کد مطلب: 

5609

فیس‌بوک؛ به‌ نام "زاکربرگ" به ‌کام "سیا"

نگاهی به تحرکات اخیر فیس‌بوک نشان‌گر آن است که سازمان‌های جاسوسی آمریکا بر اطلاعات شخصی کاربران این شبکه‌ اجتماعی احاطه دارند.

به گزارش سیتنا به نقل از فارس، شبکه اجتماعی «‌فیس‌بوک» را با حدود یک میلیارد نفر کاربر، می‌توان سومین کشور پر جمعیت جهان نام‌گذاری کرد! که اکنون 8 سال از فعالیت آن در فضای مجازی می‌گذرد.

شبکه اجتماعی که مارک زاکربرگ آن را طراحی کرد، طی سال‌های گذشته با انتقادها و شکایت‌های سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی متعددی در جهان روبرو شده است.

 بسیاری از کارشناسان معتقدند که این شبکه، از اطلاعات شخصی کاربران سوء استفاده می‌کند و آن را به عنوان یکی از ابزارهای جاسوسی سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) می‌شناسند.

انتقاد شدید مؤسس ویکی‌لیکس از فیس بوک

یکی از اصلی‌ترین مخالف‌های فیس‌بوک، جولین آسانژ، مؤسس ویکی‌لیکس است؛ آسانژ معتقد است وقتی کابران فیس‌بوک اسامی خود، آدرس، محل سکونت، شغل، دوستان و اقوام خود را به فیس‌‌بوک اضافه می‌کنند، در واقع دارند به صورت رایگان برای سازمان‌های جاسوسی آمریکا کار می‌کنند و برای آن‌ها دست به ساخت پایگاه داده‌های حاوی اطلاعات شخصی خود می‌زنند.

شکایت‌ نهادهای مدنی

از سوی دیگر «مرکز حفاظت از حریم شخصی الکترونیک»(EPIC) به همراه اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا، مرکز دموکراسی دیجیتال و چند نهاد دیگر تصمیم گرفتند طی نامه‌ای از فیس‌بوک به «کمیسیون فدرال تجارت» شکایت کنند. این نهادها فیس‌بوک را تجارتی فریبکارانه و غیرمنصفانه می‌دانند که اطلاعات افراد را بدون اجازه افراد صادر می‌کنند و در اختیار دیگر کاربران قرار می‌دهند.

توسل آمریکا به دیپلمات‌های دیجیتال

الک روس، دیپلمات آمریکایی چندی پیش در کنفرانسی با بیان این که شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهند،‌ افشا کرد که واشنگتن برای رسیدن به اهداف خود به تربیت «دیپلمات‌های دیجیتال» روی آورده است.

خواندن پیامک‌های شخصی کاربران

تعدادی از متخصصان امنیت آی‌تی نیز مدیران فیس‌بوک را به کنترل پیامک‌های کاربرانی که اطلاعات گوشی همراهشان را در اختیار این سایت گذاشته‌اند، متهم کردند.

بنابر این گزارش،‌ فیس‌بوک برنامه خاصی را برای تسهیل دسترسی کاربران تلفن‌های همراه به امکانات این سایت طراحی کرده که کارشناسان فناوری اطلاعات معتقدند این برنامه فیس‌بوک برای نفوذ به حافظه گوشی، کنترل محتوای پیامک‌های کاربران و دیگر اطلاعات شخصی استفاده شده است.

فیس‌بوک نیز در برابر همه این اتهامات تنها مدعی شد که پیامک‌های برخی کاربران را در جریان یک آزمایش برای راه اندازی سرویس پیامک خود مطالعه کرده است!

سوء استفاده فیس‌بوک از سرویس «ارسال هدیه»

مجله «کامپیوترورلد» نیز در گزارشی از سرویس جدید فیس بوک که به کاربران امکان می‌دهد برای یکدیگر هدیه ارسال کنند و آن‌ها را مجبور می‌کند اطلاعات حساس شخصی خود مانند آدرس منزل، تاریخ تولد، اندازه پا و سایز مناسب لباس‌ها و .... را در این سایت آشکار کنند، انتقاد کرد.

احاطه فیس‌بوک به تمام کلیک‌ها

همچنین یکی از کارمندان فیس ‌بوک در مصاحبه با مجله اینترنتی «رامپوس» عنوان کرد که فیس‌‌بوک نه تنها اطلاعات ارسالی اعضا بلکه تک‌تک کلیک‌های آن‌ها در زمان حضور در وب‌گاه را پیگیری می‌کند.

این بدین معنا است که جدا از اطلاعاتی از قبیل فعالیت‌های مورد علاقه، مذهب، گرایش جنسی و تعداد اعضای خانواده که داوطلبانه در اختیار این شبکه قرار می‌گیرد، فیس‌بوک می‌داند شما روی کدام یک از لینک‌های ارسالی دوستان کلیک می‌کنید، تاریخچه چه کسی را نگاه می‌کنید و چه عکس‌هایی را تماشا می‌کنید.

شبکه ضداجتماعی فیس‌بوک فاسد است

نکته جالب اینکه،‌ روزنامه ایندیپندت چاپ انگلیس نیز در گزارشی با عنوان «شبکه ضداجتماعی» از فیس‌‌بوک به نام شرکتی «فاسد و ریاکار» نام برده است.

استفاده فیس‌بوک از تاکتیک پلیس مخفی‌ها

تجربه درین مک برین، گزارشگر پایگاه تحلیلی «اینفو وارز» آمریکا نشان می‌دهد که فیس‌بوک نه تنها در تجارت جمع‌آوری و نظارت بر داده‌ها مشارکت دارد بلکه در بعضی موارد به افراد تحت نظارت خود در مورد اینکه تحت بررسی هستند هم اطلاع می‌دهد؛ تاکتیکی که پلیس مخفی نظام‌های دیکتاتوری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

هرچند که اطلاعات دقیقی از تعداد اعضای ایرانی عضو فیس‌بوک وجود ندارد اما نکته قابل تامل این است که همانطور که گفته شد، سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا به راحتی از اطلاعات و حتی علایق و ویژگی‌های شخصی افراد عضو این شبکه (که به صورت رایگان در اختیارشان قرار گرفته است) استفاده می‌کنند که لزوم هوشیاری بیشتر ایرانیان عضو این شبکه اجتماعی و عدم درج اطلاعات خصوصی دقیق در صفحه شخصی خود را می‌طلبد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-02-07 17:06

افزودن دیدگاه جدید