کد مطلب: 

5420

بنیانگذار ویکی‌لیکس: فیلم "رکن پنجم" به آتش جنگ علیه ایران دامن می‎زند!

بنیانگذار ویکی‌لیکس: فیلم "رکن پنجم" به آتش جنگ علیه ایران دامن می‎زند!

جولیان آسانژ از ساخت فیلمی درباره وب‌سایت "ویکی‌لیکس" انتقاد کرد و آن را "دروغ در دروغ" خواند. آسانژ ساخت این فیلم را یک "حمله تبلیغاتی گسترده" خواند و سازندگان این فیلم را به دامن زدن به آتش جنگ علیه ایران متهم کرد.

 

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، جولیان آسانژ در یک سخنرانی ویدیویی از داخل سفارت اکوادور برای دانشجویان دانشگاه آکسفورد، گفت: «این دروغ اندر دروغ است. این فیلم یک حمله تبلیغاتی همه جانبه به "ویکی‌لیکس" و شخصیت همکاران من است.»

وی گفت: فیلم "رکن پنجم" که قرار است ماه نوامبر سال جاری اکران شود به طریقی در اختیار وی قرار گرفته است. آسانژ همچنین این فیلم را به علت آن‌چه "دامن زدن به آتش جنگ علیه ایران" خواند سرزنش کرد.

 

به گفته وی فیلم به این موضوع اشاره دارد که ایران در حال ساخت بمب هسته‌ای است. این اتهامی‌ است که همواره اروپا، اسرائیل و آمریکا و سازمان ملل علیه ایران مطرح کرده‌اند اما ایران آن را رد می‌کند و اهداف فعالیت‌های هسته‌ای خود را صلح‌آمیز می‌خواند.

 

آسانژ گفت که صحنه آغازین فیلم در یک مجموعه نظامی در ایران می‌گذرد که در آن نشانه‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ا‌ست. آسانژ که از ژوئن گذشته به سفارت اکوادور در لندن پناه برده درباره صحنه آغازین فیلم گفت: «این موضوع چه ارتباطی به کار ما دارد؟»

جولیان آسانژ در صورت خروج از سفارت اکوادور به سوئد مسترد خواهد شد، جایی که قرار است در آن به اتهام جرایم جنسی دادگاهی شود. دولت بریتانیا از این اقدام اکوادور ناراضی ا‌ست و همواره گفته به محض این که آسانژ پای خود را از سفارت بیرون بگذارد او را بازداشت خواهد کرد.

 

چالش‌های شفافیت در عصر اطلاعات

استودیوی فیلم‌سازی "دریم ورکز" (DreamWorks) در هالیوود روز سه‌شنبه (۲۲ ژانویه)  از فیلم‌برداری فیلم "رکن پنجم" درباره وب‌سایت پرحاشیه و جنجال‌برانگیز "ویکی‌لیکس" خبر داده بود. بندیکت کامبرباچ، بازیگر بریتانیایی، نقش آسانژ را در این فیلم بازی می‌کند.

در عکس منتشر شده از سوی استودیوی سازنده فیلم، کامبرباچ کنار بازیگر آلمانی دانیل برویل نشان داده می‌شود که نقش دانیل دامشایت‌برگ، سخنگوی سابق "ویکی‌لیکس" را بازی می‌کند.

استودیوی فیلم‌سازی "دریم‌ورکز" با اعلام این‌که فیلم از ۱۵ نوامبر در آمریکا به نمایش در می‌آید گفت که "رکن پنجم" نمایشگر  نخستین روزهای ویکی‌لیکس‌ست.

کارگردانی این فیلم را بیل کندون برعهده دارد. کندون نظارت دولتی برای ساخت این فیلم را رد کرد و گفت: «ما می‌خواهیم پیچیدگی‌ها و چالش‌های شفافیت در عصر اطلاعات را بکاویم.»

"ویکی‌لیکس" در سال ۲۰۱۰ با انتشار صدها هزار سند محرمانه درباره جنگ در عراق و افغانستان و همچنین اسناد دیپلماتیک آمریکا، موجب سراسیمگی دولت‌های جهان شد. آسانژ می‌گوید بیم آن دارد که در صورت استرداد به سوئد، به آمریکا تحویل داده شود و در آن‌جا به دلیل انتشار اسناد محرمانه‌ دیپلماتیک مجازات شود.

جولیان آسانژ موسس سایت ویکی‌لیکس در بیانیه‌ای که در واپسین روزهای سال ۲۰۱۲ از بالکن سفارت اکوادور در لندن خواند، از انتشار یک میلیون سند تازه در سال ۲۰۱۳ خبر داد. وی در ۲۰ دسامبر اعلام کرد که اسناد تازه همه‌ ‌کشورهای دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-25 08:31

افزودن دیدگاه جدید