کد مطلب: 

5047

معرفی برند‌ه‌ها و بازنده‌های دنیای وب در سال 2012

معرفی برند‌ه‌ها و بازنده‌های دنیای وب در سال 2012

سال ۲۰۱۲ سالی با تحولات و جنجال‌های بسیار در دنیای فناوری و وب و اتفاق‌های غیرمنتظره بود. برخی به‌‌رغم پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در پروژه‌های تازه شکست خوردند و برخی پروژه‌ها در ناباوری ناظران وسعت یافتند.

 

به گزارش سرویس وبگردی سیتنا "citna.ir"، در آخرین روزهای سال ۲۰۱۲، سالی که دنیای وب با تحولات، جنجال و تازه‌های بسیاری همراه بود، سایت "مشبل" که اخبار فن‌آوری را پوشش می‌دهد، لیستی از برخی چهره‌ها، شرکت‌ها و ابداعات فناوری در سال جاری میلادی که در دنیای پرهیاهوی وب برنده یا بازنده شدند را انتخاب و معرفی کرده است.

 

برخی شرکت‌ها یا محصولات به‌‌رغم این‌که با جنجال رسانه‌ای و اشتیاق کاربران روبرو بودند، در نتیجه‌گیری نهایی در لیست بازندگان قرار گرفته‌اند. برخی نیز با این‌که چندان در رسانه‌ها پررنگ نشدند، در لیست برندگان جا گرفته و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۳ نیز با موفقیت چشمگیری روبرو شوند. حال به مرور برخی از این برندگان و بازندگان می‌پردازیم.

 

برندگان دنیای وب

 

ماریسا مایر، رئیس تازه‌ی شرکت "یاهو"

ماریسا مایر که سال‌ها با لقب "دختر طلایی" گوگل شناخته می‌شد و مدت‌ها در کمپانی گوگل در کنار روسای اصلی کار و تلاش کرده بود، در اقدامی غیرقابل پیش‌بینی که با سروصدای بسیار همراه بود از سمت خود به عنوان مدیر پژوهش‌های گوگل استعفا کرد و پیشنهاد ریاست کمپانی "یاهو" که با مشکلات بسیاری روبرو بود را پذیرفت.

 

مایر در همین چندماهی که کار خود را شروع کرده است نشان داد که مدیر توانایی است و می‌تواند یاهو را از پسرفت بازدارد. کمپانی یاهو در ماه‌های اخیر سرویس آپلود عکس "فلیکر" را سروسامان داد و موفق به جذب کاربران بیشتری برای این سرویس شد.

 

ملیسا مایر موفق شد شرکای تجاری تازه‌ای برای کمپانی یاهو جذب کرده و پروژه‌های کوچکی مثل اپلیکیشن "استمپد" که ویژه‌ی تلفن‌های هوشمند برای اشتراک‌گذاری علایق فرهنگی و غذایی است را به همراه تیم فنی به مجموعه‌ی یاهو اضافه کند.

 

کارشناسان وب پیش‌بینی می‌کنند که یاهو در سال ۲۰۱۳با مدیریت حرفه‌ای و درست ملیسا مایر سالی موفق را تجربه خواهد کرد و به روزهای اوج خود نزدیک خواهد شد.

 

پلات‌فرم "ردیت"  Reddit

وب‌سایت اجتماعی "ردیت"، بویژه بخش معروف " من ...هستم، هرچه می‌خواهید بپرسید" به عنوان یکی دیگر از برندگان سال ۲۰۱۲معرفی شد. در این وب‌سایت کاربران می‌توانند لینک و مقاله ارسال و به اشتراک گذارند. امسال این وب‌سایت موفق شد برای بخش معروف خود مهمانان مهمی مثل استیون کلبر یا ران پال را دعوت کند تا به سوالات کاربران پاسخ دهند.

 

اما شگفتی سال حضور ناگهانی باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ آمریکا در وب‌سایت ردیت بود تا کاربران هرآن‌چه که می‌خواهند از او بپرسند. کاربران این وب‌سایت نیز واقعا هرآن‌چه دوست داشتند، از اوباما پرسیدند، از سیاست و اجتماع گرفته تا بازیکنان بسکتبال محبوب رئیس‌جمهور و غذای موردعلاقه‌اش. رئیس جمهور آمریکا نیز با حوصله و دقت به سوالات کاربران این سایت پاسخ داد.

 

سال موفق "مایکروسافت"

کمپانی مایکروسافت که چندسالی بود از روزهای اوج خود دور شده بود، سال ۲۰۱۲را با موفقیت پشت سر گذاشت. این کمپانی قدیمی در حوزه‌ی فن‌آوری و وب امسال سیستم عامل ویندوز ۸ را که با نسخه‌های قدیمی‌تر تفاوت‌های چشمگیری دارد و به مراتب به‌روزتر و پایه‌ای‌تر است را رونمایی کرد.

 

مایکروسافت در سالی که گذشت پلات‌فرم تلفن‌های ویندوز را نیز به‌روز کرد و ارتقا داد و سخت‌افزار تازه و بهتری را در تلفن‌های هوشمند خود به کار گرفت. مایکروسافت امسال وارد بازار رقابت تبلت‌ها نیز شد و از اولین تبلت خود رونمایی کرد که با استقبال نسبتا چشمگیر کاربران روبرو شد. مجموع این تحولات نام این کمپانی قدیمی را در فهرست برندگان سال ۲۰۱۲قرار داده است.

 

بازندگان جهان وب

 

شان پارکر و پروژه‌ی "ایر تایم"

شاید حتی برخی از کاربران دیگر پروژه‌ی "ایر تایم" که برای امکان چت زنده ویدیویی با استفاده از شناسه‌ی کاربری فیس‌بوک است را حتی به یاد هم نیاورند.

 

شان پارکر که پیش از این یکی از روسای شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک بود این پروژه را با سروصدای خبری بسیار تاسیس کرد. در مراسم رونمایی این سرویس از چهره‌های مشهور سینمایی مثل جیم کری دعوت کرد و مدعی بود که این تحولی مهم در امکان چت در وب خواهد بود.

 

پروژه‌ی "ایر تایم" اما از اقبال و توجه‌ی کاربران برخوردار نشد و تنها کاربران بسیار اندکی را جذب کرد. نام این پروژه حتی در اخبار تکنولوژی سال ۲۰۱۲نیز ناپدید شده است. این پروژه ناموفق یکی از بازندگان اصلی سال ۲۰۱۲شناخته شده و برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در سال ۲۰۱۳این  پروژه به شکست کامل خواهد رسید و متوقف خواهد شد.

 

سرویس اشتراک‌گذاری عکس "کالر"

این اپلیکیشن در ابتدا سرویسی برای به اشتراک‌گذاری عکس در آیفون بود، کمی بعدتر امکان به اشتراک‌گذاری ویدیو را هم اضافه کرد. با این‌حال در سالی که گذشت موفق به جلب نظر کاربران نشد. این اپلیکیشن سپس امکان عضویت با شناسه‌ی کاربری فیس‌بوک را اضافه کرد تا شاید با این شیوه بتواند تعداد بیشتری کاربر را جذب کند. با این‌حال در رقابت با اینستاگرام، کالر از ابتدا بازنده بود و با مجموع ۴۱میلیون دلار ضرری که به بار آورد، به شکل کامل متوقف شد.

 

وب‌سایت کاربری "دیگ"

وب‌سایت "دیگ" زمانی مثل امروز "ردیت" بود. میلیون‌ها کاربر فعال داشت که اخبار را به اشتراک می‌گذاشتند و به مقاله‌های جالب لینک می‌دادند. با این‌حال به تدریج حضور برخی کاربران جنجالی که اخبار غیرواقعی را به اشتراک می‌گذاشتند در این وب‌سایت افزایش یافت. هرچقدر هم مدیران سایت سعی کردند فعالیت‌ها را به شکلی تحت کنترل درآورند، عملا موفق نشده و این پروژه تعداد بسیاری از کاربران خود را از دست داد.

 

"اینستاگرام"، پروژه‌ای با برد و باخت همزمان

محبوب‌ترین اپلیکیشن  ادیت و اشتراک‌گذاری عکس تلفن‌های هوشمند و تبلت یعنی اینستاگرام تنها پروژه‌ای است که کارشناسان همزمان به عنوان برنده و بازنده سال ۲۰۱۲ یاد می‌کنند.

 

این سرویس محبوب که نزدیک به ۴۰میلیون کاربر دارد، در سال ۲۰۱۲ نرم‌افزار خود را به‌روز کرد و ارتقا بخشید. فیس‌بوک به قیمت یک میلیارد دلار این پرژه  و اعضای تیم آن را خرید. فیسبوک حالا کنترل این سرویس محبوب را در اختیار دارد. اولین ضرر این کنترل پایان همکاری دوستانه و نزدیک اینستاگرام و توئیتر بود. کاربران توئیتر دیگر نمی‌توانند عکس‌های اینستاگرام را به شکل مستقیم در صفحه‌ی توئیتر ببینند.

 

اینستاگرام در آخرین روزهای سال ۲۰۱۲ نیز اعلام کرد  روز ۱۶ ژانویه ۲۰۱۳ شرایط  کاربری را تغییر خواهد داد و اینستاگرام می‌تواند عکس‌های کاربران را بدون اطلاع آن‌ها به شرکت‌های تجاری بفروشد. خشم و حیرت کاربران اینستاگرام در روزهای اخیر به اوج رسیده است و برخی کاربران حساب کاربری خود در اینستاگرام را بسته و حذف کرده‌اند. روندی که به نظر می‌رسد در روزهای آینده شدت خواهد گرفت.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-12-29 21:12

افزودن دیدگاه جدید