صورت خواهد داد.

براساس این گزارش، تنها دفاتری به‌عنوان دفاتر خدمات اینترنت شناخته می‌شوند که دارای مجوزهای لازم و تأییدیه‌های قانونی از مراکز ذی‌ربط باشند.

به‌ گزارش سیتنا، بنابراین تمامی مراکز و صنوفی که مجوز ارائه خدمات دسترسی ندارند (دفاتر فنی، بازی‌سراها و ....)، مجاز به ارائه خدمات اینترنت نیستند و در صورت مشاهده این‌گونه از مراکز و اصناف که به‌صورت غیرمجاز نسبت به ارائه‌ خدمات اقدام می‌کنند، برخورد انتظامی و قضایی با آنان صورت خواهد گرفت.

همچنین در این گزارش آمده است که دفاتر خدمات اینترنت موظفند نکات زیر را منطبق با آیین‌نامه دفاتر خدمات اینترنت (کافی‌نت)، ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های اتحادیه صنف رایانه، داده‌ورزی و ماشین‌های اداری رعایت کنند:

1 ــ مدرک مجوز در محل مناسب و در معرض دید مشتریان قرار گیرد؛ محل این دفاتر باید در معرض دید و نظارت عمومی باشد و تمامی ضوابط اماکن عمومی رعایت شود.

2 ــ دفاتر خدمات اینترنت موظفند پهنای باند مورد نیاز خود را الزاماً از طریق شرکت‌های دارای پروانه ارائه کنندگان خدمات اینترنتی (ISP) تأمین کنند، بنابراین تأمین پهنای باند از ارائه دهندگان غیرمجاز از طریق ماهواره مطابق قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره، اکیداً ممنوع است.

3 ــ مدیران دفاتر و دارندگان مجوز فعالیت این‌گونه از دفاتر ملزم به رعایت مفاد شرایط عمومی، موضوع ماده‌ 3 آیین‌نامه دفاتر خدمات اینترنت هستند.

4 ــ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند مدارک لازم در مورد تأمین پهنای باند و رعایت شرایط عمومی را حسب مورد در اختیار بازرسان پلیس فتا قرار دهند.

5 ــ ارائه هرگونه خدمات غیرحضوری از طریق دفاتر خدمات اینترنت ممنوع است.

6 ــ ارائه هرگونه خدمات، غیر از ارائه خدمات اینترنت به‌صورت حضوری، (فروش نرم‌افزار، تایپ و پرینت، راه‌اندازی سیستم‌های بازی رایانه‌ای و ...) ممنوع است.

اطلاعات هویتی کاربران ثبت شود

7 ــ صاحبان مجوز دفاتر خدمات اینترنت موظفند برای تصدی مسئولیت اجرایی از افرادی استفاده کنند که حائز شرایط ذیل باشند:

ــ متعهد، مجرب
ــ دارای حسن شهرت بوده و عدم دارابودن سوءسابقه کیفری و قضایی
ــ متأهل با حداقل 25 سال سن.

8 ــ دفاتر خدمات اینترنت موظفند اطلاعات هویتی کاربران را با دریافت مدارک شناسایی معتبر (ترجیحاً کارت ملی) ثبت و از ارائه خدمات به مراجعه کنندگانی که مدارک شناسایی ارائه نمی‌کنند خودداری کنند.

9 ــ اطلاعات هویتی که بایستی مورد ثبت دقیق قرار گیرند، عبارتند از:

ــ نام و نام خانوادگی
ــ نام پدر ــ کد ملی
ــ کد پستی
ــ شماره تلفن تماس.

10 ــ دفاتر خدمات اینترنت موظفند علاوه بر اطلاعات هویتی کاربران، سایر اطلاعات کاربری شامل روز و ساعت استفاده، IP اختصاص یافته و فایل لاگ وب‌سایت‌ها و صفحات رویت شده را ثبت و حداقل تا شش ماه نگه‌داری کنند.

ممنوعیت نصب VPN روی رایانه‌های کافی‌نت‌ها

11 ــ صورت‌حساب چاپی زمان و هزینه‌ استفاده بایستی به کاربران تحویل داده شود.

12 ــ استفاده و در اختیار گذاشتن هرگونه ابزار دسترسی به سایت‌های فیلترشده، مثل انواع فیلترشکن‌های قابل نصب روی رایانه، یا معرفی سایت‌های فیلترشکن و خدمات گیرندگان ویا استفاده از هرگونه VPN روی سیستم‌های رایانه‌ای دفاتر خدمات اینترنت ممنوع است.

13 ــ مدیران دفاتر خدمات دسترسی موظفند شرایطی را فراهم کنند که اطلاعات کاربر پیشین (شامل سایت‌ها، صفحات دیده‌شده، فعالیت‌ها، IDها، آدرس‌های ای‌میل و ...) به‌محض قطع استفاده کاربر، از بین رفته و برای کاربران بعدی که از آن رایانه استفاده می‌کنند قابل بازیابی نباشد.

رایانه‌ها الزاماً بایستی در حالت (Limited User)

14 ــ رایانه‌های استفاده‌شده در مراکز خدمات اینترنت (کافی‌نت) بایستی الزاماً در حالت کاربر محدود ( Limited User) در اختیار کاربران قرار گرفته و درگاه‌های ورودی سیستم رایانه‌ای شامل درگاه‌های USB، کارت‌خوان‌ها و سایر درگاه‌هایی که امکان اتصال حافظه‌های جانبی به آن‌ها وجود دارد، به‌صورت نرم‌افزاری مسدود شود.

در این گزارش آمده است که درصورت نیاز کاربر به استفاده یا ارسال فایل رایانه‌ای بایستی انتقال از طریق متصدی اجرایی دفتر خدمات اینترنت و از طریق شبکه‌ داخلی دفتر روی سیستم رایانه‌ای کاربر و پس از اطمینان از سلامت و آلوده‌نبودن فایل رایانه‌ای به بدافزارها، تروجان‌ها و ویروس‌ها صورت بگیرد.

15 ــ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند از نرم‌افزارهای امنیتی معتبر (آنتی‌ویروس‌ها، نرم‌افزارهای امنیت اینترنت و دیواره‌های آتش) استفاده و مرتباً نسبت به به‌روزرسانی نرم‌افزار اقدام کنند.

16 ــ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند هرروز در پایان ساعت کاری کافی‌نت نسبت به وارسی سیستم‌های رایانه‌ها از نظر نصب نشدن نرم‌افزارهای Keylogger، آلودگی به ویروس‌ها و بدافزارها و امحای اطلاعات باقی‌مانده کاربران اقدام کنند.

نصب دوربین مداربسته‌ الزامی شد

17 ــ نصب دوربین مداربسته داخلی با قابلیت ضبط تمام‌وقت، نگه‌داری تصاویر و امکان بازبینی تا شش ماه الزامی است.

18 ــ مدیران دفاتر خدمات اینترنت باید نسبت به برقراری امکان فنی ارسال پیام روی سیستم‌های رایانه‌ای دفتر در خصوص اعلام زمان استفاده و هشدارهای کاربری اقدام کنند.

19 ــ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند به‌نحو مقتضی نسبت به نصب و نمایش مفاد قانون جرایم رایانه‌ای و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در دید کاربران اقدام کنند.

20 ــ‌ مدیران و متصدیان اجرایی دفاتر موظفند از استفاده بیش از یک نفر از هر دستگاه رایانه‌ای متصل به اینترنت جز در مواردی که کاربر آشنا قصد استفاده از خدمات عمومی را داشته باشد و از یکی از نزدیکان و آشنایان خود برای کمک و تسهیل امور خود استفاده کند، جلوگیری کنند.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-03-31 21:47

افزودن دیدگاه جدید