کد مطلب: 

4595

اینترنت بین‌سیاره ای آزمایش شد

ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) شبکه ارتباط بین سیاره ای را با برخی عملکردهای مشابه اینترنت مورد آزمایش قرار داد.

 

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا، در آزمایش سیستم مفهومی اینترنت بین سیاره‌ای، یکی از خدمه ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ با استفاده از لپ تاپ طراحی شده توسط ناسا موفق به راه‌اندازی یک ربات لگوی کوچک بر روی زمین شد.

 

«سونیتا ویلیامز» فرمانده عملیات اکتشافی33 در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)، با کمک پروتکل ارتباطی DTN‌ ربات آزمایشی Mocup را در مرکز عملیات فضایی اروپا در شهر دارمشتات آلمان راه اندازی کرد.

 

سیستم مفهومی اینترنت بین سیاره‌ای در آینده می‌تواند به برقراری ارتباط شبه اینترنتی بین زمین و ربات‌ها در سیارات دیگر از جمله مریخ مورد استفاده قرار گیرد.

 

فناوری شبکه ارتباطی DTN‌ دارای پروتکل Bundle است که شباهت زیادی با پروتکل اینترنت (IP)‌ دارد، اما بر خلاف پروتکل TCP/IP که برای برقراری ارتباط سراسری اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه DTN برای مقابله با قطع ارتباطات، ایرادات و تأخیر ارسال و دریافت سیگنال که در ارتباطات بین سیاره ای روی می دهد، استفاده می شود.

 

«بدری یونس» معاون مدیر ارتباطات فضایی و ناوبری ناسا تأکید کرد: شبکه ارتباطی DTN‌ می تواند در آینده توسط فضانوردان مستقر در فضاپیماها در مدار سیارات دیگر از جمله مریخ و برای راه اندازی و هدایت کاوشگرهای رباتیک مورد استفاده قرار گیرد. 

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-11-11 06:39

افزودن دیدگاه جدید