کد مطلب: 

4580
جزئیات اتصال منازل به فیبرنوری
وزیر ارتباطات با بیان اینکه بخش عمده ای از پروژه اتصال فیبرنوری منازل تا پایان برنامه پنجم توسعه محقق خواهد شد، گفت: اپراتور فیبرنوری در سال سوم فعالیت خود که پایان برنامه پنجم توسعه خواهد بود، بالغ بر 3 میلیون خط اینترنت با حداقل سرعت 20 مگابیت بر ثانیه در منازل ایجاد می‌کند.

به گزارش سیتنا به نقل از مهر، رضا تقی پور از صدور پروانه فعالیت برای کنسرسیوم ایرانیان نت به عنوان اپراتور فیبرنوری کشور خبر داد و با بیان اینکه 20 درصد پروانه این اپراتور برابر قانون در اختیار دولت قرار دارد، اظهار داشت: این 20 درصد در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است و مابقی آن در اختیار نهادهای عمومی و بخش خصوصی قرار دارد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته در پروژه اتصال فیبرنوری به منازل، تصریح کرد: امروز توسعه فیبرنوری و دسترسی با ظرفیت بالا برای کسب و کارها و برای کاربران خانگی در همه دنیا به یک ضرورت تبدیل شده و براین اساس در برنامه 5 ساله پنجم توسعه تاکید شده است که دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت با سرعت بالا محقق شود براین اساس پیش بینی می شود که بخش عمده ای از تکالیف برنامه پنجم با راه اندازی شبکه ایرانیان نت تامین شود.

وی با بیان اینکه هیات مدیره این اپراتور تشکیل شده و به زودی مدیرعامل آن نیز انتخاب می شود، گفت: برابر پروانه فعالیت درنظر گرفته شده برای این اپراتور، امکان ایجاد دسترسی به اینترنت برای کاربر نهایی با حداقل سرعت 20 مگابیت بر ثانیه و قابل توسعه تا 100 مگابیت بر ثانیه  قابل اجرا است و براین اساس اپراتور فیبرنوری ملزم است که در سال دوم فعالیت خود یک میلیون پورت پرسرعت، در سال سوم 3 میلیون پورت و تا پایان سال هشتم تعداد 6 میلیون و 870 هزار پورت فیبرنوری برای اتصال منازل به اینترنت پرسرعت راه اندازی کند.

تقی پور ادامه داد: با این حال این پروژه یک برنامه 8 ساله است که توسعه آن به طور قطع به تعداد کاربران و تمایل آنها به دریافت این سرویس منوط است اما بخش عمده ای از راه اندازی این شبکه که شامل زیرساختهای اصلی است تا پایان برنامه پنجم اتفاق خواهد افتاد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید به تناسب نیاز کاربران، این شبکه توسعه یابد، گفت: نگاهی به تعداد کاربران اینترنت نشان می دهد که در بسیاری از نقاط کشور، میزان خطوط اینترنت پرسرعت نصب شده توسط اپراتورهای اینترنت بیش از میزان دایری است و این به این معنی است که اپراتورها برابر تکلیف خود، ظرفیت ایجاد کرده اند اما کاربران نسبت به خرید اشتراک اقدام نکرده اند. بنابراین و با توجه به تجربیات توسعه ADSL در کشور، اتصال فیبرنوری برای دسترسی کاربران خانگی، ارتباط مستقیم با اعلام نیاز کاربران خواهد داشت.

وی همچنین از استفاده از ظرفیتهای فعلی فیبرنوری کشور در پروژه فیبرنوری منازل - FTTH - خبر داد و گفت: در این پروژه به اپراتور تکلیف شده است که از ظرفیتهای مازاد شبکه فیبرنوری فعلی کشور و سایر دستگاهها برای اجرای این طرح ملی استفاده کند اما منعی در ایجاد شبکه جدید برابر نیاز اپراتور نیز وجود ندارد.

تقی پور ادامه داد: برآوردمان این است که با توجه به بازار آینده کشور، توسعه ظرفیت شبکه فیبرنوری نیاز است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: از سرمایه گذاری خارجی به صورت مشارکت در اجرای این پروژه استقبال می شود و حتی شرکتهای خارجی می توانند در زیرمجموعه های پیش بینی شده در قالب این اپراتور فعالیت داشته باشند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-11-10 08:42

افزودن دیدگاه جدید