کد مطلب: 

4718

چرا یوتیوب فیلم ترور فرمانده حماس را حذف نمی کند؟

چرا یوتیوب فیلم ترور فرمانده حماس را حذف نمی کند؟

سایت یوتیوب علی‌رغم ممنوعیت آشکار انتشار تصاویر خشونت‌‌بار و غیر موجه، درخواست‌ها برای حذف ویدئوی ترور فرمانده شاخه نظامی حماس را رد کرد.

 

به گزارش سیتنا، سایت مشرق نوست: رژیم صهیونیستی عملیات ستون دفاعی را با هدف قرار دادن احمد الجعبری ( زمانی که وی در حال رانندگی در خیابانی واقع در غزه بود ) آغاز کرد. ساعاتی بعد، صحنه ترور وی بر روی سایت یوتیوب قرار گرفت و سریعا منتشر شده و حدود 2 میلیون نفر از آن بازدید کردند.

 

انتشار این فیلم نه تنها آغازگر تقابل شدید عقاید مختلف در رسانه اجتماعی شد که بی‌شباهت به حملات هوایی و راکتی نبود بلکه به نظر می‌رسد که دستورالعمل‌های یوتیوب را ( در جایی که به کاربران توصیه می‌کند: چنانچه فیلم شما نشان دهنده صدمه جسمی، تهاجم به فردی یا تحقیر کسی است، از ارسال آن خودداری کنید) نیز نقض کرده است.

 

ولی یکی از کارکنان سایت یوتیوب که حاضر به افشای نام خود نشد، اظهار داشت: این دستورالعمل‌ها تنها حالت توصیه دارند و قوانینی سفت و سخت به شمار نمی‌آید. کاربران می‌توانند فیلم‌هایی که به طور بالقوه ناخوشایند و نامطلوب است را مشخص سازند. ولی تصمیم حذف یک فیلم نهایتا با گروه جهانی بازرسان سایت یوتیوب است. [البته] ارزیابی این مسئله بسیار پیچیده است؛ مخصوصا درباره صحنه‌هایی که به جنگ مربوط می‌شود.

 

این کارمند در گفتگو با مجله وایرد گفت: ما فیلم‌هایی که ناخوشایند تلقی شده است را مورد به مورد بازبینی و محتوا و هدف از ارسال آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی در ادامه افزود: فیلم‌های خشونت‌باری که صرفا با نیات پلید ارسال شده، چندان دوام نمی‌آورد؛ ولی فیلم‌های مشابه که با سبکی مستند ارسال شده یا دارای اثرات سیاسی است، به طور متفاوتی بررسی می‌شود.

 

در ماه‌های اخیر، این دومین باری است که دستورالعمل‌های یوتیوب به موضوعی سیاسی در سطح بین‌المللی تبدیل می‌شود. قبلا در ماه سپتامبر نیز، کاخ سفید از گوگل ( مالک اصلی سایت یوتیوب ) خواسته بود تا بار دیگر نقض دستورالعمل‌های این سایت از سوی فیلم فتنه‌انگیز ضد اسلامی "بی‌گناهی مسلمانان" را مورد بررسی قرار دهد. این سایت ویژه اشتراک فیلم‌، هر چند این درخواست را رد کرد، ولی از دسترسی به این ویدئو در چندین کشور مسلمان ممانعت بعمل آورد.

اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز چندی بعد از جریان آزاد اطلاعات دفاع کرد ( البته به طور جداگانه، دادگاهی در کالیفرنیا درخواست هنرپیشه زن فیلم "بی‌گناهی" برای بررسی پرونده این ویدئو تحت قانون کپی‌رایت را رد کرد). 

 

یوتیوب یکی از روزنه‌های اصلی بررسی درگیری‌های گسترده در جهان است. ولی افرادی که این فیلم را به اشتراک گذاشته‌اند، باب کردن هرگونه روال [جدیدی] را به واسطه قرار دادن فیلم مشمئز کننده ترور جعبری در یوتیوب رد می‌کنند. به طور مشخص این روش در یوتیوب معمول نیست.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-11-26 11:38

افزودن دیدگاه جدید