کدخبر :4195 پرینت
12 مهر 1391 - 11:54

واردات لپ‌تاپ 27 درصد کاهش یافت

متن خبر

واردات انواع نوت‌بوک (لپ تاپ) به کشور در پنج ماه نخست سال جاری از نظر ارزشی بیش از 10 درصد و از نظر وزنی نزدیک به 27 درصد کاهش یافت.
به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در پنج ماهه امسال بالغ بر 176.5 میلیون دلار انواع نوت‌بوک به وزن تقریبی 1320 تن وارد کشور شد. این میزان واردات از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش 10.7 درصدی و از نظر وزنی کاهش 26.8 درصدی را نشان می‌دهد.
امارات مبدا اصلی نوت‌بوکهای وارداتی به کشور بوده؛ به‌ طوری که بیش از 90 درصد از واردات این محصول به ایران از طریق این کشور انجام می‌شود. واردات انواع نوت‌بوک در سال گذشته با رشد 50 درصدی به بیش از 487 میلیون دلار رسیده بود. وزن نوت‌بوکهای وارداتی به کشور نیز با افزایش 28 درصدی به بیش از 4500 تن رسیده بود.
در همین حال دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای کشور گفته که ایجاد محدودیت در واردات نوت‌بوک به کشور زمینه را برای تشدید قاچاق و حضور نوت‌بوک‌های بی‌کیفیت و بدون نام و نشان در بازار داخلی فراهم می‌کند.
به گفته حمیدرضا قمی، وجود محدودیت در حجم واردات، تعدد و تنوع نوت‌بوک‌های وارداتی می‌تواند راه را برای ورود اجناس تقلبی و قاچاق باز کند.
قمی این‌را هم گفته که مدتی بود نوت‌بوک و آیفونها در حال تبدیل شدن به یکی از ابزار‌آلات لازم در سبد خانواده‌ها بودند، اما هم‌اکنون با این شرایط تقاضا کاهش پیدا کرده است و نوسانات قیمت ارز شرایط را به گونه‌ای پیش برده که دیگر واردات برای وارد‌کنندگان مقرون به صرفه نیست.
انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.