کد مطلب: 

5445

الزامات ضوابط فنی درگاه‌های دستگاه‌های اجرایی کشور تعیین شد

الزامات ضوابط فنی درگاه‌های دستگاه‌های اجرایی کشور تعیین شد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار، سازوکار و الزامات ضوابط فنی درگاه‌ها (پرتال‌ها، وب سایت‌ها، وبگاه‌ها ورسانه‌های برخط) کشور را تعیین کرد.

به گزارش سیتنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات با توجه به حمایت از طراحی و پیاده‌سازی چارچوب ملی آزمون نرم‌افزار (با توان ارایه خدمات بین‌المللی در سطح منطقه)، تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور را موظف کرد تا حداکثر ظرف مدت یک‎ماه نسبت به اعلام فهرست مشخصات فنی کلیه نرم افزارهای مبتنی بر وب مورد استفاده خود با اولویت‌بندی پورتال های حیاتی به سازمان فناوری اطلاعات ایران اقدام نمایند.

الزامات فنی درگاه‌ها (پرتال‌ها، وب سایت‌ها، وبگاه‌ها ورسانه‌های برخط) شامل شاخص های کیفی و امنیتی، روش های ارزیابی و فرآیند اخذ گواهی تصدیق کیفیت در نشانی Opensourceiran.ir درج شده است.

همچنین کلیه شرکت‌ها و تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری که در طراحی، راه اندازی و نگهداری پورتال‌ها فعالیت دارند، به منظور همکاری با دستگاه‌های دولتی ویا شرکت در مناقصات، باید گواهی‌نامه تصدیق کیفیت محصولات خود را از آزمایشگاه تایید نمونه نرم افزارهای مبتی بر وب مورد تایید سازمان فناوری اطلاعات ایران کسب نمایند.

بر اساس این بخشنامه، سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف است با استفاده از توان بخش خصوصی، عمومی غیردولتی و تعاونی و ظرفیت دانشگاهی نسبت به ایجاد و توسعه آزمایشگاهی تایید نمونه نرم افزار و فناوری اطلاعات اقدام و برای آزمایشگاه های مورد تایید، گواهی صلاحیت فعالیت آزمایشگاهی صادر نماید.

ضوابط فعالیت آزمایشگاه های تایید نمونه و شیوه نامه اجرایی مراکز ارزیابی و تصدیق کیفیت نرم افزار و صدور گواهی صلاحیت فعالیت آزمایشگاهی برای آنها در نشانی Opensourceiran.ir درج گردیده است.

سازمان فناوری اطلاعات ایران باید نسبت به اولویت بندی نرم افزارهای مبتنی بر وب، اقدام و بر اساس اولویت های تعیین شده، دستگاه‌های اجرایی را جهت ارزیابی فنی به آزمایشگاه های تایید نمونه معرفی نماید.

دراین بخشنامه تاکید شده است، دستگاه‌های اجرایی حداکثر ظرف شش ماه پس از معرفی به آزمایشگاه های تایید نمونه نرم افزار و فناوری اطلاعات، نسبت به انتقال میزبانی کلیه درگاه‌های خود به مراکز میزبانی داخل کشور و دریافت گواهی تصدیق کیفیت از سازمان فناوری اطلاعات ایران در شاخص های ابلاغی از سوی سازمان که از طریق درج در نشانی Opensourceiran.ir اعلام می گردد، اقدام نمایند.

این بخشنامه در تاریخ 24 دی ماه سالجاری به شماره 47083/1 از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران به دستگاه اجرایی ابلاغ شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-26 19:35

افزودن دیدگاه جدید