کد مطلب: 

4197

دبیر شورای عالی فضای مجازی: فیلترینگ سرویس‌های گوگل ناشی از مشکل فنی در وزارت ارتباطات بود

دبیر شورای عالی فضای مجازی: فیلترینگ سرویس‌های گوگل ناشی از مشکل فنی در وزارت ارتباطات بود

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام این‌که رفع فیلتر گوگل و سرویس جیمیل با پیگیری این شورا انجام شده است، فیلترینگ سرویس‌های وابسته به گوگل را ناشی از یک مشکل فنی در اجرای تصمیم کمیته تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای دادستانی کل کشور، توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست.

به گزارش سیتنا به نقل از عصرایران، دکتر مهدی اخوان بهابادی، امروز در یک نشست خبری گفت: پس از شیطنت گوگل در تغییر پروتکل سایت یوتیوب که فیلم توهین‌آمیز را منتشر کرده بود، کمیته تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای تصمیم به فیلترینگ سکیور (Secure) تغییر یافته گرفت، اما چون در آن زمان، امکان تفکیک سکیور از پروتکل گوگل در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود نداشت، کل پروتکل گوگل بسته می‌شد.

وی افزود: اگر اطلاع‌رسانی می شد که این مشکل موقتی است، نگرانی کمتری برای آن دسته از مردم که از سرویس‌های گوگل استفاده می‌کنند، ایجاد می‌شد، اما در عین حال این تجربه نشان داد که داشتن یک پست الکترونیکی داخلی به عنوان جانشین عنداللزوم سرویس‌های خارجی برای کاربران ایرانی بهتر است.

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنی توسعه فیلترینگ نیست/ با افزایش پهنای باند، پخش تلویزیونی آنلاین ممکن خواهد شد

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این‌که جزئیات و زمان راه‌اندازی کامل شبکه ملی اطلاعات تا یک ماه آینده اعلام خواهد شد ، اطمینان داد که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنی توسعه فیلترینگ نیست و هیچ کدام از خدمات اینترنتی مورد استفاده مردم، محدود نخواهد شد.
وی ادامه داد: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به‌واسطه پهنای باند مناسب، نمایش فیلم و پخش تلویزیونی آنلاین ممکن خواهد شد.

کاهش موردی سرعت اینترنت برای مقابله با حملات سایبری است/ دیروز یک حمله سنگین سایبری به شرکت ارتباطات زیرساخت داشتیم

اخوان کاهش سرعت اینترنت در برخی مقاطع زمانی را به‌خاطر مقابله با حملات سایبری دانست و خبر داد: شرکت ارتباطات زیرساخت دیروز با یک حمله سایبری سنگین مواجه بود.
وی با بیان این‌که حملات سایبری به زیرساخت‌های کشور و نه فقط به شرکت ارتباطات زیرساخت، دائمی است، گفت: محدودیت سرعت برای مقابله با حملات سنگین سایبری به تأسیسات هسته‌ای و وزارت نفت ناگزیر است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: البته تعداد حملات سنگین سایبری زیاد نیست و مختص کشور ما نیز نبوده و تمام ده‌هزار سِرور نفتی کشورهای حاشیه خلیج فارس با آلودگی یک‌هفته‌ای یا ده روزه مواجه بوده‌اند که اختلالاتی را در روند فروش نفت آن‌ها ایجاد کرده است.

آغاز به کار کمیسیون‌های مرکز ملی فضای مجازی

وی با بیان این‌که شورای عالی فضای مجازی تنها سیاست‌گذاری‌های کلان این عرصه را انجام می‌دهد و نه تعیین مصادیق آن را، گفت: هنوز در این شورا به بحث پالایش فضای مجازی و فیلترینگ نپرداخته‌ایم و تاکنون جلسات ما به دیگر محورهای کاری تعیین‌شده از سوی مقام معظم رهبری اختصاص داشته است.

اخوان همچنین با اعلام تصویب و ابلاغ اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی کشور از دو ماه پیش، از آغازبه کار سه کمیسیون این مرکز با عناوین تنظیم مقررات، امنیت فضای مجازی و ارتقای محتوای آن خبر داد و افزود: پژوهشگاه این مرکز نیز به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد.

وی مرکز ملی فضای مجازی را بازوی اجرایی شورای عالی خواند و ادامه داد: کمیسیون عالی تنظیم مقررات، در بخش جزء و خرد که در حیطه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است، موازی‌کاری نخواهد داشت و کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی نیز در بخش دفاع سایبری وظایفی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات تعیین خواهد کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به پرسش عصرایران ، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی را نیز پشتیبان و ویترین مرکز ملی فضای مجازی دانست.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-10-03 12:04

دیدگاه‌ها

تصویر ناشناس
اگر براساس سیاستی اینکار شده که قابل توجیه است ولی اینکه مشکل فنی است توجیه را بدتر می کند چه نیازی به توضیح اضافی دارد که شائبه دروغ و دروغگویی را درجامعه گسترش می دهید
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید