کد مطلب: 

5920

بخش فارسی I FILM حذف می‌شود

علی دارابی معاون سیمای صدا و سیما مصاحبه‌ی مفصلی با جام جم داشته است که در بخشی از این مصاحبه آمده است:

در چند سال اخیر، رویکرد معاونت سیما به ایجاد شبکه‌های جدید روی گیرنده‌های دیجیتال بوده است. اولا فلسفه راه‌اندازی این شبکه‌ها چیست و ثانیا چرا در عملکردشان موازی​کاری دیده می‌شود؟ مثلا شبکه‌های تماشا، آی‌فیلم و نمایش هر سه کارهای نمایشی را پخش‌می‌کنند.
 
برای شروع این بحث چند نکته را باید در نظر داشته باشیم؛ اول این که تا سال 2015 در کل دنیا سیستم آنالوگ تعطیل می‌شود، الان این‌طور نیست که در یک نقطه از دنیا اتفاقی بیفتد و در جای دیگری با 30 سال تاخیر همان اتفاق تکرار بشود. کشور ما هم الزاما باید به سمت دیجیتالی شدن حرکت کند.
 
نکته دوم؛ تخصصی شدن شبکه‌هاست. ما از دوره شبکه‌های عمومی گذشته‌ایم. مخاطب می‌خواهد وقتش را مدیریت کند و بنشیند در زمان مشخص یک برنامه را تماشا کند. مساله سوم هویت داشتن شبکه است. دوران سوپرمارکتی شبکه‌ها به پایان رسیده است. شما در یک سوپرمارکت همه چیز پیدا می‌کنید، اما شبکه‌های تلویزیون باید هویت داشته باشند. بر این اساس، ما به شبکه‌های جدیدی دست پیدا کرده​ایم. افتتاح شبکه‌های مستند، ورزش، پویا و نمایش کار واجبی بود. در روزهای پایانی سال، دو شبکه تماشا و سلامت را رسما افتتاح خواهیم کرد. با افتتاح آنها تعداد شبکه‌ها به عدد 20 می‌رسد. شبکه‌ آی‌فیلم در حوزه برون‌مرزی فعالیت می‌کند و در زیرمجموعه معاونت سیما قرار نمی‌گیرد. این شبکه برای مخاطبان خارج از کشور افتتاح شده و فقط بناست سریال‌های ایرانی را برای مخاطبان خارجی پخش کند. زبان آنها زبان بین‌المللی است. اول برای کشورهای عربی افتتاح شده و بعد زبان انگلیسی هم به آن اضافه شده. چون آی‌فیلم زودتر از نمایش و تماشا افتتاح شده دوستان ما زبان فارسی را هم رویش گذاشتند. سیستم گیرنده دیجیتال که آمد، مردم یکسری سریال‌ها را از طریق آی‌فیلم دیدند. آی‌فیلم ماموریت برون‌مرزی دارد. با آغاز فعالیت شبکه تماشا، زبان فارسی آی‌فیلم باید حذف شود. البته این اتفاق باید در یک مدت زمانی رخ دهد. شبکه تماشا سریال‌های ایرانی و خارجی پخش می‌کند. ولی آی‌فیلم نباید سریال خارجی پخش کند. شبکه تماشا جدول شبکه‌های ما را تکمیل می‌کند. به‌عنوان مثال در نوروز سال 92، شبکه تماشا سریال‌های نوروزی را بازپخش می‌کند. شبکه نمایش اصلا سریال پخش نمی‌کند. بنابراین حوزه کار اینها از یکدیگر تفکیک شده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-02-28 07:35

افزودن دیدگاه جدید