کد مطلب: 

4500

بازار سیاه اکانت‎های فیس بوک؛ یک میلیون اکانت با اسم و ایمیل، ۱۵ هزار تومان!

بازار سیاه اکانت‎های فیس بوک؛ یک میلیون اکانت با اسم و ایمیل، ۱۵ هزار تومان!

اسم و ایمیل آدرس یک میلیون کاربرفیس بوک در اینترنت به قیمت 5 دلار (هر دلار 3 هزار تومان محاسبه شده است) بفروش می رسد.

به گزارش سیتنا، این موضوع را بازاریاب اینترنتی اهل چک بنام بوگومیل شوپوف کشف و گزارش کرده است. شوپوف می گوید با 5 دلار اطلاعات یک میلیون کاربر فیس بوک را در فرمت csv و به صورت جداشده با کاما (اطلاعات کاملا یکدست و جدا شده) خریده است. وی افزود بعد از مشورت با مسوولان فیس بوک، اطلاعات را به آنها داده است. در واقع فیس بوک بعد از اطلاع از این موضوع، سعی کرده اطلاعات لو رفته را جمع آوری و نابود کند.

ولی آیا این اطلاعات فقط در دستان شوپوف بوده است؟

تجارت داجی و شیادانه (dodgy trade) فروش اکانت های فیس بوک، جدیدترین ناامنی ایجاد شده در شبکه های اجتماعی است که مدعی هستند امنیت اطلاعات در سایت شان تضمین شده است.
 
داستان شوپوف جالب است: وی بلافاصله به فیس بوک اطلاع می دهد. یک نفر از واحد پالیسی (policy department) با او تماس می گیرد و به او توضیح می دهد برای کشف ماجرا باید ریز ایمیل تبادل شده، نام سایت و حتی ریز حساب بانکی مبادله شده با شیاد احتمالی را در اختیار آنها قرار دهد.
 
کارشناس فیس بوک به وی با لحن آمرانه می گوید مکالمه آنها ضبط شده و باید مخفی بماند تا زوایای موضوع به صورت رویه ای داخلی در فیس بوک روشن شود. شوپوف درخواست کرده که اجازه بدهید تا کاربران بدانند که اطلاعات شان لو رفته ولی کارشناس فیس بوک این اجازه را نمی دهد و حالا شوپوف تمام این مکالمه را روی اینترنت در آدرس http://talkweb.eu/openweb/1842 قرار داده است تا همگان مطلع شده تا حساب کار دستشان باشد.
 
این بلاگر اهل چک می گوید تا جایی که اطلاعات را دیده، اغلب واقعی بوده و وی برخی از آنها را از نزدیک هم می شناسد. شوپوف همچنین می گوید سایت گیگ باکس که آگهی فروش روی سایت شان بود نیز این تبلیغ را حذف کرده ولی با مراجعه به این آدرس از روی cashe  گوگل می توان روی این موضوع صحه گذاشت.
 
در لینک دیگری روی گیگ باکس فروش 310 هزار ایمیل توئیتر به قیمت 5 دلار به چشم می خورد.
بعدا فیس بوک در اظهاراتی گفته دیتا scraped و برداشته شده است و قبل از اینکه آنلاین برای فروش عرضه شود، دستکاری و با یک سری دیگر از اطلاعات ترکیب شده است. به هر حال اتفاق مهمی که افتاده لو رفتن اطلاعات شخصی کاربران است هر چند فیس بوک از وجود دو تیم امنیتی در مورد اکانت ها و جلوگیری از سرقت آنلاین خبر داده است. گفتنی است تنها اسم و ایمیل فیس بوک بازان فروش نمی رود بلکه فروش لایک ها و دنبال کننده های یک اکانت (followers) نیز در لیستهای فروش روی اینترنت موج می زند.
 
Imperva شرکت دیگری که این موضوع را منتشر کرده می گوید در بازار سیاه فروش لایک و دنبال کننده های اکانت برای ایجاد رنک بسیار داغ است و 250 هزار لایک نیز به قیمت 5 دلار خرید و فروش می شود. این شرکتگزارشی کامل از یک فوروم هکری تهیه کرده که در آن به طور کامل بازار سیاه اکانتهای فیس بوک و ... را نشان می دهد.
 
 
ترجمه: تعامل - منابع: ایمپروا، تاک وب

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-11-02 07:26

افزودن دیدگاه جدید